MWC 2019 Nasıl Geçti? Neler Tanıtıldı?

0
1028

Her sene Barselona’da düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji kongrelerinden biri olan MWC Kongresi yani Dünya Mobil Kongresi bir çok kişi tarafından heyecanla takip edildi. Bizlerde Herigo Teknoloji olarak sıcağı sıcağına yeni teknolojileri yerinde inceleyerek sizlerle buluşturma fırsatı yakaladık.

5G teknolojisinden, yapay zeka teknolojisine kadar bir çok açıdan gelişmiş teknolojilerin sergilendiği kongrenin en dikkat çeken teknolojilerini sizler için bu yazımızda derledik.

Dünyanın İlk 5G Teknolojisine Sahip Drone’u

Ooredoo, 5G’nin ulaşımda nasıl bir devrim yaratabileceğinin örneklerinden birini MWC 2019’da ortaya koydu. Dünyanın ilk 5G özellikli insansız hava aracı olan 5G bağlantılı Hava taksisi 2019 Mobil Dünya Kongresi’ndeki stantta en çok ilgi çeken teknolojilerden biriydi.

İnsansız sürüş ile 5G bağlantılı hava taksisi, 5G’nin üstün hızını gözlemlediğimiz tek fütüristik hizmet değil. Ooredoo ayrıca, 2022’de Katar’da gerçekleşecek futbol turnuvası gibi önemli organizasyonlarda ziyaretçilere yardımcı olmak için çocuk konum izleme Drone’ları kullanarak stadyum güvenliği ve akıllı bağlantılı uygulamaları dahil olmak üzere yenilikçi teknolojik hizmetler sunmayı vaad ediyor.

Yapay Zeka Donanımlı BMW

Kongrenin bir diğer dikkat çeken aracıda yapay zeka donanımına sahip BMW otomobildi. Sürücüsü ile adeta yakın dostu gibi iletişim kuran otomobil kongrede tüm puanları topladı. Yapay zeka donanımı sayesinde sürücünün alışkanlıklarını hafızasında toplayıp, sürüşü daha kolay hale getirmeyi vaat ediyor. Otonom araç teknolojisinin geleceğini şekillendiren bu teknoloji yakın zamanda tüm araçlarda göreceğimiz bir yenilik. Otomobil ile sürücü arasında arkadaşlık ilişkisi kuran bu sistem, sürücünün gözlerini izleyerek sahibini dört gözle takip eden bir evcil hayvan gibi çalışıyor. Tek başına yolculuk yapan sürücünün ‘pencereleri aç’ komutu veya ‘çok sıcak’ demesi üzerine hızlıca pencereleri veya soğutma sistemlerini açan otomobil, kabalık bir yolculukta ise sahibini el hareketlerinden tanıyor. BMW Natural Interaction sistemi yakın zamanda BMW araçlarında sık sık göreceğimiz özelliklerinden olacak.

Müzik Dünyasında Yapay Zeka

Yapay zekanın ulaşamadığı alan kalmadığı günümüzde MWC Kongresinde şaşırtan bir diğer yenilikte müzik sektörüyle alakalıydı. ZTE marka telefonların tanıtımında kullanılan yapay zeka destekli orkestra, piyano ve batari çalabilen robotları ile koserlerde ve gösterilerde minimum insan gücü kullanılması hedefleliyor.

Microsoft Holo Lens2’yi Tanıttı

Microsoft bir çok alanda kullanılacak olan Holo Lens2’yi MWC 20192da tanıttı. Sanal gerçeklik ve hologram teknolojisinin ulaştığı son nokta olan HoloLens ile artık uzaklardaki sevdiklerinizle sanki karşınızdaymışçasına sohbet eder gibi görüşebileceksiniz. Yakın gelecekte akıllı telefonların yerini almaya hazırlanan bu teknolojide Microsoft gücü elinde tutmak için hazır.

Akıllı Telefonlar Dünyası

Akıllı telefonlarda bizleri bekleyen yeniliklerden biride katlanabilir ekranlar! Büyük ekran ihtiyacı ve taşınabilirlik kolaylığı sağlayabilmesi için teknolojinin bizler için geliştirdiği özelliklerden biri olan bu yenilik MWC 2019’da Huawei, Samsung, LG, Tcl tanıttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.