Video Blog için En İyi Vlog Kameraları Hangileri?

0
11328
En iyi Vlog Kameraları
En iyi Vlog Kameraları

Video blog çekimi, son yıllarda hızla artan bir aktivite olarak, yaşamımıza giren kavramlardan biri oldu. Kısaca vlog olarak adlandırılan çeşitli izletileri, başta Youtube olmak üzere, çeşitli video kanallarında izleyebiliyoruz. Aklınıza gelebilecek her kategoride vlog çeken insanların sayısı özellikle son birkaç sene içerisinde oldukça fazla arttı. Hatta ünlüler bile teker teker kendi kanallarını açıp, uzman oldukları alanlarda düzenli vloglar çekip yayınlamaktalar. Son yılların yükselen trendine kayıtsız kalmayan kamera markaları, profesyonel şekilde vlog çekimi için tasarladıkları kamera modellerini ve aksesuarlarını piyasaya çıkarttı. Video blog çekmek için önemli ekipmanlardan biri olan vlog kameraları, yüksek çözünürlüklü, pürüzsüz çekim sağlarken, izleyici sayınızı da arttırmayı sağlıyor. Yeni bir iş kolu haline gelen vlog çekimlerine yeni başlayanların, ilk olarak vlog çekmek için kamera araştırması yapmaları yerinde olacaktır. İyi bir ekipman ile yapılan çekimler, vlog konunuzu ön plana çıkarmak için size oldukça yardımcı olacaktır. Bu içeriğimizde ise vlog çekmek isteyenler için piyasadaki en iyi vlog kameralarını derlemeye çalıştık. İşte size vlog çekmeniz için alanın da en iyi olan markalardan oluşan vlog kamerası tavsiyeleri.

 

YI + ve YI 4K Aksiyon Kamerası

Herigo’nun Türkiye distribütörlüğünü yaptığı Çin teknoloji markası YI’nın aksiyon kameraları olan YI 4K ve bir üst model YI+ 4K, en iyi vlog kameraları arasında gösterilen modellerden biri. YI + 4K  kamerada harici mikrofon takma özelliği olması ile ses kalitesini de istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. İki model arasında, saniye başı görüntü alma sayılarında ve işlemci hızlarında farklılık olan bu modeller, şık ve ergonomik tasarımı ile dikkat çekiyor.
Akıllı telefonlara kolay bağlanma özelliği, Youtube ve Facebook hesaplarında anında canlı yayın yapabilme özellikleri kameraya vlog üzerinden bir artı kazandırıyor. Ayrıca su altı çekimi yapılabilmesi ve 4K çekim kalitesinde iki saat kesintisiz kayıt alınabilmesi ile de vloggerların oldukça işine yarayabilecek özelliklerden. Fiyat ve performans olarak değerlendirildiğinde, YI+ 4K aksiyon kamerası modeli tercih edilebilir olarak durmaktadır. Ancak bütçesini daha az tutanlar için tercih edilebilecek daha uygun fiyatlı YI 4K aksiyon kamerası vlog çekmek için de oldukça uygun bir tercihtir.

 

GoPro Hero 5 ve GoPro Karma Grip

Aksiyon kamerası denilince ilk aklan gelen marka GoPro ve 4K çekim yapabilen kamerası Hero 5 Black modelidir. Vlog çekmek için kamera arayan vloggerlara benzersiz bir çekim deneyimi sunmaya aday bir model olarak dikkat çekiyor.
Gopro Hero5 Black aksiyon kamerasının vlog çekimi için sağladığı başka faydalar ise sesli komut verme ve tek tuşla kullanım kolaylığı. Ayrıca quikstory uygulamasıyla çekilen vloglar anında ve kolayca düzenlenip, sosyal medyada paylaşılabiliyor.
Hero 5 black aksiyon kamerası ise gopro Karma Grip ile tam uyumlu bir modeldir. Karma Grip ile daha kaliteli ve titreşimsiz net görüntüler çekilmesi mümkün hale geliyor. Gopro üzerine monte edilen Hero 5 Black aksiyon kamerası ile titreşimsiz net video çekimleri, vloglarınıza kesinlikle profesyonellik katacaktır. Tek el ile kolay kullanım, gimbal üzerinden kameranın yönetilebilmesi ve aparatları sayesinde kask, sırt çantasına sabitlenmesi farklı açılardan çekimler yapılması açısından farklılık yaratıyor.

 

DJI Osmo Plus 

En iyi vlog kameraları arasında gösterilen başka bir model ise DJI Osmo Plus kamerasıdır. 4K kalitede titreşimsiz çekim yapabilme özelliği yanında özellikle hareketli vlog çekimleri için ideal bir kameradır. Vlog çekmek için tasarlanmış kamera, hafif olması, özel tuş takımı ve joystick sayesinde tek elle kolay kullanım imkanına sahip oluyor. Diğer şık bir özellik ise, akıllı telefon bağlama aparatı. DJI Osmo Plus’ a bağlayacağınız telefonunuz ile görüntüler izlenebilirken, telefona indireceğiniz DJI Go uygulaması ile telefonunuzu kameranın kumandası olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Osmo Plus’da bulunan dahili mikrofon onu tam donanımlı bir vlog kamerası yapıyor.
DJI Go uygulaması ile de ulaşabileceğiniz farklı çekim modları, video bloglarınıza farklılık katacak yöndedir. Tek tuşla selfie moduna girip, çekim esnasında kameranın size dönmesi, vloggerların oldukça işine yarayacak bir özelliktir. Bunun yanında hyperlapse özelliği bulunması ise farklı vloglar çekmesine yardımcı olacaktır.

 

Sony AS300R Aksiyon Kamerası

Sony As300R aksiyon kamerası, sağlam dış kabuğu, hareketli görüntülerdeki başarısı ile özellikle motovlog çekimlerinde farklılık yaratacak bir model. Hareketli çekimlere göre özelleştirilmiş Sony As300R, full HD çekim yapabilen, ağır çekimlerdeki başarısı kadar hızlı çekimlerde de oldukça kaliteli görüntü alır. Ayrıca Ustream özelliği ile anında kaliteli ses ve görüntü yayını da yapabilen özellikleri ile de dikkat çekiyor. Bu sağlam tasarımı ile adrenalin tutkunu vloggerlar, benzersiz vloglar çekerek, izleyenleri dakikalarca ekrana kilitleyebilirler.

Vlog Çekimlerinde İşinize Yarayacak Diğer Aksesuarlar

Vlog çekimleri, bulunan mekanın tanıtımı, ürün tanıtımı ve örneklerini çoğaltabileceğimiz bir çok şey için olabilir. Bunu yaparken vlogger kendini de görüntüye katlamalıdır. Eğer gimbal bağlantısı olmayan bir kamera kullanıyorsanız. Selfie videoları için monopodları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir çok vlog kamerası ile uyumlu olan Herigo’da da çeşitlerini bulabileceğiniz monopodlar çekimlerinizde rahatlık sağlayacaktır. Ayrıca monopodların çoğu tripodlara da eklenebiliyor. Böylece elinizde tutmadan kameranızı sabitleme imkanına da kavuşabilirsiniz.
Bunun yanında vlog çekimlerinin olmazsa olmazı mikrofonlardır. Bazı kameralarda dahili mikrofon olsa da çekimlerinizde kameranızla uyumlu bir yaka mikrofonu kullanmanız daha kaliteli bir ses kaydı almanızı sağlayacaktır. Yine Herigo’da birbirinizden farklı ve kaliteli çekimlerde rekabet içinde olan vlog kameraları satın alabileceğiniz gibi bunlara uyumlu yaka mikrofonlarını da uygun fiyatlara edinebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.