Yeraltı Drone ile Madencilikte Yeni Dönem

0
2020

İnsansız hava araçları (drone) birçok alanda hayatımızı kolaylaştırdığı gibi, yeni araştırmalarla tehlikeli alanlarda da insanlara oldukça yardımcı olacağa benziyor. Zor koşullarda bir insanın ulaşamayacağı yerlere ulaşma imkanı tanıyan drone’lar bambaşka koşullarda da insanlığa hizmet edecekler. ABD’nin Montana Üniversitesi öğrenciler tarafından yeraltında kullanılmak üzere yeraltı drone geliştirilmeye başlandı. Yeraltı drone’u, özellikle madencilik alanında tehlikeli koşullarda kullanılabilecek.

Drone’ların Yeni Kullanım Alanları 

Montana Üniversitesi’ne bağlı Montana Teknoloji Fakültesi öğrencilerinin üzerinde çalıştığı yeraltı drone’u, inşaat ve madencilik alanında kullanılmak üzere geliştiriliyor. Tehlikeli koşullarda madencilere ve işçilere yardımcı olmak için çalışmalar yapan öğrenciler, bu sayede iş güvenliğini de arttırmayı hedefliyorlar.

Öğrenciler, üniversitede yer alan Orphan Boy madeninde, yer seviyesinin 30 metre altında denemeler gerçekleştirdi. Araştırmayı yapan öğrenciler, madene sahip ülkedeki tek fakültede öğrenim görmenin avantajını kullanarak, yeraltında drone uçurma denemeleri gerçekleştirdiler. Radyo sinyalleri ile çalışan drone’ların açık alanda bile belirli mesafelerden veri aktaramadıklarını düşündüğümüzde, yeraltında drone uçurmanın ne kadar zor bir iş olduğunu görebiliriz. Araştırmada, madencilerin ve işçilerin ulaşmada zorluk yaşadıkları alanlara ulaşabilmeyi ve tehlikeli durumlarda iş güvenliğini koruyarak tamamen güvenli bir şekilde drone ile çalışma yapmayı hedefleyen öğrenciler bu konuda da başarılı olmuşa benziyor.

Gelecekte Yeraltında Daha Fazla Drone Kullanılacak!

Yüksek lisans öğrencisi ve araştırmacı Elizabeth Russell, bu araştırmayı yaparken madenlerde insanlar yerine drone’ların kullanılmasını uygun görmüş. Russell, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bu alanlara girmek oldukça tehlikeli. Buralarda gevşek kayalık alanlar bulunuyor. Kullanılan iş güvenliği giysileri belirli bir yere kadar koruma sağlayabiliyor ve madenin çökmesi gibi durumlarda zor durumlar yaşanabiliyor.”

Araştırmaya Prof. Mary MacLaughlin destek veriyor. 4 lisans ve 4 yüksek lisans öğrencisi tarafından yapılan araştırma 215 bin dolarlık uzun vadeli destek almış. Prof. MacLaughlin konuyla ilgili olarak “Bence, gelecekte madencilik sektöründe, yeraltında daha az insan bulunacak. Bu, yeraltında bize daha fazla otonom cihazların yardımcı olması anlamına geliyor. Bu sayede insanlar değil, sadece cihazlar risk altında bulunacak.” dedi. Temmuz 2018’de tamamlanması planlana proje ile üniversite bünyesindeki madenin tünellerinin bir haritasının da çıkarılması hedefleniyor. Ve edinilen tecrübenin de diğer madenler için kullanılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.