Tello Drone Hakkında Merak Edilenler

2
9935

CES 2018 fuarında tanıtılan birçok yeni ürün hayatımıza önümüzdeki günlerde giriş yapacak. Firmalar, en yeni ürünlerini duyurdu ve birçok yeni ürünle tanıştık. Drone’ların kullanım alanları günden güne yaygınlaşırken hobi amaçlı drone veya oyuncak drone olarak karşımıza her gün yeni bir model çıkıyor.Bunlardan birisi de mini drone Tello. Ryze Robotics tarafından üretilen ve programlanabilir özelliğiyle dikkat çeken Tello büyük ilgi uyandırdı.   DJI ve Intel’in destekleriyle üretilen Tello, 80 gr. ağırlığa sahip, 5 mp’lik kamerası ve 720p video çözünürlüğü, 13 dakikada havada kalma süresi, 100 metre mesafeye kadar kontrol edilebilmesi ile dikkat çekiyor. Programlanabilir özelliği sayesinde drone kullanımını bambaşka noktalara taşıyacak Tello’yu birçok kişi merak ediyor. Biz de Tello hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Tello’nun kontrolü nasıl sağlanıyor?

Kendisinden ağır bir kontrol cihazına sahip olmayan Tello’da aslında bir kontrol cihazı da yok. Telefonunuza indirip kuracağınız uygulaması üzerinden Tello’yu kontrol edebilirsiniz. Fakat ben kontrol kumandası olmadan yapamam diyorsanız, bluetooth üzerinden iletişim sağlayan bir kontrol kumandası ile de Tello’yu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken, kumandayı uygulamaya tanıtmak.

Tello Drone’u iç mekanda kullanabilir miyim?

Boyutundan dolayı Mini Drone Tello iç mekanda rahatça uçurulabilen bir drone. Aynı zamanda dış mekanda da rahatça kullanabilirsiniz. Hafif olduğu ve ekstra motor gücü olmadığı için rüzgarlı veya hava akımlı bir yer olmaması gerekiyor.

Tello Drone’nun su geçirmezlik özelliği bulunuyor mu?

Maalesef Tello su geçirmez özelliğe sahip değil.

DJI Tello ile çektiğim fotoğraflar ve videolar nereye kaydediliyor?

Tello Drone’u kullanarak çektiğiniz fotoğraf ve videolar birçok drone’da bulunan micro SD veya SD karta değil, uygulamayı kurduğunuz telefona kaydedilmektedir. Yani Tello’da bir SD kart girişi bulunmuyor.

Video Aktarım mesafesi ne kadardır?

Tello, kullandığı sinyalleri ve sinyal gücünü hesaba kattığımızda maksimum 100 metreye kadar video aktarımı yapabiliyor. Daha uzun mesafede veya uygun olmayan çevre koşullarında video aktarımında problemler yaşayabilirsiniz.

Tello Drone’nun bataryasını nasıl şarj edebiliriz?

Tello’nun bataryasını isterseniz drone’unuzu micro USB kablosuyla bir bilgisayara veya powerbank’a takarak veya şarj cihazına yerleştirerek şarj edebilirsiniz.

Mini Drone Tello’nun pervaneleri değiştirilebilir mi?

Tello’nun pervanelerini değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken eski pervaneyi yuvasından çıkarıp yenisini takmak. Ama dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Takacağınız pervanin hangi yönde olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Motorun çalıştığı yön saat yönü veya tersi ise pervanelerinizi de buna göre yerleştirmeniz uygun olacaktır.

Tello hangi bluetooth kumandalar ile uyumludur?

Uygulama üzerinden kontrol edebildiğiniz Tello’yu bir bluetooth kumanda ile de kontrol edebilirsiniz. Şu an için bu Gamesir marka uzaktan kumanda veya Apple lisanslı bir bluetooth kumanda ile mümkün.

Tello’yu hangi programla ile programlayabilirim?

Programlanabilir özelliği ile dikkat çeken Tello’yu şimdilik sadece MIT’nin meşhur kodlama programı Scratch ile yeniden programlayabiliyorsunuz. İleriki zamanlarda başka programlarla da tekrardan programlanabilir olması bekleniyor.

2 YORUMLAR

    • Merhaba, bu sorunun birden fazla sebebi olabilir. Her elektronik ürünün belli bir sıcaklığa kadar ısınması normal bir durumdur. Eğer kullandığınız üründe aşırı ısınma sorunu olduğunu düşünüyorsanız ürünü satın aldığınız yer ile irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.