Nesnelerin İnterneti ile Teknolojinin Geleceği Nasıl Şekillenecek?

0
2398

Teknoloji, en basit tanımıyla hayatımızı kolaylaştıran her şeydir. Günlük yaşamımızda kullandığımız ürünler ise işlevselliklerinin yanında artık hayatımızı daha da kolaylaştırmak için tasarlanmaya başlandı. Bu yeni teknolojik devriminin ilk adımları ise nesnelerin interneti (internet of things-Iot) terimiyle ilk kez, Kevin Ashton tarafından atıldı. Günümüzde interneti, daha çok PC, tablet ve telefonlarımızda görmeye alışığız, ancak önümüzdeki birkaç sene içinde, milyarlarca nesne internete bağlanarak, insanlarla ve kendi aralarında iletişim içinde olacaklar. Bunun için gerekli alt yapı çalışmaları son hızla devam ederken, internetin her yerde olması için de yoğun çabalar harcanıyor.

Bu yeni teknolojik devrim olarak nitelendirilebilecek, nesnelerin interneti için yeni internet protokolleri devreye alınmaya başlandı bile. Ipv6 internet protokolü kullanılmaya başlanması ile alt yapı konusunda ciddi adımlar atılırken, internetin her yerde olması için de çalışmalar devam ediyor. Bu büyük projelerden biri ise drone teknolojisini kullanarak, her bölgeye internet götürmek. Bunun yanında açık alanlarda kesintisiz ve herkesin ulaşabileceği internet için wi-fi özellikli sokak lambalarının örneklerini de görmemiz mümkün.


Günlük hayatımızda kullandığımız nesnelerin internete bağlanabilmesi, onların akıllı teknolojik ürünlere dönüşmesini sağlıyor. Böylece sahip oldukları teknolojiler sayesinde ürettikleri bilgileri, diğer nesnelere ve insanlara aktarabilecekler. Yapılan araştırmalar ve öngörüler, 2020 yılında 33 milyar nesnenin internete bağlanabilir özellikte olacağını gösteriyor. Bu durum ise dünyada kişi başına 4,3 nesnenin internete bağlı olacağı anlamına geliyor.

Hayatımızda Olup İnternete Bağlı Akıllı Cihazlar 

Nesnelerin interneti çağını aslında şu an yaşamaya başladık bile. Ve bunu 2018 yılında daha da çok göreceğiz. Şu an piyasada satılan wi-fi özellikli fotoğraf makinaları, ip kameralar, akıllı bileklik ve saatler, akıllı ev ürünleri ve akıllı arabalar internete bağlanabilen nesnelerden sadece birkaçı.

 

Akıllı Görüntü Alma Sistemleri

Herigo’da da görebileceğiniz, kamera ve fotoğraf makinaları, üstün kalitede çekebildiği görüntüleri, wi-fi özellikleri sayesinde herhangi bir cihaza aktarmadan paylaşılmasını sağlıyor. Ayrıca internete bağlanabilen bu cihazlar, akıllı telefon ve tabletlere indirilebilen uygulamaları sayesinde uzaktan kontrol imkanı da tanıyor.
Diğer nesnelerin interneti kategorisindeki görüntü alma sistemleri ise, güvenlik için kullanılan ip kameralar, görüntüleri kendi içlerinde işleyebilen ve internete ağına bağlanabilen bu cihazlar, hem anında görüntü aktarımı için hem de görüntü depolama için interneti kullanmaktalar.

İnternete Bağlanan Akıllı Asistanlar

Bileğimize taktığımız bileklikler ve saatler, internete bağlanabilme özellikleri ile diğer cihazlarla bağlantı kurarak, giyilebilir teknolojinin en iyi örneklerinden birini oluşturuyorlar. Wi-fi ve bluetooth bağlantıları ile internet ağına katılan bu ürünler, spor aktivitelerinden, sağlık bilgilerine ve çeşitli anımsatma özellikleri gibi verileri kullanıcısına aktarabiliyor. Yine internete bağlanma özelliği sayesinde bu verilerin bulut depolama olarak saklanması da mümkün hale geliyor

Akıllı Ev Ürünleri

Evlerde kullanılan yeni nesil beyaz eşyaların başı çektiği internet kullanan ürünler teker teker üretim bandından çıkıyorlar. Ülkemizde de satışları başlamış olan beyaz eşya ürünleri, ortak bir internet ağı kullanarak, kullanıcısına işlevleri hakkında çeşitli bilgiler veriyor. Aynı zamanda bu eşyalar birbirlerine bağlanıp sizi farklı yollarla da bilgilendirebiliyorlar. Örneğin, siz televizyon izlerken, fırında yemeğin piştiğini ekrana yansıtarak haber verebiliyor. Ya da buzdolabında tükenen ürünler hakkında telefonunuza bildirim gelebiliyor. Telefon ve tabletlerde kullanılan uygulamalar sayesinde aynı zamanda fırın, klima, çamaşır ve kurutma makinası gibi beyaz eşyalarınızı uzaktan kontrol edebiliyorsunuz.
Beyaz eşyaların dışında internet kullanan nesneler arasında akıllı ev ürünleri de bulunuyor. Bunlar arasında kontrolünü yapabileceğiniz aydınlatma sistemleri, panjur ve kepenkler, prizler İnternete bağlanıp, insanların hayatlarını kolaylaştıran nesnelerden sadece birkaçı. Bu ürünleri ve daha fazlasını ise Herigo’da akıllı teknolojiler kategorisinde detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Nesnelerin İnterneti Uygulamalarından Birkaç Örnek…

Yakın zamanda kullanılan bir çok ürünün bizlerle bağlantıya geçeceğini söyleyebiliriz. Aşağıda ise İnternet yolu ile bağlantıya geçirilen birkaç ürünü görebilirsiniz.

İnternete Bağlanabilen Akıllı Ceket

Lewis giyim markası, Google ile işbirliği sonucu ürettiği ceket giyilebilir teknolojinin en somut nesnesi olarak karşımıza geliyor. Ceketin kollarına yerleştirilen çipler sayesinde, ceket, akıllı telefon ile iletişime geçerek, gelen aramaları kolayca açabilmeyi ve gelen mesajları okumaya imkan tanıyor. Aynı zamanda çalan müziği de kontrol edebilen ceket, kullanıcısına uyarıları titreşim yoluyla iletiyor. Firmanın verdiği bilgiye göre ise kollarında bulunan çipler sökülebilir özellikte olduğundan, ceket çipler çıkarılıp rahatça yıkanabiliyor.

İnternet Özellikli Kontak Lensler ile Dünyayı Başkasının Gözünden İzlemek

Yakın gelecekte uygulamalarını görebileceğiniz nesnelerin interneti devriminin bir parçası da kontak lensler olacak. Kullanıcısının bir göz kırpması ile çevrim içi hale gelebilecek kontak lensler, izlenen görüntülerin, internet aracılığıyla paylaşılmasına olanak tanıyacak. Ayrıca uzmanlar, görüntü kalitesinin ise oldukça yüksek çözünürlüklü olacağı konusunda da iddialılar. İnternete bağlanabilen kontak lensler ise iş sektöründe ve askeri alanda oldukça etkili kullanılacak gibi gözüküyor.

Akıllı Kask Skully Kask Dünyasında Ezber Bozuyor

Skully, interneti kullanarak veri aktarımı yapan motosiklet dünyasında devrime hazırlanan bir kapalı kask markası. Elektronik vizörü üzerinden dikiz aynası özelliği olması ve internete bağlanarak navigasyon hizmeti vermesi motosiklet kasklarında ezberi bozacak nitelikte. Ayrıca bluetooth ile akıllı telefona bağlanarak, telefonu sesli komut özelliğiyle kullanılmasını sağlarken, internet üzerinden rahatça müzik dinlenmesine de imkan tanıyor.

 

İnterneti Kullanan Akıllı Arabalar

Günlük kullanımda bir çok araç akıllı telefonlarımıza otomatik olarak bağlanıp veya interneti kullanıp, çıktığımız yola göre eve veya işe gideceğimizi tahmin edebiliyor. Böylelikle bize yol hakkında çeşitli bilgiler veriyor. Nesnelerin interneti anlayışıyla otomotiv sektöründe geliştirilen teknolojiyle, otonom sürüş hız kazanıp, araç içi iletişim kuralları yeniden yazılmaya başlanıyor. Hatta bu teknoloji sayesinde, yol üzerindeki araçlar da birbiri ile iletişim halinde olabilecek.


Çeşitli faaliyetlerde kullandığımız nesnelerin hemen hemen hepsinin internete bağlanabilmesi ile insanlığın büyük bir değişime gireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Örneğin spor yaparken kullandığımız ekipmanlar sportif faaliyetlerimiz hakkında her türlü bilgiyi depolayabilir olacak. Ne kadar kalori yaktığımızı giydiğimiz kıyafetten öğrenirken, golf yaparken ne kadar hızla topa vurduğumuzu golf sopası akıllı bilekliğinize aktararak size anında gösterecek. Bu tür örnekleri diğer tüm spor faaliyetlerine de uyarlayabileceğimiz bir teknoloji kapımızda bekliyor diyebiliriz. Tüm bu nesnelerin ürettiği veriler ise, internet ortamında hızla büyüyecek ve verilerin işlemesi büyük bir iş kolu olarak da karşımıza çıkacaktır. Böylelikle teknoloji hayatımızı kolaylaştırıp, bazı alanlarda iş gücünü azaltırken, yeni iş kolları açmaya devam edecektir. Tüm bu teknolojinin çok yakın zamanda günlük kullanıma geçeceği düşünülürse, hala internete girmek için wi-fi ağı aradığımızı, şifre girdiğimiz zamanlar da tarihin tozlu sayfalarında kalacak. 56 k modemler ile telefon hattını esir alarak başladığımız internet serüveni, yakın gelecekte kullandığımız elektrik, su gibi kesintisiz, her yerden ulaşacağımız bir hizmete dönüşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.