Bir Motosiklet Tutkununun Gözünden Motosiklet Dünyası

0
2506
Motor Ropörtajı
Motor Ropörtajı

Bugün sizler için motosiklet dünyasının en aktif sürücülerinden ve aynı zamanda bir TMP üyesi olan Zafer Bey ile harika bir röportaj yaptık. Kendisiyle motosiklet tutkusundan TMP üyeliğine, kullandığı aksesuarlardan motosiklet sürücüsü olarak yaşadıklarına varana kadar hemen her konuda konuştuğumuz keyifli bir röportaj oldu. Sizin için de okumanın keyifli olmasını umuyoruz…

Merhabalar, bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizi biraz tanısak… Bildiğimiz kadarıyla dövme sanatıyla uğraşıyorsunuz ve motor kullanıyorsunuz. Hatta motor kullanmak konusunda da epey aktifsiniz?

Merhaba. Asıl işim reklamcılık, Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık Yönetimi mezunuyum. Hobim olan dövme konusunu da işi çevirmiş biriyim ve bu işi uzun yıllardır profesyonel bir ekiple devam ettiriyorum. Motosikleti uzun yıllardır kullanıyorum. Elim, ayağım, yaşam biçimim diyebilirim, Otomobilin içinde boğuluyor, motosiklet üzerinde nefes alıyorum.

Motor Ropörtajı
Motor Ropörtajı

Motosiklet kullanıcıları arasında yaygın olan bir “takım ruhu” var. Trafikte de motor sürücülerinin birbirine çokça destek olduğu biliniyor. Birçok motorcunun üye olduğu bir motor kulübü de oluyor. Sizin de var mı? Bize biraz anlatabilir misiniz?

Motosiklet sürücüleri dünyanın hiçbir yerinde, başka hiçbir grupta olmadığı kadar birbirine bağlıdır. Aynı sorunları, aynı riskleri yaşayan bir kitledir. Aynı zamanda, bu duyguyu yaşayan ve hayatında motosiklet olan herkes birbirini daha iyi anlar. O yüzden de yedi kat yabancı da olsa arkadaşınızdır, dostunuzdur. Benim de 2008 yılında kurduğum TURKBIKERS motosiklet kulübü var, üyeleri aile gibi oldu. Bir çok sosyal etkinlik yaptık, aileleri ailemiz gibi oldu, o kadar çok şey yaşandı ki, birbiriyle evlenip çoluk çocuğa karışan üyelerimiz dahi oldu.

 

Peki, oldukça yüksek takipçi sayısına sahip bir de platform var; Türkiye Motosiklet Platformu (TMP). Bize TMP hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Nedir TMP’nin faaliyet kapsamı, neler yapar?

Türkiye Motosiklet Platformu Motosikletçiliğin Türkiye’de hak ettiği yere gelmesi için tüm motosikletçilerin sorunlarını kendisine dert edinen bir Sİvil Toplum Örgütü olarak yola çıktı. 18 Mart Şehitler Haftası’nda binlerce motosiklet ile Çanakkale’ye süreriz; çünkü, “Şehitler Bizi Bekler” inancıyla yola çıkarız. 23 Nisan’da kimsesiz çocuklarımızın yanında oluruz. 19 Mayıs, 29 Ekim, 10 Kasımlar’da ve Gaziler Haftası’nda da büyük sürüşler organize ediyoruz. Amacımız, gövde gösterisi yapmak değil, Cumhuriyet’e ve değerlerine sahip çıkan insanlar olarak bizden sonra gelecek kuşağa bu bilinci aşılamak, onlara da özgürlüğümüze ne kadar bağlı olduğumuzu buna sahip çıkmak için nasıl birlik olduğumuzu göstermektir. TMP sosyal sorumluluk projelerinde de yer alır; organ bağışı, Lösemili çocuklar, Şehit aileleri ve sayamayacağım kadar çok kuruma destek vermekteyiz. Motosikletçinin yaşadğı tüm sorunlar için devlet yetkilileri ile görüşmeler yaparız. Sorunlara çözüm üretmek için ciddi bir mesai harcıyoruz.

Üyesi olmak için bir şart gerekiyor mu?

Kulüp olarak desteklemek isteyenler bilgilerini gönderir, ferdi destekçiler de iletişim bilgilerini yollar. Gönülden destekçi olmak ve yaptığımız etkinliklerde yanımızda olmak önemlidir. Biz herhangi bir motosiklet, cc ayrımı yapmayız. Destekçilerin motosikletinin değil, yüreğinin büyüklüğüne bakarız.

“Aksiyon kamerası amacına uygun  kullanıldığında motosikletçinin yasal haklarını elde etmek için ihtiyaç duyduğu belge demektir”

Motor Ropörtajı
Motor Ropörtajı

Biraz da ekipmanlardan bahsedelim sizi bulmuşken… Aksiyon kameraları – ki motorcular için kask kamerası demek daha açık olabilir, ne gibi faydaları oluyor motor kullanırken?

Aksiyon kameraları amacına uygun olarak kullanıldığında birçok zaman motosikletçinin yasal haklarını elde etmek için ihtiyaç duyduğu belgeler demektir. Örneğin; bir kaza olduğunda otomobil sürücüsü aracında birkaç çizikle olayı atlatırken, motosikletçi büyük ihtimalle tedavi görmek için hastaneye gitmek durumunda kalacaktır. Bizim kaportamız yok.. Bu sürede motosikletçi orada yokken verilen ifadeler, düzenlenen kaza tutanaklarında hep sorunlar yaşanıyor. Olaya karışan diğer taraflar motosiklet sürücüsünü suçlayabiliyor. Kameradaki görüntü gerçeği birebir olarak ispatlar.

Siz de motor kamerası kullanıyor musunuz? Hangi aparatlarla kullanıyorsunuz? Kask aparatı, gidona bağlama ya da göğüs askısı gibi apartlar arasından tercihiniz ne oluyor?

Evet kullanıyorum, genellikle kask aparatı bizim için en uygun olanıdır. Göğüs aparatı motosiklet kullanımı sırasında çok etkin olamaz, kamera ile yolu göremezsiniz. Göstergeleri ya da herhangi bir teknik test hariç tercih etmiyoruz. Gidon aparatı da kullanılıyor, aynı anda 2 kamera ile çekimlerde bu mümkün.

Herkes motor kullanmanın çok tehlikeli olduğunu düşünüyor. Neden böyle bir algı oluşmuş durumda?

Değil motosiklet , kullandığınız masum bir kahvaltı bıçağı bile yanlış ellerde ölümcül olabilir. Öncelikle motosiklet bir bebek gibi kendi kendine ayakta duramaz, bir yerinden tutup destek vermeseniz düşer. Onu dengede tutan da, tehlikeli bir hale getiren de öncelikle motosiklet sürücüsüdür. Eğitim eksikliği var, bana bir şey olmaz fikri var, trafikte insnaların birbirine saygısı yok, çoğu kişi motosiklet üzerindeki kişinin aslında savunmasız ve kırılgan olduğunu anlamıyor.. Motosiklet değil, tutumlar tehlikeli, cahillik ve kontrolsüz ego tehlikelidir.

Trafikte talihsiz kazaların meydana gelmesinde motor ekipmanlarının eksik olmasının payı nedir?

Kazaların oluşundan ziyade kaza sonrası yaralanmaların, ölümlerin arasında ekipman eksikliğinin daha çok etkisi var. Ancak, kask gibi hayati değer taşıyan en önemli ekipmanın eksikliği sürüş sırasında artan hızla birlikte gözlerimizin görüşünü ciddi biçimde etkiler, net görmeniz zorlaşır bu da kazaya sebebiyet verebilir.

Peki, motosiklet ekipmanları çok mu pahalı? Güvenli bir sürüş için ortalama olarak ne kadar bütçe ayrılması gerekir?

Motosiklet ekipmanları değiişik kalite ve fiyat aralığında kullanıcının beğenisine sunuluyor. Uluslararası standartlara ve güvenlik sertifikasına sahip olan ürünler düşük gelirli bir motosiklet tutkunu için pahalı olabilir. Ancak ne olursa olsun hiç bir ekipman sizin sağlığınızdan değerli olamaz. Biz aramızda “kaskının değeri kafanınki kadardır” deriz. İşin espri kısmı, bir yana bu konu asla şakaya gelmez. Motosiklet alırken maliyetin içinde bir çok zaman sayılmayan ekipman gideri, motosikleti aldıktan sonra değil, almadan önce hesaplanmalı. Bence genel bir ortalama yaparsak 3000 tl altında güvenilir ekipman sahibi olmak zordur.

TMP olarak insanları bilinçlendirmek için de etkinlikleriniz oluyor mu?

En büyük amacımız bilinçlendirme, hem motosiklet sürücülerini hem de araç sürücüleri bilinçlendirmek ve aradaki empatinin sağlanması istenmeyen bütün olayların önüne geçecektir.

Peki, uzun zamandır motor kullanan biri olarak diğer sürücülere bir tavsiyeniz var mı?

Eğitim almak, bilinçli sürücü olmak, trafikteki diğer araçlara saygılı olmak ve her zaman defansif bir sürüş yaparak kendilerini korumalarını tavsiye ederim. Bizim yedek parçamız yok. Trafikte bir kazada haklı ama yaralı, sakatlanmış biri olmak yerine sakin ve hakkını sağlıklı bir şekilde arayabilmek, motosiklet üzerinde yaşlanmak için egolarımızı dizginlemeyi öğrenmeliyiz.

Çok teşekkür ederiz gerçekten bu keyifli sohbet için.

Ben teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.