Multikopter Atağı: Drone Yarış Ligi ve BMW’den Drone İş Birliği

0
1761

Günümüzün en revaçta teknolojilerinden biri olan multikopter araçlar engellenemez bir yükselişe doğru gidiyor. Drone teknolojilerine ilgi gösteren büyük firmalar ise gün geçtikçe artıyor. Daha önce Mercedes-Benz drone’la taşımayı test etmeye başlamış, Porsche drone modelini tanıtmış ve Ford FAA (Federal Havacılık Komitesi) aracılığıyla drone araştırmalarına başlamıştı. Bunlara bir yenisi daha eklendi. BMW, drone yarışlarında kullanılmak üzere drone üretimi gerçekleştireceğini duyurdu. Drone Yarışları Ligi (DRL) ile ortaklaşa üretilecek bu yarışçı drone’lar oldukça ilgi çekeceğe benziyor.

En Hızlı Drone için Güçlü İş Birliği

Drone yarışları, en yetenekli drone pilotlarının hünerlerini sergiledikleri organizasyonlardır. DRL ise bu yarışları organize ediyor. Senede bir kere yapılan dünya çapında yarışlar, yerel yarışlar derken git gide daha da yaygınlaşan bu yarışmalara ilgi de gün geçtikçe artıyor. Bu da büyük firmaları bu alanda üretim gerçekleştirmeleri için motive ediyor. BMW, bildiğiniz gibi spor araba üretiminde bir marka ve bu namını drone üretiminde de kullanmak istiyor. Bunun için girişimlere başlayan BMW, DRL ile ortak hareket ederek dünyanın en hızlı drone’unu üretmek için çalışmalara başladı.

Geçen sene DRL tarafından geliştirilen yarış drone’u, 263 km saatlik hıza ulaşarak dünya rekoru kırmıştı. Şimdi, BMW ile yapılan anlaşma çerçevesinde daha hızlı bir drone üretimi için harekete geçildi. Açıklamaya göre BMW, DRL’e iki farklı şekilde yardımda bulunacak. İlki, hızlı drone üretimi için bilgi birikimi kullanımı, diğeri de DRL’in test için BMW’nin rüzgar tünelini kullanması. Ayrıca BMW, BMW Welt’te bir DRL yarışı organize etmeyi de kabul etti.

Yapılan bu anlaşma ile otomobil üreticilerinin multikopter araçlara ilgi duydukları da iyice ortaya çıkmaya başladı. Motorsporları gibi komplike ve büyük uğraşı gerektiren drone yarışları ileriki zamanlarda daha çok ilgi duyacağa ve büyük üreticileri daha çok çekeceğe benziyor. Ayrıca bu anlaşma ile DRL, bu alandaki baskın rolünü daha da güçlendirecek ve yaygınlaştıraca gibi duruyor.

Çok yakın bir gelecekte drone teknolojileri hayatımızda daha fazla yer bulacak ve birçok alanda bize yardımcı olacak. Haliyle birçok firma da bu alana ilgi gösterecek ve belki de hiç olmadığı kadar ulaşılması kolay bir teknoloji haline gelecek. Bu haberler de bunu kanıtlar nitelikte. Bakalım zaman neyi gösterecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.