Zaman Aksiyon Kameralarıyla Canlı Yayın Yapma Zamanı

16
10062
canlı yayın aksiyon herigo

Sosyal medyada gün be gün her mecraya canlı yayın özelliği geldiği malumunuz. Canlı yayını yapılabilen Twitch, Ustream, Periscope gibi uygulamaların yanında artık Twitter, Facebook, YouTube, YouNow, Instagram gibi pek çok platformda canlı yayın özelliği bulunuyor. Özellikle aksiyon sporları yapanlar, motosiklet tutkunları ya da sıradan kullanıcılar da artık canlı yayınlar yapmak için aksiyon kameralarını kullanıyor.

Ek olarak Youtuber ve Vlogerların elinde de son dönemde aksiyon kameralarını oldukça sık görür olduk. Çünkü pek çok markanın geliştirdiği canlı yayın özelliği sayesinde bunu yapmak hem çok eğlenceli, hem de çok kolay. Herhangi bir konuda içerik ürettiğiniz bir Youtube kanalınız varsa istediğiniz anda kameranız ve hesabınız arasında hızlı bir bağlantı kurarak takipçilerinize canlı canlı bağlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey canlı yayın bağlantısı kurabilen bir aksiyon kamerası edinmek! Festival ve konser alanlarından canlı yayınlar yapmak için de hem aksesuarları hem de birbiri ardına çıkan gelişmiş özellikleri sayesinde aksiyon kameraların çok çok uygun olduğunu da hatırlatalım.

Ancak tüm bunları saydıktan sonra şunu da söylemekte fayda var: Belli model kameralarla belirli sosyal medya platformunda yayın yapılabiliyor. Peki hangi aksiyon kameralarıyla nerede canlı yayın yapmak mümkün? Hep birlikte inceleyelim.

Hangi Aksiyon Kameralarıyla Canlı Yayın Yapılır

Bildiğiniz gibi geçen yıl GoPro kameralarla Periscope’ta canlı yayın özelliği geldi. Artık Periscope üzerinden Wifi özelliği olan GoPro aksiyon kameranızı kullanarak Twitter ve Facebook’ta canlı yayınlar yapabilirsiniz. GoPro Hero 3 , Hero 3 Plus, GoPro Hero 4 Silver ve GoPro Black, GoPro Hero 5 Session, Hero 4 Session, Hero 5 Black aksiyon kameraları canlı yayın yapmak mümkün.

Aksiyon kameralarıyla çekim yapma teknolojisinin öncülerinden biri olan Sony’nin pek çok aksiyon kamerasıyla Ustream üzerinden canlı yayınlar yapmanız mümkün. Sony HDR – AZ1VR, FDR-X3000R 4K, HDR-AS200VR aksiyon kameraları canlı yayın yapabileceğiniz Sony aksiyon kameralarından bazıları. Sony bunun için farklı seçenekler de sunuyor, ister cep telefonu bağlantınızla isterseniz de cihazı bilgisayarınıza bağlayarak kolayca yayın yapabilirsiniz.

Yi’ye gelirsek YI Plus 4K aksiyon kamerası, YI uygulamasıyla Facebook ve Youtube üzerinden canlı yayını yapabilme özelliğine sahip. Bunun için Yi Action Camera mobil uygulamalarını Yi Action Android, Yi Action iOS , Yi Action Windows Phone bağlantılarını kullanarak indirmelisiniz. YI Plus 4K ile canlı yapmak o kadar kolay ki yönergeleri takip edin yeter. Facebook ya da Youtube hesaplarınızla giriş yapın kişiye özel kod ve barkodlarınızı kullanarak, gereken izinleri vererek ve WI-FI şifrenizi girerek hemen yayına başlayabilirsiniz

Son olarak Herigo Teknoloji’nin markası olan Hericam H4 Pro 4K aksiyon kamerasının da yeni yazılımıyla canlı yayın yapabilme özelliğine kavuşacağının müjdesini de bu yazımızda vermiş olalım. Gelişmeler için takipte kalın.

16 YORUMLAR

  • Merhaba,
   Aksiyon Kameralarına internet erişimi, mobil cihazlar tarafından sağlanmaktadır. Mobil cihaz, aksiyon kamerası için modem sağlayıcısı görevi görürken aktif internet bağlantınız bu süre içersinde çalışmaz.

  • Merhaba, Yi Action Camera’nın canlı yayın özelliği bulunmamakta. Sadece Yi 4K + modelin canlı yayın yapabilme özelliği bulunmaktadır.

 1. merhaba
  Yurt dışındaki arkadaşıma anlık ses ve görüntüyü hareket halinde baş üstü kamera vb. şekilde iletmek istiyorum. deney esnasında objeleri birlikte analiz edebilmek için.
  Bu konuda ne tavsiye edersiniz..

  Teşekkürler..

  • Merhaba,
   Canlı yayın özelliği bulunan aksiyon kameraları ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Canlı yayın özelliği bulunan herhangi bir aksiyon kamerasından canlı yayın yaparak ve yayın linkini arkadaşınıza ileterek paylaşımda bulunabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu, kamera ve internet bağlantınızın kalitesine göre paylaşılan görüntünün akıcı ve yüksek çözünürlüklü olacağıdır.

  • Merhaba, kullandığınız kameranın canlı yayın özelliği mevcut ise mobil uygulamasında seçeneğini görebilirsiniz. Eğer mobil uygulamasında bu seçeneği göremiyorsanız kameranızın canlı yayın özelliği bulunmuyor olabilir.

  • Merhaba,
   Instagram yapısı itibari ile cep telefonundan başka bir donanımın canlı yayında kullanılmasına izin vermediğinden, instagram üzerinden canlı yayın yapacağınız bir ürün şuanlık bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.