Tırmanış İçin Dağcılık Malzemeleri Hazır mı?

1
3965

Tırmanış ve dağcılık için gereken malzemelerin hepsini temin ettiniz mi?

Zirvelerde dolaşmayı seven ve zirveye vardıktan sonra eşsiz bir manzaranın tadını çıkarmayı dünyada hiçbir şeye değişmeyenler için olmazsa olmaz bir liste hazırladık. İşin ustalarının zaten bildiği dağcılık malzemelerini bir de yeni başlayanlar ve amatörler için tekrar edelim istedik.

1) Perlonlar

Dağcılık malzemeleri arasında “olmazsa olmaz”ların başında gelen perlonlar en ucuz dağcılık malzemelerinden de biri olma özelliği taşıyor. Bu kadar ekonomik oluşunun yanı sıra çok işlevsel olan perlonları quickdrawlardan istasyon kurmada emniyet noktalarını birleştirmeye kadar birçok alanda kullanmak mümkün.

2) Bolt

Dağcılık teknik malzemelerinden bir diğeri de boltlar. Boltlar kayalara matkapla delinerek monte edilen, sabit ve kalıcı emniyet malzemelerindendir. Keşiflerden çok spor tırmanışlar için tercih edilir. Ancak dağcılar arasında oldukça tartışmaya sebep olan boltlar kimileri için doğayı kirletiyor. Ayrıca uygulanış biçimleriyle ilgili de kararsızlıkların olduğunu söylemekte fayda var.

3) Takozlar

Tırmanış esnasında birçok çatlak ya da yarıktan destek almanız mümkündür. Bunu yapabilmek için size gerekli olan dağcılık malzemesi ise takozlardır. Çatlak ya da yarıklara yerleştirilen metal uçlara karabin ile bağlanan tel ya da ipler emniyette olmanızı sağlar.

4) Sikkeler

Yumuşak ve sert olarak ikiye ayrılırlar. Kayalardaki çatlak ya da yarıklara bir çeşit çivi gibi çakılarak emniyet sağlarlar. Yumuşak olanlar deforme olarak çatlağın ya da yarığın şeklini alır ve çok iyi bir tutuş sağlar. Ancak çekerleri sert sikkeler kadar çok değildir.

5) Buz Kazması

İhtiyacınız olan en temel dağcılık malzemelerinden biri de buz kazmasıdır. Özellikle karlı ve buzlu yüzeylerde yapılan tırmanışlarda yukarı ya da aşağı giderken, yana geçerken sizi emniyete alacak olan buz kazması düştüğünüzde sizi tutacak olan tek alettir.

6) Karabina

Dağcılığın en temel malzemelerinden bir diğeri de karabinadır. Birçok amaçla kullanılan karabinayı ipe pratik bir şekilde bağlanmak için kullanabileceğiniz gibi çantanıza asacağınız bazı eşyaların bağlantı noktasını oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

7) Emniyet Kemeri

Tırmanış sırasında kullanacağınız bütün malzemeler temelde sizi emniyete alır ve bunların hepsinin başında da emniyet kemeri gelir. İpe bağlanmanızı sağlayan emniyet kemeri giyildiği bölgeye göre üçe ayrılır. En güvenilir ve sağlam olanı ise Full Body Emniyet Kemeridir.

8) İpler

Tehlike barındıran bir düşüşü engellemek için kullanılan ipler de dağcılığın temel malzemelerindendir. Statik ve Dinamik olmak üzere ikiye ayrılırlar. Esneyebilen ipler dinamik iplerdir ve tımanışta kullanılır. Statik olanlar ise daha çok inişlerde ve kurtarma faaliyetlerinde kullanılır.

9) Aksiyon Kamerası

Onca çabayı gösterip teri dökerken ve adrenalinin tavan yaptığı anları yaşarken bir aksiyon kamerası da yanınıza almak isteyeceğiniz malzemelerden biri olabilir. Ayrıca profesyonelleşmek isteyenlerin için tımanışlarını kaydetmede yardımcı olabilir.

Akisyon kamerası modellerine sitemizden  www.herigo.com hemen göz atabilirsiniz!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.