İHA Teknolojileri: Time Dergisi’nden Çarpıcı Drone Kapağı

0
1338

İnsansız hava aracı çağına bir anda giriş yaptık ve drone teknolojileri bir anda hayatımıza girdi. Artık çoğu kişi drone’lar hakkında bilgi sahibi ve birçok kişi bir drone sahibi olmaya çalışıyor veya oluyor. Bu teknolojinin bir anda hayatımıza girmesi tabii ki geleneksel medyanın da dikkatini çekmiş durumda. Gazete ve dergilerde gün geçtikçe insansız hava aracı (İHA) dediğimiz drone’larla ilgili özel yazılar, kapak konuları ve detaylı incelemeler yer alıyor. Fakat, ABD’de yayınlanan ve dünyanın en çok bilinen haber dergisi Time, insansız hava aracı (İHA) teknolojilerini incelediği kapak konusu için öyle bir çalışmaya imza attı ki, geleneksel Time dergisi kapağı çarpıcı bir hal aldı.

958 Drone Bir Kapak

Time dergisi drone konusunda yaptığı haber inceleme içeriği için bir kapak hazırladı. Hazırlanan kapak geleneksel bir Time dergisi kapağından çok farklı oldu. Zira bu kapakta herhangi bir grafik tasarım programı ürünü bir görsel değil tam 958 drone’un oluşturduğu bir fotoğraf kullanıldı. California’da gerçekleştirilen bu kapak çekiminde kullanılan 958 drone, Intel’in özel bir programı sayesinde bir kapağa dönüştü. Intel, drone’ları kullanarak geliştirdiği yazılım sayesinde ışıklı drone gösterileri hazırlıyor ve sunuyor. PyeongChang 2018 Kış Olimpiyatlarında da kullanılan bu teknoloji Time dergisi için de kullanıldı. Tam 100 metre yüksekliğe ulaşan İHA’lar Time dergisi için harika bir kapak oluşturdular.

Time dergisinin artık marka haline gelmiş kapak şablonunun ve logosunun kullanıldığı bu çalışma ile drone çağına vurgu yapan Time dergisi, özel haber içeriğiyle de drone çağını derinlemesine inceledi. 11 Haziran günü raflardaki yerini alacak Time dergisinde kullanılan kapak ve haber konusu aslında geleceğin teknolojilerine de ayna tutmuş olacak.

Çekim sırasında kullanılan drone’lar birbirlerine 3 metre kadar yakınlaşmış durumda bulunmuşlar ve bu da olası bir çarpışmaya ortam hazırlayabilirmiş. Fakat kullanılan drone’lar ve program havanın rüzgarına rağmen buna imkan tanımamış. Bu da, bu kapağın ve kapak konusu olan İnsansız Hava Aracı Çağı’nın aslında ne demek olduğunu bize anlatıyor.

Gelecekte drone teknolojileri hayatımızda daha fazla yer alacak. Şimdiden buna dikkat çeken geleneksel medya tarihe bir iz bırakmış oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.