Mavic 2 Pro Heyecan Yarattı: Mavic Pro 2 İncelemesi

0
4344

Drone dünyası gün geçtikçe büyüdükçe bu pazarın lideri konumundaki DJI’dan da yepyeni drone’larını kullanıcılara sunuyor. Mavic serisi drone’ların ilki olan DJI Mavic Pro büyük ses getirmiş, hafifliği ve yüksek performansı ile bütün gözleri üzerine çekmişti. Hatta, drone yönetmeliklerinin dışında bir cihaz olduğu için yönetmeliklerde değişikliklere sebep olmuştu. DJI, Mavic serisinin beğenildiğini görünce bu seriye yeni üyeler eklemeye başlamıştı. DJI Mavic Air geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı. DJI, bu seriye iki yeni üye daha ekledi. DJI Mavic 2 Pro ve DJI Mavic 2 Zoom. Bu yazımızda, gelişmiş özellikleri ve harika tasarımı ile DJI Mavic 2 Pro’yu inceleyeceğiz. Bakalım bu yeni drone ne gibi özelliklere sahipmiş.

Kamerada Devrim!

Son kullanıcı, satın aldığı drone’larda kamera özelliklerine önem vermektedir. DJI da bunu bildiği için kamera özelliklerinde iyileştirmeler ve daha iyi kameralar kullanma kararı almış olacak ki, DJI Mavic 2 Pro kamerası ile dikkatleri üzerine çekti. Daha önceki drone’larda kullanılan 1/2.3″ boyutundaki sensör yerine Phantom 4 Pro’daki gibi 1 inçlik sensör tercih edilmiş. Bu da görüntülerin daha keskin, renklerin daha canlı ve çözünürlüğün daha yüksek olmasını sağlamış. 20 megapiksellik fotoğraf çözünürlüğü ile dikkat çeken DJI Mavic 2 Pro, 4K çözünürlükte 30 fps’ye kadar videolar çekebiliyor. Bu drone’da Hasselblad marka kamera tercih edilmiş. Bu kamera, f/2.8 ile f/22 arasında diyafram açıklığına sahip. Böylelikle gece çekimlerinde de harika görüntüler elde edebilirsiniz. 77 derecelik görüş açısı ile de geniş açılı görüntüler elde edebiliyorsunuz. Önceki drone’larda kullanılan H.264’lük video sıkıştırma formatı yerine de H.265 sıkıştırma yöntemi kullanılmış. Bu da daha iyi videolar anlamına geliyor.

DJI Mavic 2 Pro Drone Özellikleri

Gelelim drone’un en çok merak edilen diğer özelliklerine. Mavic Pro, 750 gr’lık sınır ağırlığın altında bir drone olarak üretilmişti. Hem hafif hem de harika özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekmişti. DJI, Mavic 2 Pro’da ağırlık konusunda biraz bonkör davranmış. Drone’un kullanıcılara daha fazla şey sunması için ağırlığı artmış. 907 gram ağırlığında olan Mavic 2 Pro, bu artışı bataryada kullanmış diyebiliriz. Genelde 30 dakika uçuş sürelerine sahip olan DJI marka drone’lardan farklılık gösteren Mavic 2 Pro, 31 dakika uçuş süresi ile en uzun uçuş süresine sahip DJI drone’u oluyor.

Mavic 2 Pro’nun bataryası, neredeyse Inspire 2 kadar büyük kapasiteli. 3850 mAh’lık kapasitesi ile uzun uçuş süresi ve çoklu sensör sistemini beslerken, uzun mesafelerden 100 mb/s’lik video transferi yapabiliyor.

Bugüne kadar üretilmiş drone’lar içerisinde uçuş menzili en uzun drone olan Mavic 2 Pro, kontrol kumandasından 8 km uzağa kadar gidebiliyor. Yine, daha önceki drone’ların ulaşabildiği maksimum yükseklik olan 5 km’lik mesafe Mavic2 Pro’da 6 km’ye çıkmış durumda.

 

Sensör sistemlerinden bahsettik yukarıda. Bu şu anlama geliyor. DJI, drone’ların kırıma uğramaması için artık daha fazla çaba sarf ediyor. Önde, arkada, yanda, altte ve üstte olmak üzere kamera ve kızılötesi sensörlere sahip olan Mavic2 Pro’yu bir engele çarpmak artık çarpmamaktan daha zor. Çünkü, sensörler engelleri algılamada o kadar başarılı ki uçuş sırasında kendiliğinden yükseklik ve mesafe belirleyip uçuş gerçekleştiriyor. Böylelikle ağaca, duvara veya herhangi bir engele çarpma olasılığı da en aza iniyor.

Katlanabilir pervane sistemlerinden Mavic2 Pro’da da vazgeçilmemiş. Neredeyse avuç içine sığacak boyuta gelebilen bu drone’un güzel bir özelliği daha var. Kullanılan yeni nesil pervaneler ile daha sessiz bir drone ortaya çıkmış. Uçuş sırasında can sıkıcı bir şekilde duyulan ses de böylelikle azaltılmış.

Gimbal sistemi ile de dikkat çeken DJI Mavic 2 Pro, daha önceki drone’larda yeterince iyi olmayan yukarı yönlü hareketi daha başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Uçuş sırasında kamerayı yukarıya daha fazla kaldırıp daha iyi kadrajlar elde edebilirsiniz.

Mavic 2 Pro’da kontrol kumandası da geliştirilmiş. Geliştirilmiş tuşları ve ergonomik yapısı, kontrolünüzü daha iyi hale getirirken, kullanılan frekanslarla da daha uzun mesafelere drone’u uçurmanıza imkan tanıyor. 3950 mAh’lık bataryası da uzun kullanımlar için birebir. Hatta, %40’a ulaştığında telefonunuzu bile şarj edebiliyor.

8 gb’lık dahili hafızası bulunan DJI Mavic 2 Pro, artırılabilir hafızası ile daha uzun süreli çekimlere olanak tanıyor. 128 gb’a kadar micro sd kartlar ile hafızayı genişletebilir ve daha uzun videolar çekebilirsiniz.

Active Track 2.0, Hyperlapse, Quickshots, Panoramas gibi çekim modları bulunan Mavic 2 Pro, özellikle Hyperlapse ile harika görüntüler çekmenize olanak tanıyacak.

72 km/s hıza ulaşabilen DJI Mavic 2 Pro, Mavic ailesinin ve DJI drone dünyasının seçkin elemanlarından birisi olmuş. Birçok otorite tarafından harika bir drone olarak belirtilen Mavic 2 Pro, Phantom 4 Pro ile yarışacak düzeyde bir drone olmuş. Mavic ailesinin en yeni fertlerinden olan bu drone ile gelecekte nasıl bir drone dünyasında olacağımızı düşünmek bile heyecan verici oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.