Ne Yani Aksiyon Kamera Kullanırken Ses Kalitesinden Feragat mı Edeceğiz?

2
15181

Tabii ki hayır. Bildiğiniz gibi aksiyon kameralar aklınıza gelebilecek her türlü spor aktivitesinde özellikle de aksiyon sporlarında sıkça kullanılıyor. Motosiklet sürücüleri, bisikletçiler, kayakçılar gibi birçok sporcu ve gezgin çekim yapmak için aksiyon kameralarını tercih ediyor. Ayrıca aksiyon kameralarıyla çekilmiş videoları kişisel kullanım, sosyal medya paylaşımlarında da bolca görüyoruz. Bu da aksiyon kamera üreticilerini bu birbirinden farklı ve aksiyon dolu kullanım alanlarında daha verimli ve performans arttırıcı özellikler geliştirmek için zorluyor.

Aksiyon kameralar bol aksiyon içeren alanlarda kullanıldığı gibi Youtuber ve Vlogerların video çekimlerinde de sıklıkla kullanılıyor. Hareketli vlog çekimlerinde ya da her türlü dış mekân çekiminde aksiyon kamerasının görüntü kalitesi kadar ses kalitesi de çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü dış mekân çekimlerinde rüzgâr sesi ve diğer çevre sesleri videonun kalitesini düşürüyor ve belki de daha az izlenmesine sebep oluyor. Örneğin eğlenceli içerikler paylaştığınız bir Youtube kanalınız var, bir vlog çekmeye karar verdiniz, aldınız aksiyon kameranızı dışarı çıktınız. Tüm gün çekim yaptınız, güldünüz, eğlendiniz, anlattınız ve paylaşmak için hazırsınız. Ama eve gelip videonuzu editlerken bir de baktınız, rüzgâr sesi, araç sesleri, vb. tüm sesinizi bastırmış, elinizde zor anlaşılan, uğultulu bir video silsilesi var. İşte bu noktada harici bir mikrofon hayat kurtarıcı bir vazife görüyor ve tüm bunların önüne geçebiliyor.

Birinci nesil pek çok aksiyon kamerasında ses özellikleri oldukça zayıftı ama artık bu özelliğin gelişmesi için de yarış başladı. Pek çok firma yeni aksiyon kamerası modellerine harici mikrofon takma özelliği ekliyor. Şimdi mikrofon özelliği bulunan kameralara bir göz atalım.

Harici Mikrofon Özelliği Olan Kameralar Hangileri?

Gopro’nun  Hero 5 Black, Hero 5 Session, Hero 4 Black, Hero 3 ve Hero 3 Plus aksiyon kamera modellerinde de aksiyon ortamında temiz ses kaydı yapmak için harici mikrofon girişi özelliği mevcut.

Sony uzun zamandır aksiyon kameralarında mikrofon takma özelliğini barındırıyor. Sony HDR-AS100V, HDR-AS200V, HDR-AS200VR, HDR-AS300, HDR-X1000V ve HDR-X3000 aksiyon kameralarında dahili mikrofon yanında harici mikrofon takma özelliği de bulunuyor. Bu kameraları kullanarak ses kalitesi yüksek video çekimi yapabilirsiniz.

YI aksiyon kameralarında mikrofon girişi bulunmazken, son çıkan ve dünyada en iyi aksiyon kamerası olarak kabul gören YI Plus 4K  harici mikrofon kullanarak çekim yapmaya olanak sağlıyor.

Son olarak Sjcam’in Sj6 Legend ve SJ7 Star modellerinin dahili mikrofon özelliği bulunuyor, ama ayrıca harici mikrofon girişi de var. Bu cihazlara uygun mikrofon modelleriyle rahatlıkla kullanılabilir.

Sosyal medya paylaşımlarınız ve her türlü aksiyon kamera çekimleriniz için kaliteli görüntünün yanında kaliteli ses de kaydetmek için bu kameralara bir göz atabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. merhaba sizden sj6 için mikrofon aldım ama mikrofonu kameraya taksam da dahili mikrofondan ses alıyor harici hiç çalışmıyor aldığım mikrofon mu bozuk yoksa sj6 legend de bunun için bir ayar mı var

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.