Mavic 2 Zoom ve Mavic 2 Pro Karşılaştırması

0
3669

 

DJI, Mavic serisinin yeni modellerini geçtiğimiz günlerde tanıttı. Mavic 2 olarak adlandırılan bu yeni dronelar Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom olarak adlandırılmış. Her iki drone da temelde aynı mekanizmaya sahipken birbirlerinden ayrılan özellikleri ise kameraları oluyor. Kullanıcıların taleplerini dikkate alan DJI, Mavic 2 serisinde birçok yeniliğe imza atmış. Farklı ihtiyaçlara göre de iki farklı model ortaya çıkarmış. Sadece kamera özellikleriyle birbirlerinden ayrılan bu iki drone için detaylı bir karşılaştırma yapalım.

DJI Mavic 2 Pro Kamera Özellikleri

En çok dikkat çeken model olan Mavic 2 Pro ile bir Phantom 4 Pro kullanıyormuş gibi olacaksınız. Bundaki en önemli parça tabii ki kamera. Mavic 2 Pro, Phantom 4 Pro’da kullanılan 1 inç’lik sensör ile geliştirilmiş. 1/2.3 inçlik sensörlere göre hem daha canlı renkler sunan hem de daha geniş fotoğraflar çıkaran bu sensör Hasselblad marka lens ile güçlendirilmiş. 20 megapiksellik çözünürlüğü ile dikkat çeken bu kamera sistemi ile daha önce çekilmemiş boyutlarda fotoğraflar çekebilirsiniz. 4K çözünürlükte videolara da imkan tanıyan Mavic 2 Pro, 4K çözünürlükte 30 fps hızda video çekim yapabiliyor. Aynı zamanda 1080p çözünürlükte 120 fps hızda çekim yapmanıza olanak tanıyor.

Diyafram değeri olarak f/2.8 açıklığa sahip olan kamerası ile az ışık altında daha iyi görüntüler elde edebileceksiniz. 77 derecelik kamera açısıyla da daha geniş bir alanda görüntüleme yapabilirsiniz.

DJI Mavic 2 Zoom Kamera Özellikleri

Adından da anlaşılacağı gibi DJI Mavic 2 Zoom, optik yakınlaştırma yapmanıza imkan tanıyan kamera sistemi ile donatılmış durumda. 24mm ve 48mm arasında optik zum yaparak uzakta da olsanız görüntüyü bozmadan yakınlaştırma yapabileceksiniz. Bu özellik tabii ki Mavic 2 Pro’ya göre biraz dezavantaj sağlıyor. Örneğin, Mavic 2 Zoom için kullanılan sensör Mavic 2 Pro’daki gibi 1 inçlik sensörlerden değil. Burada, daha önceki serilerde kullanılan 1/2.3 inçlik sensör kullanılmış. Bu da haliyle fotoğraf çözünürlüğünde düşüşe sebep olmuş. Kardeşinin 20 mp’lik çözünürlüğü varken, kendisi 12 mp’lik bir çözünürlüğe sahip. Ama Mavic 2 Zoom da 4K çözünürlükte 30 fps’lik çekim yapabiliyor.

Mavic 2 Zoom’un diyafram açıklığı ise f/2.8. Tabii ki bu 24mm’lik yakınlaştırmada geçerli. 48mm yakınlaştırmaya geçildiğinde diyafram değeri en büyük f/3.8 oluyor. Yine, 24mm’de 83 derece olan kamera açısı 48mm’de 48 dereceye kadar iniyor. Ama belirttiğimiz gibi, optik yakınlaştırma yapabilmesi bu drone’u birçoğundan ve kullanım ihtiyacına göre Mavic 2 Pro’dan bile öne çıkarabiliyor.

 

 

Her iki drone da saniyede 100 mb veri aktarımı yapabiliyor ve H.265 codec ile görüntü sıkıştırma gerçekleştiriyor. Bu da diğer drone’lara göre daha canlı ve daha kaliteli videolar anlamına geliyor. Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom’u birbirinden ayıran diğer ve son özellik ise ağırlık. Mavic 2 Zoom, Mavic 2 Pro’ya göre 2 gram daha hafif. Geri kalan tüm özellikleri ise aynı. Her iki drone da 31 dakika uçuş, 72 km hız, 8 km uçuş mesafesi, 6 km yüksekliğe kadar çıkabilme, daha gelişmiş gimbal sistemi, 3850 mAh’lık batarya, gelişmiş kontrol kumandası ve onun 3950 mAh’lık bataryası, çoklu engel algılayıcı, çarpmaya karşı geliştirilmiş özel algılayıcı sistem, düşük ışıkta otomatik olarak açılan alt kısımda yer alan dahili LED ışık, dahili 8 gb hafıza, daha sessiz pervane ve katlanabilir pervane sistemi ile piyasaya sunuluyor.

Birçok kişiden olumlu notlar alan bu iki drone, gelecek adına da birçok ipucu taşıyor. Daha ileriki zamanlarda çok daha gelişmiş drone’larla tanışacağız gibi görünüyor. Ayrıca DJI drone dünyasındaki tekelliğini bu iki drone ile daha da sağlamlaştıracakmış gibi duruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.