Osmo Action Aksiyon Kamerası İncelemesi

0
2721

Aksiyon kamerası sektörü gün geçtikçe yeni üyeler kazanıyor ve birçok firma bu alanda yeni kameralarını piyasaya sunuyor. Drone piyasasını domine eden DJI da bu firmalardan birisi oldu. Geçtiğimiz aylarda vlog kamerası Osmo Pocket’ı duyuran ve aksiyon kameralarını vlog kamerası olarak kullanan kişilere bir alternatif sunan DJI, bu sefer DJI Osmo Action ile sektöre direkt giriş yaptı ve büyük ses getirdi. Rakipleriyle boy ölçüşecek kadar iyi bir kamera olan DJI Osmo Action, birçok özelliği ile dikkat çekiyor. En önemli özelliklerinden birisi de hiç şüphesiz RockSteady adı verilen görüntü sabitleme mekanizması. Rakiplerinden birkaç adım öne çıkan bu özelliğe ve diğer özelliklere hep beraber bir göz atalım.

DJI Osmo Action, Bir Aksiyon Kameradan Beklenen Her Şey

Aksiyon kameraları tüketicilerde büyük karşılık bulmuş, birçok marka üretim gerçekleştirmişti. Zamanla bu sektörde bir yavaşlama yaşandı diyebiliriz. Ama DJI, aksiyon kamerası sektörünü iyi analiz etmiş ve yapılabilecek en ideal kamerayı üretmiş. Osmo Action sektöre yeni bir soluk getirecek özellikleriyle dikkat çekiyor ve bir aksiyon kamerası kullanıcısının istediği her şeyi barındırıyor. Özellikle, inanılmaz bir görüntü sabitleme sunan RockSteady, çift ekran, düşük sıcaklıklarda çalışabilmesi gibi özellikleri Osmo Action’ı birkaç adım öne çıkarmış.

RockSteady

Gimbal sistemlerinin dünyadaki en büyük üreticilerinden olan DJI, mekanik görüntü sabitleme tecrübesini kullanarak başarılı bir görüntü sabitleme teknolojisi geliştirmiş. Rakiplerine göre çok daha stabil çalışan sabitleme özelliği ile görüntüde neredeyse hiç titreme yaşanmıyor. Birçok teknoloji gurusunun da dikkatini çeken bu özellik DJI Osmo Action’ın en dikkat çeken özelliği.

Çift Ekran

DJI Osmo Action’da, biri dokunmatik iki ekran bulunuyor. Arka panelde yer alan ekran dokunmatik özelliği ve menüye tam erişimi ile her türlü ihtiyacı karşılarken önde bulunan ekranı çekim yaparken en iyi kadrajı yakalamaya imkan tanıyor.

Kamera Özellikleri

Bir aksiyon kamerasından beklenen en önemli şey kamera özellikleridir. DJI Osmo Action, kendisini yarışa ön sıralarda başlatan kamerası ile de dikkat çekmektedir. 1/2.3″ CMOS sensörü ile standart olarak neredeyse her aksiyon kamerada bulunan sensöre sahip olan Osmo Action, 12 megapiksel fotoğraf çözünürlüğü, 60 fps’ye kadar 4K vide çözünürlüğü sunuyor. 145 derecelik görüş açısı ve f/2.8 diyafram açıklığı ile de en iyi görüntüleri elde etmeye imkan tanıyor. 1080p çözünürlükte 240 fps’ye kadar video hızı sunan Osmo Action ile 8x slow motion videolar çekebilir ve aksiyonun her saniyesini en ince detayına kadar görüntüleyebilirsiniz. Saniyede 100 mb’lık video yazım hızı de kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz. 4K çözünürlükte HDR modu ile mükemmel renkler sunan Osmo Action, bir aksiyon kameranın verebileceği her şeyi sunuyor.

Diğer Özellikler

Osmo Action, bunlar dışında birçok özelliği ile de öne çıkmaktadır. 11 metre derinliğe kadar su altında kılıfsız kullanılabilen Osmo Action, olumsuz hava koşullarına karşı da dayanıklı. Osmo Action -10 dereceye kadar çalışabilmektedir. Ayrıca, sesli komut özelliği ile birçok şeyi eller serbest bir şekilde yaptırabilmek de mümkün. Dolayısıyla dahili mikrofonu da bulunan OsmoAction, su geçirmez özelliğinden dolayı ses kalitesi olarak bekleneni veremeyebilir. 1300 mAh’lık bataryası ile 4K 60 fps hızda RockSteady açıkken 63 dakikalık video çekmek mümkün. OsmoAction’ın bataryası 90 dakikada şarj olabilmektedir. Saydığımız tüm bu özelliklerle Osmo Action sadece 124 gr’lık bir ağırlığa sahip. Dahili hafızası bulunmayan Osmo Action’ı, saniyede en az 100 mb yazma hızına sahip, 256 gb’ kadar micro SD kartlar ile kullanabilirsiniz. Osmo Action wireless bağlantı ve bluetooth ile akıllı telefona bağlanabilmektedir. Akıllı telefona kurulan DJI Mimo ile kullanılabilen Osmo Action ile en güzel görüntüleri çekip anında paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.