IP Kamera Nedir? IP Kamera ile Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

0
1820

Nesnelerin interneti, geniş bant bağlantı, gelişen teknoloji derken artık evlerimizde ve iş yerlerimizde teknolojiyle çok daha fazla iç içe durumdayız. Günlük yaşantımızı kolaylaştıran teknolojik cihazlar sayesinde işlerimizi hızlandırıyor, çalışmalarımızı kolaylaştırıyoruz. Ama sadece günlük rutinlerimizde değil, bambaşka konularda da teknolojik cihazlara başvuruyoruz. Bunlardan birisi de güvenlik. Evde ve işyerinde olmadığımız durumlarda yaşananlar hakkında bilgi almak, güvende mi değil mi bilmek, olumsuz bir durumda anında haberdar olmak için artık birçok şey kullanıyoruz. Eskiden hem pahalı hem de kullanımı zor olan güvenlik kameraları artık yerini çok daha iyi ve masrafsız sistem olan IP kameralara bıraktı. Peki nedir bu IP kameralar ve en uygun IP kamera modellerini nerde bulabilirim?

IP Kamera Nedir?

Genel olarak ele aldığımızda, internete bağlanıp canlı görüntü sunan ve bunu günün her anı bizlerle paylaşabilen kameralar IP kamera olarak adlandırılıyorlar. Çalışmaları için dahili bir depolama birimine ihtiyaç duymayan bu kameralar günün her anına online ortamdan şahit olabiliyoruz.

IP Kamera Ne İşe Yarar?

IP kameralar sadece güvenlik için kullanılmazlar. Tabii ki, evimizin ve işyerimizin olası bir hırsızlık veya yangın durumlarında bu kameralar bize çok büyük yardımda bulunuyorlar ama aklımıza gelmeyen birçok şeyi de bizlere sunabiliyor. Örneğin, çocuğunu bakıcıya bırakan çalışan anneler günün her anı çocuğunun ne durumda olduğunu izleyebilir. Bir başka konu olarak da, evlerinde IP kamera bulunanlar evcil hayvanlarının durumunu kontrol edebilirler. Ve bunun gibi, gözümüzü arkada bırakmayacak birçok durumda IP kameralar işimizi görebiliyorlar.

Bazı IP Kamera Modelleri

Yazımızın bu kısmında evinizde veya işyerinizde kullanabileceğiniz bazı IP kamera modellerini tanıtacağız.

1- YI Dome Kamera

YI marka dome kamera modelleri (1080p ve 720p olarak iki farklı türü bulunmaktadır) geniş açı görüntüsü ile sizlere tam hakimiyet alanı sağlıyor. İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz bu kameralar ile evinizi veya iş yerinizi anlık olarak izleyebilirsiniz. Sadece güvenlik için değil, çocuklarınız için de kullanabileceğiniz bu kamera modelleri 2 yönlü (yukarı aşağı ve sağa sola) hareket ederek geniş bir görüş alanı sunuyor. Hareket algılama özelliği bulunan YI Dome kameralar bu durumda sizi anında uyarıyor. Aynı zamanda bebek ağlama sesine karşı da alarm özelliği bulunan YI Dome kamera modelleri gözünüzü arkada bırakmayacak. Cloud desteği bulunan bu kameralar ile belirli bir süre boyunca sürekli kayıt yapabilir veya uygulama üzerinden anlık izleme sağlayabilirsiniz.

2- YI Outdoor Kamera

Klasik güvenlik kameralarından farklı olarak üretilen YI Outdoor kamera aklınıza gelebilecek her yere monte edebileceğiniz yeni nesil güvenlik kamerasıdır. 1080p çözünürlükte 20 fps hızda sürekli kayıt yapabilen YI Outdoor Kamera, her türlü meteorolojik duruma karşı da dirençli olarak üretilmiş. 110 derecelik görüş açısına ve gece görüş özelliğine sahip bu kamera ile evinizin, işyerinizin, garajınızın veya diğer alanların güvenliğini sağlayabilirsiniz. IP kamera olması sayesinde uygulama üzerinden anlık yayın alabilir veya cloud özelliğiyle belirli bir süre kayıtta kalabilirsiniz.

3- YI Home Kamera

Dome kameradan farklı olarak daha özellikli bir şekilde karşımıza çıkan YI Home Kamera, 1080p çözünürlükte video çekim yapabiliyor. Görüş açısı Dome Kamera kadar olmasa da ondan çok farklı özellikleriyle dikkat çekiyor. Lens görüntü düzeltmesi, üstün hareket tespiti ve alarmı, çocuk alarmı gibi özellikleriyle dikkatleri üzerine topluyor. İki yönlü ses özelliği de bulunan YI Home Kamera hem bulunduğu ortamdaki sesi internet üzerinden karşı tarafa iletiyor hem de karşı taraftan gelen sesi içeriye verebiliyor. Gece görüş özelliği gelişmiş olan bu kamera ile sadece gündüzleri değil geceleri de keskin görüntüler elde edebilirsiniz. Diğer YI marka IP kameralarda olduğu gibi cloud desteği bulunan Home Kamera, ayrıca sd kart özelliğine de sahip. Böylelikle dahili olarak görüntü kaydı yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.