Vlog Kamerası Seçmek ve Harika Videolar Üretmek için İpuçları

0
1771

Vlogger’lık interneti kasıp kavuruyor. Casey Neistat gibi günbegün video çekip yayınlayan vlogger’lar sayesinde herkes bu akıma kapılmış durumda. Lise öğrencilerinden emekli seyyah çiftlere kadar birçok kişi kayıt tuşuna basıyor ve akıllı telefonlarıyla ya da diğer kayıt cihazlarıyla videolar çekip internete yüklüyorlar. Vlogger’lık için herhangi bir video çeken cihaz yeterli olabiliyorken ekipmanlar kullanıcının stiline ve ihtiyaçlarına göre önem arz edebiliyor. Bir akıllı telefon, küçük, taşınabilir ve kullanımı kolay olsa da aynasız bir kamera daha iyi bir görüntü kalitesi sunabiliyor. DJI ise ürettiği Osmo ve Ronin serisi ile vlogger’lığı çok daha kolay bir hale getirdi ve mükemmel bir ürün yelpazesi sundu. Bu yazımızda, bir vlog kamerası nasıl seçilir, hangi DJI ürünü sizin için en uygundur ve içeriğinizi en iyi hale getirmeniz için hangi vlog ipuçlarına ihtiyacınız var bunları açıklayacağız.

Vlog Kamerası Seçmek

Vlogger alanına yeni dahil oluyor veya uzun süredir bu alanda bulunduğun halde cihazlarını yenilemek istiyorsan kamera seçimi en önemli tercih olacaktır. Vlog kamera dünyası araştırma yapmak için çok geniş bir alan ve doğru tercih yapabilmek için çok fazla soru işareti barındırıyor. Hangi çözünürlükte bir kameraya sahip olmalıyım, görüntü sabitlemeye ihtiyaç duyuyor muyum, akıllı telefonumu vlog çekimlerim için kullanabilir miyim gibi sorular kafanızı karıştırıyor olabilir. Bu kısımda seçim yaparken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Görüntü Kalitesi

Dikkate almanız gereken önemli bir şey, vlog çekiminizi 1080p (Full HD) veya 4K (UHD) çözünürlükte olmasının gerekip gerekmediğidir. Bugün birçok akıllı telefon ve vlog kamerası 4K çekim yapabilmektedir. Ama bunun hem bilgisayarda düzenlemesi uzun sürmektedir hem de en iyi ihtimalle 4K olarak yüklediğiniz videonuz en fazla 1440p çözürünlükte izlenebilecektir. Bu da harika 4K vlog’unuzun en iyi şekilde görüntülenememesi anlamına geliyor. 4K çözünürlükte vlog çekimleriniz aslında geleceğe bir yatırımdır. Çünkü 4K monitör ve televizyonlar yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Ayrıca, 4K çekim yapmak size ekstradan video çözünürlüğünü kırpma fırsatı da sunabiliyor.

Görüntü Sabitleme

Görüntü sabitleme, hem vlog video kaliteniz hem de takipçilerinizin tecrübeleri adına önemli bir noktadır. Temelde görüntü sabitleme, video çekimi sırasında sarsılmaların önlenmesi demektir. Bu bakımdan da sabitleme teknolojileri önemli bir noktada. Ve burada gimbal sabitlemesinin, elektronik görüntü sabitlemeyle karıştırılmasın, profesyoneller tarafından daha yumuşak geçişli videolar üretmek için kullanıldığının da altını çizmekte fayda var. Gimbal sistemleri, 3 eksenli ve fırçasız motorlu cihazlardır ve bunlar kameranın yönünü en iyi şekilde belirlemekte kullanılır. Optik görüntü sabitleme, kamera lensinde yer alan hareketli parçalarla gerçekleştirilmektedir. Son zamanlarda ortaya çıkan elektronik görüntü sabitleme ise kamera titreşimini bir yazılım ile gidermektedir. Elektronik görüntü sabitleme teknolojisinin en büyük dezavantajı görüntü kalitesini düşürmesidir ki bu, videoda gözle görülür yamulmalara sebep olabilmektedir. Bazı akıllı telefon kameralarında hem elektronik hem de optik görüntü sabitleme teknolojisi kullanılırken DSLR makienelerde sadece optik görüntü sabitleme kullanılmaktadır.

Taşınabilirlik

En iyi kamera sürekli yanınızda olabilen kameradır. 2019’da vlogger’lık hiç olmadığı kadar kolay olacak zira artık ceplerimizde bile 4K çekim yapabilen vlog kamerası taşıyabilir hale geldik. Bir başka noktaya bakacak olursak DSLR ve aynasız kameralar harika görüntü kalitesi ve farklı durumlar için inanılmaz çözümler sunabiliyorlar. Bu durumda taşınabilirlik tamamen sizin tercihinize kalıyor. Daha taşınabilir, paketlenebilir cihazlar mı yoksa daha büyük ve iyi görüntü sunan cihazları mı tercih edeceksiniz?

Mikrofon Girişi

Vlog oyunu içerisinde yer alan herkes şunu söyler: Yüksek kaliteli ses, sıradan bir vlog videosunu profesyonel ve şık bir hale getirebilir. Dahili mikrofonlar genellikle, vlog kamerasında yer alan girişe yerleştirilen harici mikrofona göre, daha düşük ses kalitesi sunar. Cihaza takacağınız harici mikrofon hem daha yüksek ses kalitesi sunar hem de rüzgar sesinden dolayı oluşan gürültüyü azaltır. Bir vlog kamerası alacağınız zaman ya dahili mikrofonları iyi kalitede ses kaydı yapabildiğine emin olun ya da cihazda bir 3.5 mm mikrofon jack’i bulunmasına dikkat edin.

Ekran

Kamerada yer alan bir ekran birçok özelliğe hizmet edebilir. Vlogger’ların birçoğunun bu konuda dikkat ettikleri iki husus var: Hareket edebilen ve dönebilen bir ekran ve manuel odaklamayı sağlayan dokunmatik bir ekran. Dönebilen ekran, vlogger’lara kendilerini izleyebilme ve süreci kontrol edebilme imkanı sunar. Ama bu tamamen gerekli olmasa da vlog videosunu kontrol etmeyi kolaylaştırır. Dokunmatik ekran da kullanışlıdır ve vlogçu için odaklama değişimine imkan tanır.

Düşük Işık Performansı

Bu nokta da, çekim yapıldığı zaman dilimi gece ise, iç mekan veya düşük ışıklı bir ortamda çekim yapılıyorsa önemlidir. Akıllı telefonların sensörleri gelişiyor olsa da burada DSLR ve aynasız kameraların sensörleri daha iyi bir düşük ışık görüntü kalitesi sunar.

Kablosuz Bağlantı

Kablosuz bağlantı size, kısa yoldan videonuzu akıllı telefonunuza gönderme ve sosyal medyada paylaşma imkanı tanır. Ayrıca, vlogger’lara istedikleri platformda canlı yayınlar yapmalarına da olanak sunar. Wi-fi veya diğer kablosuz bağlantı seçenekleri aynı zamanda izleme ekranı, gimbal gibi başka aksesuarlara da bağlanma imkanı verir.

DJI Vlogger Ürünleri

Osmo Mobile 2

Eğer akıllı telefonunuzu vlog kamerası olarak kullanmak isterseniz Osmo Mobile 2 en iyi arkadaşınız olacaktır. Osmo Mobile 3 eksenli gimbal’a sahiptir ve iyi geçişli harika videolar çekmenize yardımcı olur. Osmo Mobile 2 telefonunuza DJI GO uygulaması ile bağlanır. Böylelikle çekim için çok daha fazla seçeneğe sahip olursunuz. Hyperlapse’ten tutun sinematik zum kontrolüne kadar birçok özellik vlog videoları için yeni bir hayat sunmaktadır. Hafif yapısı ve 15 saate kadar gidebilen bataryası ile Osmo Mobile 2 harika vlog seçenekleri sunuyor.

Osmo Pocket

Osmo Pocket 3 eksenli gimbal’ı ve 4K/60fps video çekebilen kamerası ve bir akıllı telefondan daha küçük boyutu ile dikkat çekiyor. Görüntü kalitesinin, taşınabilirliğin ve işlevselliği ile videolarınızı harika birer sinematik görüntüye dönüştürmenize yardımcı oluyor. FaceTrack özelliği ile vlogger’lar kolaylıkla kendilerini videoya alabilecekler. Ayrıca dahili dokunmatik LCD ekranı ile de manuel odaklamaya imkan tanımaktadır. Osmo Pocket telefonunuza da bağlanabiliyor ve böylelikle daha fazla video çekim, düzenleme ve paylaşma seçeneklerine kavuşabiliyorsunuz.

Ronin-S

DSLR ve aynasız kameralar için geliştirilen Ronin-S ile vlogger’lar istedikleri koşullarda sabit görüntüler çekebilecekler. Tek elle kullanılabilme özelliği ile vlogger’lık ve tek elle yönetim için harika imkanlar sunmaktadır. Ayrıca Ronin-S’te bir tripod bağlantı noktası da bulunmaktadır. Böylelikle hem daha yukarılardan çekim yapabilir hem de harika timelapse görüntüler elde edebilirsiniz. Eğer dinamik ve hareketli görüntüler çekmek isterseniz 3 eksenli gimbal’ı sayesinde görüntü sabitleme tamamen sizin kontrolünüzde olacaktır.

Vlog’unuzu Geliştirmek için 5 İpucu

1- Hikayenizi Bulun

Her başarılı vlog’un merkezinde ilgi çekici bir hikaye vardır. Bir vlog tutarlı ve izleyicinin dikkatini çekecek şekilde oluşturulmalıdır. Bir bakkala veya bir esnafa ufak bir ziyaret bile iyi bir hikaye anlatımı ile eğlenceli ve etkileşimi yüksek bir video olabilir. İzleyicilerinize açık bir şekilde vlog’unuzun ne olduğunu anlatın. Sahneleri b-roll gibi özel tekniklerle birbirine bağlayın ve hızlı bir özetle videonuzu bitirin. Böylelikle çektiğiniz video çok iyi bir vlog olacaktır.

2- Tutarlılık

Düzenli izleyici sahibi olmak çok zordur. Tutarlı içerikler büyümeyi kolaylaştırır ve izleyicinin tekrar gelip videolarınızı izlemesine olanak sağlar. İster günde bir, ister haftada bir olsun, süreklilik bunu sağlamada yardımcı olur. Tutarlılık vloglarınızın tarzı ve mesajı için de önemlidir. Her ne kadar vlogger’lık günlük görüntülerle bağdaştırılsa da, “fenomen” vlogger’ların kendi özel alanları vardır ve niş bir konuya odaklanırlar. Siz de kendi konunuzu bulun ve ona tutunun.

3- Düzenleme, Düzenleme, Düzenleme

Birçok videoyu bir araya getirip bir video oluşturmak zor bir iştir. İçeriğinizi düzgün seçin, düzenleme yeteneklerinizi geliştirin ve videolarınızın daha öz olabilmesi için yollar keşfedin. Hatta, vlogger’ları takip edip videolarını analiz ederek kullandıkları yöntemleri ve içerikleri kullandıklarını görebilir ve yolunuzu buna göre çizebilirsiniz.

4- Güven

Pratik yaparak kamera karşısındaki güveninizi pekiştirin. Kendinizi rahat hissettiğinizde ailenizle ve arkadaşlarınızla pratik yapın. Daha sonra herkese açık alanlarda performansınızı mükemmelleştirin. Zamanla insanların arasında vlogger’lık yapmaya alışacaksınız.

5- Sesi Asla Unutmayın

Yeni bir cihaz her şey demek değildir. Ses kalitesi vlog’unuz için gerçekten bir farklılık oluşturur. Hiçkimse, daha önce izlemediği bir vlogger’a düşük ses kalitesi ve gürültü duyduğunda uyum sağlayamaz. Harici bir mikrofona geçmeyi deneyin. Unutmayın, ses videonun yarısıdır.

Moondiggy, tam servis bir dijital pazarlama ajansıdır. İstanbul SEO Ajansı olarak da hizmet veren Moondiggy Dijital Ajans tüm Türkiye’de SEO hizmeti sağlamaktadır. Global çalışmalara da imza atan Moondiggy Dijital Ajans ile işletmenizin ve sitenizin SEO çalışmalarını başarıya ulaştırabilirsiniz. İstanbul SEO Ajansı olarak hizmet veren Moondiggy Dijital Ajans, Lokal SEO, sosyal medya yönetimi, app store optimizasyonu, web tasarım ve internet sitesi kurulum hizmeti, kurumsal kimlik tasarımı ve dijital baskı hizmeti sunar. Bunlara ek olarak sosyal medya reklamlarları ve Google Ads (Adwords) reklam yönetimi ve PPC yönetimi hizmeti verir. Facebook & Instagram reklam yönetimi ve danışmanlığı da sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.