Seagate ve DJI Güçlerini Hard Disk İçin Birleştirdi!

0
1660

Drone sahiplerinin en çok şikayet ettiği konulardan birisi görüntü depolama birimleridir. Her ne kadar birkaç uçuşa yetecek kadar depolama imkanı tanıyan SD kart veya Micro SD kartlar kullanılsa da veri depolama hala profesyonel veya yarı profesyonel drone kullanıcıları için sorun oluşturuyor. DJI, kullanıcılarından aldığı dönüşleri düşünmüş olmalı ki görüntü depolama konusunda girişimlerde bulunmaya başlamıştı. CES 2017’de duyurulan birliktelik ile insansız hava araçları için geliştirilen çözümler ortaya çıkmıştı. CES 2017’de duyurusu yapılan DJI ve Seagate birlikteliği sektöre yeni bir soluk getirmişe benziyor. Bugüne kadar depolama birimleri ve hard disk üretiminde adını üst sıralara yazdıran Seagete, tamamen drone kullanıcılarını düşünerek ürünler geliştirmeye başlamış. DJI’ın sektör liderliğini hesaba kattığımızda bu birlikteliğin nasıl sonuçlar vereceğini az çok kestirebiliyoruz.

Dünyanın en büyük hard disk üreticilerinden birisi olan Seagate‘in DJI ile ortak çalışmalar yapacağını açıklamasının ardından birkaç ay arayla yeni ürünlerin duyurusu yapıldı. Seagate’in, NAB 2017 duyurduğu DJI Fly Drive ve CES 2018’de duyurduğu DJI Copilot büyük merak uyandırdı.

DJI Fly Drive

Seagate‘in NAB 2017’de duyurduğu DJI Fly Drive ürünü, 2 TB’lık kapasitesi ile dikkat çekiyor. Birden fazla SD kart taşıyarak depolama ihtiyacını gideren drone sahipleri için biçilmiş kaftan olan bu ürün drone sahiplerini büyük bir dertten kurtaracağa benziyor. Üzerinde yer alan micro SD kart yuvası sayesinde ekstra bir aparata gerek kalmadan bir bilgisayar vasıtasıyla görüntüler hard diske kaydedilebiliyor. USB Type-C özelliği mevcut olan DJI Fly Drive, USB Type-C kullanan bilgisayarlarda hızlı veri aktarımı yapabiliyor. Bu sayede uçuşlar için daha fazla vakit kalacak ve depolama problemi dert olmaktan çıkacak. Koruyucu kılıfı ile birlikte gelen DJI Fly Drive darbelere karşı dayanıklı hale getirilmiş. Bu sayede istenilen her yerde kullanılabilir.

DJI Copilot

Seagate’in premium ürünler üreten firması olan LaCie tarafından üretilen DJI Copilot ise başlı başına övgüleri hak eden bir ürün olmuş. CES 2018’de tanıtılan DJI Copilot, DJI ve Seagate birlikteliğinin ortak ikinci ürünü oluyor. DJI Copilot, DJI Fly Drive’ın aksine bir bilgisayara ihtiyaç duymadan çalışıyor. Üzerinde bulunan basit dokunmatik ekranı kullanılarak micro SD kart yuvasına yerleştirilen SD karttan hızlı bir şekilde veriler hard disk ile kopyalanabiliyor. Üzerinde SD kart girişi, USB girişi, USB Type-C girişi ve Apple ürünlere özel Lightning kablosu bulunan DJI Copilot, 2 TB’lık depolama kapasitesi ile de dikkat çekiyor. Dahili bataryası da bulunan bu ürünü şarj ederek istediğiniz yerde kullanabilir ya da bataryasını bir powerbank gibi telefon veya tabletiniz şarj etmek için kullanabilirsiniz. Sadece DJI marka drone’larda değil DSLR fotoğraf makinelerinde, telefon ve tabletlerde de veri depolama imkanı tanıyan DJI Copilot üst düzey bir ürün olmuş.

Her iki ürün de 60 saatlik 4K, 30 fps videoları depolayabilen ve 20 bine yakın RAW formatında fotoğrafları saklayabilen bu ürünler, DJI kullanıcılarının ilgisini üzerinde topluyor. Daha çok profesyonel ve yarı profesyonel drone kullanıcılarına yönelik olarak üretilen bu ürünler ileride bambaşka teknolojilerin de önünü açacağa benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.