YI 4K ve SJ7 Star Aksiyon Kamera Karşılaştırması

0
1887

Aksiyon kameraların çeşitliliğinin artması ve farklı segmentlere hitap etmesiyle birçok kişinin kafasında hangi aksiyon kamerayı almalıyım soruları belirmeye başladı. Biz de, bu sorulara bir cevap olması için iki adet orta segment aksiyon kamerayı karşılaştırmak ve özelliklerini incelemek istedik. Bu yazımızda da sizin için YI 4K ve SJ7 Star karşılaştırması yaptık. Bu iki aksiyon kamera fiyat performans açısından üstün özellikleriyle dikkat çekiyor. Gelin şimdi bu iki aksiyon kameranın özelliklerine birlikte bakalım.

Kamera Özellikleri

Aksiyon kameralardan beklenen en önemli şey tabii ki kamera özellikleridir. Bir aksiyon kameranın görüntü özellikleri o kamera hakkında çok şey anlatır. Hem YI 4K hem de SJ7 Star, bu özellikleriyle önplana çıkıyorlar.Şimdi iki aksiyon kameranın özelliklerini ayrı ayrı ele alalım:

YI 4K, Sony’nin IMX377 CMOS sensörünü kullanıyor. F 2.8 diyaframa ve 155 derecelik kamera açısına sahip lensi ile dikkat çeken YI 4K, adından da anlaşılacağı gibi 4K çözünürlükte, 30 fps video kaydı yapabiliyor. 1080p çözünürlükte 120 fps’lik görüntü kaydı yapabilen YI 4K, 720p çözünürlükte 240 fps kayıt yapabiliyor. Bu da harika slow motion videolar çekebilmek anlamına geliyor. 12 MP’lik fotoğraflar çekebileceğiniz YI 4K, görüntü sabitleme özelliğine de sahip. Böylece çekim sırasında titreme gibi durumlara karşı da önlemini almış oluyor.

SJ7 Star da Sony tarafından üretilen Sony IMX117 sensör kullanıyor. F 2.5 diyaframa ve 160 derecelik görüş açısına sahip. 4K çözünürlükte 30 fps video kaydı yapabilen SJ7 Star, 1080p çözünürlükte 120 fps, 720p çözünürlükte 200 fps görüntü kaydı yapabiliyor. Fotoğraf çözünürlüğü ise 12 MP olarak karşımıza çıkıyor.

Sensör ve video kaydetme özelliklerini göz önünde bulundurduğumuzda YI 4K’nın çok az bir farkla SJ7 Star’dan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Teknik Özellikler

Aksiyon kamera sadece kamera özellikleriyle değil teknik özellikleri ile de tercih edilebiliyor. Bağlantı türleri, pil, depolama, su geçirmezlik, uygulama ve uygulama özellikleri, LCD ekran gibi teknik özellikler aksiyon kamerayı rakiplerinden ayıran özelliklerdir. Şimdi her iki kamerayı da bu özellikleriyle ele alalım.

YI 4K, 2.19″ büyüklükte, 640*360 çözünürlükte dokunmatik ekrana sahip. SJ7 Star ise 2″ büyüklükte dokunmatik ekranı ile dikkat çekiyor. Ekran özelliği olarak Yı 4K daha önde duruyor.

YI 4K, 1400 mAh’lık değiştirilebilir bir bataryaya sahip. Bu da 110 dk’lık 4K video çekmeye imkan tanıyor. SJ7 Star ise 1000 mAh’lık değiştirilebilir bir bataryaya sahip. Batarya konusunda da YI 4K rakibine göre daha iyi durumda.

YI 4K, hem wi-fi üzerinden akıllı telefona bağlanabiliyor hem de bluetooth ile kumanda aracılığıyla kullanılabiliyor. SJ7 Star ise sadece wi-fi ile çalışmaktadır.

YI 4K, 64 GB’a kadar micro SD kartları desteklerken SJ7 Star 128 GB’a kadar micro SD kartları desteklemektedir. Her iki aksiyon kamera da dahili depolama birimlerine sahip değiller.

YI 4K ve SJ7 Star dahili hoparlöre sahipler ama YI 4K dahili mikrofona sahipken SJ7 Star’da dahili bir mikrofon bulunmuyor. Ayrıca, yine SJ7 Star’da bir tripot bağlantı yuvası bulunmamaktadır. YI 4K, koruyucu kılıf ile 40 metreye kadar su altında çalışabilirken SJ7 Star 30 metre derinliğe kadar çalışabilmektedir.

Bütün bu özellikleri ele aldığımızda YI 4K’nın birkaç adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Orta segmente hitap eden ve oldukça başarılı bu iki aksiyon kamera arasından ihtiyacınıza en uygun olanı seçip sitemiz üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.