VR Kameralar Hakkında Merak Edilenler: VR Kamera Nedir?

0
2928

Günümüzün revaçta cihazlarından birisi de VR kameralar ya da 360 derece kameralar. Bu kameralar, kullanıcıya tam küre şeklinde görüntü elde imkanı tanıyor. Daha önce cep telefonları ve kameralar kullanılarak çekilebilen tam küre fotoğraflar ve hiç mümkün olmayan video çekimleri artık çok kolay hale geldi. Bunda dünya devlerinin bu işe el atmasının da büyük payı var. Peki bu kameralar nedir? Ne işe yararlar? Hangi firmalar bu kameralardan üretiyor ve hangileri en iyisi? Kullanım alanları nelerdir? Hepsine bir göz atalım.

VR Kamera Nedir?

Üzerinde bulunan kameraları sayesinde kullanıcıya tam küre veya yarım küre şeklinde video ve fotoğraf çekme imkanı tanıyan kameralara VR kamera diyebiliriz. Genelde üzerinde en az iki adet lensi bulunan bu kameralar, senkronize bir şekilde çalışmaktadır ve kısa bir sürede fotoğraf çekebilmekte ve video kaydı alabilmektedir.

VR Kameralar Ne İşe Yararlar?

VR kameralar daha çok video kaydı için kullanılıyor. Gazeteciler, VR içerik üreticileri, Youtuber’lar, Vlogger’lar, seyahat bloggerlarının ve ekstrem spor yapan kişilerin kullandıkları bu kameralar VR gözlüklere uygun görüntüler elde edilmesine imkan tanırlar.

VR Kamera Üreticileri Kimlerdir?

VR kamera veya 360 derece kamera üreten birçok firma bulunuyor. Farklı segmentlere ve ihtiyaçlara göre üretilen bu VR kameralar her kesimden insana hitap etmektedir. Özellikle, fiyatı ve kullanılabilirliğiyle öne çıkan ürünler LG, Samsung, Ricoh, GoPro, YI gibi firmalar tarafından üretilmektedir. LG 360 Cam, Samsung Gear 360, Ricoh Theta serisi, GoPro Fusion gibi modelleri bulunan bu kamera türü oldukça popüler bir seviyeye doğru çıkıyor.

VR Kameranın Kullanım Alanları Nelerdir?

Özellikle dijital yayıncılık alanında yükselişe geçen 360 derece videoları VR kameralar ile elde edebilirsiniz. Facebook ve Youtube’un tüm kullanıcılara açık olarak sunduğu VR görüntü desteği ile sosyal medyada tam küre görüntüler paylaşabilirsiniz. Ekstrem sporları yaparken, özellikle GoPro Fusion gibi özel VR kameralar kullanarak videolar çekebilir ve paylaşabilirsiniz. Ayrıca VR gözlükler için özel içerikler üretebilirsiniz ve eğitim, sağlık, genel kültür gibi birçok alanda kullanabilirsiniz.

Git gide yaygınlaşan ve dijital yayıncılıkta kullanabileceğiniz bu kameralar ile geleceği yakalayabilirsiniz. VR artık hayatımızda daha fazla yer tutacak ve bu geçiş süresinde üreteceğiniz VR içerikler ileride size büyük bir gelir kaynağı olabilir.

Sitemiz üzerinden VR kameralara inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.