Uber ve NASA Anlaştı: 2020’de Uber AIR Geliyor!

0
2238
Uber Air Taksi
Uber Air Taksi

 Ulaşım alanında yeni bir çağ başlatan Uber, yepyeni bir servisi ile çok yakında ulaşımın tarihini baştan yazmaya hazırlanıyor. NASA ile ortak çalışma yapmak için anlaşan Uber, 2020 yılında Uber AIR adını verdiği uçan taksi projesini hayata geçirecek. Uber AIR elektrikli motorları sayesinde çevre dostu olacak. 2020 yılından itibaren Los Angeles’ta çalışmaya başlayacak sistem için hazırlıklara başlandı.

Uber AIR Göklerde!

Uber yetkilisi Jeff Holden’in geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı sistem için Uber ve NASA ortak çalışma yapacak. Elektrikli uçan taksiler için geliştirme çalışmalarına başlandı. Kısa mesafe uçuşları yapması planlanan UberAIR’lar şehiriçi ulaşımda alçak irtifa uçuşları gerçekleştirecek. 2020 yılında test uçuşlarına başlaması planlanan uçan taksiler ilk etapta Los Angeles’ta test edilecek. Ardından Teksas eyaletinin Dallas, Fort Worth ve Frisco şehirlerinde de test uçuşları gerçekleştirmesi planlanıyor. Jeff Holden Uber AIR için “UberAIR şehirler üzerinde daha önce hiç olmadığı kadar fazla uçuş gerçekleştirecek. Güvenli ve verimli uçuşlar gerçekleştirerek sivil havacılık teknolojilerinde gelişmelerin yolunu açacağız” dedi.

Trafik Sorununa Son

VTOL olarak adlandırılan dikey kalkış ve iniş yapabilen hava araçları sınıfında olacak Uber AIR araçları, özel pistleriyle hizmet verecek. Uber’in pist hazırlamak için anlaşma gerçekleştirdiği gayrimenkul firması Sandstone Properties binalarında Uber için özel alanlar tahsis edecek. Çatıların birer Uber pisti olarak kullanılması üzerine yapılan anlaşma ile trafik derdi tamamen ortadan kalkacak. Uber yetkilileri, Los Angeles’taki trafik çilesinden kullanıcılarını kurtararak hem zamandan hem de maliyetten tasarruf yapılabileceğinden bahsediyorlar. 2020 yılında test uçuşları başlayacak olan UberAIR, Los Angeles’ın ev sahipliğini yapacağı 2028 yaz olimpiyat oyunlarına kadar tamamen oturmuş bir sistem olarak kullanılması hedefleniyor. Dubai’de insansız hava araçlarının taksi olarak kullanılması gündemdeyken Uber’in bu projesi ile insanlar artık hava araçlarını daha aktif olarak kullanmaya başlayacakmış gibi gözüküyor. Uber AIR, 4 kişi taşıma kapasitesi ve 30 dakikalık uçuş süresi ile ulaşımı kolaylaştıracak. Dubai’nin insansız hava araçlarını kullanmasının aksine bir pilot yardımı ile uçuş gerçekleştirecek Uber AIR, tamamen elektrikli motoru sayesinde doğa dostu olacak. Havacılıkta yeni bir çağ başlatacak bu uygulama bakalım diğer şehirlere ne kadar sürede entegre olabilecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.