İngiltere’de Drone Kaydı Düzenlemesi

0
1871

Drone teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla düzenleme ihtiyacı da gün geçtikçe artıyor. Bugün, ülkemizde ve birçok devlette drone’lar sisteme kayıt edilmek zorunda ve belirli ağırlığın üstündeki drone’ların uçurulabilmesi için drone pilotluğu sertifikası (drone ehliyeti) gerekmekte. ABD’de FAA (Federal Havacılık Kurulu) ve ülkemizde SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) drone uçuşlarını kontrol altında tutmak için bir takım düzenlemeler getirmiş durumda. Her iki kurum da 500 gr ve üstü drone’lar için sisteme kayıt etme zorunluluğu varken bu drone’ları şehiriçinde uçurmak için de drone pilotluğu sertifikası (drone ehliyeti) gerekiyor. Sadece ülkemizde değil, başka ülkelerde de benzer düzenlemeler yapılıyor. İngiltere’den gelen bir haber ise sektör için büyük bir haber niteliği taşıyor. Yeni drone düzenlemesi ile İngiltere, 2018’in bahar aylarından itibaren geçerli olmak üzere sisteme kayıt ettirilmesi zorunlu olan drone’ların ağırlığını 250 gr’a düşürdü.

Drone Kaydı ile ilgili Yeni Düzenleme 

İngiltere Parlamentosunda Ulaştırma Departmanı müsteşarlığını yapan Elizabeth Sugg, yeni düzenleme ile drone’lara kısıtlama getirdi. Geçtiğimiz Kasım ayında kabul edilen düzenleme ile 250 gr ve üstündeki tüm drone’lar sisteme kayıt ettirilmek zorunda. Bu drone düzenlemesi,  ile artık, yasal sınırın altında kalan DJI Spark, DJI Mavic Air gibi dronelar da elektronik olarak sisteme kayıt edilmek zorundalar.

Aynı düzenleme ile drone’ların 120 metreden yukarıda ve havalimanı çevrelerinde uçuşlarına da düzenleme geldi. Düzenleme ile drone’lar 120 metreden yukarıya çıkamayacak ve havalimanı çevrelerinde uçuş gerçekleştirilemeyecek. Drone pilotlarının akıllı telefonlarında yer alan uygulamalar ile uçuşları gerçekleştirmeleri de mecburi hale getirildi. Bu sayede güvenli uçuş için imkan sağlanması planlanıyor. Drone’ların kontrol altına alınması öncelikle özel hayatın gizliliği ilkesine göre ele alındı. Şehir içindeki uçuşlarda yetkili kurumdan izin almadan uçuş gerçekleştirmek artık birçok ülkede yasak. Hatta bazı durumlarda drone’lar vurularak düşürülüyor. İngiltere’nin katı kuralları, öncü devletlerden birisi olmasından dolayı, diğer ülkelere de yansıyabilir. Yasal sınırın altında drone üreten firmalara karşı harekete geçen kurumlar kuralları güncellemeye başlıyorlar. İngiltere’nin bu hamlesi ile başka ülkelerin de düzenlemelere gidebileceğini düşünebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.