Tıbbi Drone’larda Yeni Rekor Kırıldı!

0
2912
Tıbbi Drone
Tıbbi Drone

İnsansız hava araçları (İHA) yani drone’lar, hayatımızın birçok alanına birden girmeye hazırlanırken, hali hazırda kullanılan drone’lardan bir rekor haberi geldi. ABD’de, tıbbi çalışmalarda kullanılan bir tıbbi drone 161 millik (259 km) bir mesafeyi kat ederek rekor kırdı. Birçok alanda bizlere hizmet etmeye hazırlanan drone’ların geleceği hakkında birçok fikir sunabilen bu rekor haberi ilerleyen zamanlarda ne gibi çalışmalarda bu drone’ların kullanılacağının da bir habercisi aslında!

Tıbbi Drone’larda Rekor!

ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan çöl üzerinde yapılan denemede, içerisinde kan örnekleri bulunan drone, iki hedef arasındaki 259 km’lik mesafeyi kat ederek rekor kırdı. İçerisinde çeşitli kan örnekleri bulunan drone için bir test gerçekleştirildi. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı bir grup akademisyenin, Arizona’da bir çölde yer alan askeri alanda gerçekleştirdikleri test başarı ile sonuçlandı.

Tıbbi Drone
Tıbbi Drone

Kullanılan drone, 259 km’lik bir mesafeyi tek seferde aşarak yeni bir rekor kırdı. Aynı zamanda drone’la taşınan kan örneklerinin normal araçla taşınan örneklerle olan farklılıkları da gözlemlendi. Araştırma, sadece tıp alanında değil, drone’la teslimatta da çok büyük aşamaların geçilebileceğini gösteriyor.

259 km’lik mesafeyi 3 saatte kat eden drone, özel olarak hazırlanmış. Sıcaklığı sabit tutabilmek için özel aparatlar eklenen bu drone ile kırılan rekor, drone’ların özellikle tıp alanında çok büyük faydalar sağlayacağını gösteriyor. Geliştirilen drone, hobi amaçlı kullanılan drone’lardan farklı olarak dikey olarak yükseliyor fakat kanat yapısı sayesinde bir uçak gibi mesafeleri kat ediyor. Bu bakımdan askeri alanda kullanılan drone’lara benzemekle beraber sadece tıp alanında kullanılmak için özel olarak üretilmiş.

Olumlu Sonuçlar Elde Edildi

Normal teslimat ile karşılaştırılan drone’la teslimatta taşınan kan örnekleri, diğer örneklerle neredeyse aynı sonuçlar elde edildi. Bu testin sonucu olarak da drone’la teslimatın normal teslimatlardan bir farkı olmadığı belirtildi. Bu da, ileriki dönemlerde, kan örnekleri, doku ya da organların drone’larla çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde teslim edilebileceğini gösteriyor.

Drone’la teslimatların giderek yaygınlaşacağı önümüzde zamanlarda üstümüzden çok daha fazla drone geçeceğini tahmin edebiliriz. Amazon’un testlerine başladığı Prime Air ve Kanada’da çok yakında başlanacak drone’la teslimatlar derken sağlık alanında da drone’ların kullanılması ile çok farklı bir dönem bizleri bekliyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.