Öğrenciler Drone Sertifikası Alıyor!

0
1997

Drone teknolojileri geliştikçe, son kullanıcının drone sahibi olması daha da kolaylaşıyor. Haliyle, drone kullanan kişilerin de bu cihazları kurallara uygun şekilde kullanması ve drone eğitimi alması gerekiyor. Özellikle havacılık gibi riski yüksek olan sektöre gelen bu yenilik, uçuş düzenleme yetkisi bulunan kurumları harekete geçirmişti. Dünyanın birçok ülkesinde belirli bir ağırlığın üstünde drone sahibi olanların ve şehir içinde uçuş yapanların  drone sertifikası alması gerekiyor. Bu sayede riskleri en aza indirmek ve sektörü kontrol altında tutmak kolay hale geliyor. Bu çalışmalarda dünyaya liderlik eden ülke tabii ki ABD. ABD’de drone sahibi olan kişi sayısı hızla artıyor ve bu da sektörün kontrol altında tutulmasını gerektiriyor. Drone kullanmak için pilot sertifikası sahibi olmak şart. Ama bu sefer ABD bir başka konu ile gündemde.

Öğrencilere Drone Pilotluğu İle Drone Eğitimi

Sertifikalı drone pilotluğu son dönemlerin revaçta mesleği haline geliyor. ABD’deki South Newton Lisesi, tarımcılık sektöründe kullanılmak üzere drone pilotluğu dersi vermeye başladı. Öğrencilerden Joe Irwin ve Kevin Demoss, FAA (Amerikan Federal Havacılık Kurulu) tarafından drone pilotluğu sertifikasına sahip oldular. Lisedeki tarım dersi kapsamında öğrencilerine drone pilotluğu sertifikası kazandıran Matt Armbruster “Öğrencilerim, kayıtlı drone pilotu olarak para kazanabilecekler” ifadesinde bulundu.

Tarımcılık sektöründe drone kullanılarak, özellikle kızılötesi taramalar ile hastalıklı bitkiler keşfedilebiliyor veya daha ucuz yöntemlerle ilaçlama yapılabiliyor. Öğrencilerin drone pilotluğu lisansı alarak iş imkanına sahip olması, bu sektörün henüz yolun başında olduğuna da bir işaret aslında.

Drone Pilotluğu Geleceğin Mesleği Olabilir

Sektörün giderek genişlemesi ve birçok yeni ürünün piyasaya sürülmesiyle birlikte havadan görüntüleme ve drone pilotluğu geleceğin mesleklerinden birisi olarak kabul edilebilir. Bugün, özel sektör ve devlet işbirliği ile ülkemizde de birçok drone pilotluğu sertifika programı düzenleniyor. ABD’den gelen bu haber de aslında sektörün ne kadar yolun başında olduğunun da bir kanıtı.

Bugün drone’lar, askeriyede, reklamcılık sektöründe, haritalamada, inşaat sektöründe ve daha birçok sektörde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Henüz yolun başında bir sektör olan drone pilotluğu için, şimdiden bir lisans sahibi olmak ve drone edinip tecrübe kazanmak iyi bir gelir kapısı olarak görülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.