Hericam H4 Pro ve YI Lite Aksiyon Kamera Karşılaştırması

0
1442

Aksiyon kameralar günümüzün en çok tercih edilen kameralarından birisi oldu. Spor yaparken, araç sürerken, gezintilerde, ekstrem sporlarda hatta su altında bile bu kameralar kullanılıyor. Bundan dolayı da birçok marka aksiyon kamera üretimi gerçekleştiriyor. Biz bu yazımızda iki farklı markanın aynı segmente hitap eden aksiyon kameralarını karşılaştırmak istedik. Aynı zamanda su altı aksiyon kamerası olarak da kullanılabilen bu iki kamera farklı özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Hericam’in Hericam H4 Pro aksiyon kamerası ve YI’nın YI Lite aksiyon kamerasının özelliklerine tek tek bakalım isterseniz.

Kamera Özellikleri

Aksiyon kamera deyince muhakkak çekim yapan lensinin yani kamerasının özelliklerine ilk olarak bakılır. Biz de ilk olarak kamera özelliklerini ele aldık.

Hericam H4 Pro 12 mp’lik kamera çözünürlüğü ile dikkat çekiyor. Bu kamera ile 12 megapiksellik fotoğraflar çekebilirsiniz anlamına geliyor. Aynı zamanda 4K çözünürlükte video çekmenize de imkan tanıyor. Çektiğiniz 4K videolar 25fps hızında olabiliyor. 1080p çözünürlükte ise 60fps hızda videolar çekebilirsiniz. 170 derecelik görüntü açısı ile de hiçbir ayrıntıyı kaçırmayacaksınız.

YI Lite ise 16 megapiskellik bir kamera çözünürlüğüne sahip. Fotoğraf çekimi 16 megapiksel çözünürlükteyken video çözünürlüğü ise 4K olabiliyor. Ama 4K çekimdeki hız 20fps olabiliyor. 1440p çekimde 30fps, 1080p çözünürlükte 60fps hızda videolar çekebilirsiniz. YI Lite’in kamera açısı ise 150 derecedir. Hericam H4 Pro’ya göre daha dar bir açıdan görüntü alabiliyorsunuz. Eğer su altı aksiyon kamera olarak kullanmak niyetiniz varsa su altında daha geniş açılı görüntü kaydı tercihiniz olabilir.

Su Altında Kullanım

Aksiyon kameralar sadece normal kullanımda değil, su altı kullanımda da harikalar yaratıyor. Birçok aksiyon kamera su altı aksiyon kamerası olarak kullanılabiliyor. Bu iki kamera da su altında kullanılabiliyor. Tabii ki bir koruyucu kılıf ile. Hericam H4 Pro, beraberinde gelen koruyucu kılıf ile 30 metre derinliğe kadar su altında kullanılabiliyor. YI Lite ise koruyucu kılıf ile 40 metre derinliğe kadar kullanılabiliyor. Sürekli dalış yapıyor ve su altında harika görüntüler çekmek istiyorsanız bu iki kamera da tam size göre.

Ekran ve Batarya

Her ne kadar ekran o kadar önemli olmasa da bir aksiyon kamerada batarya büyük önem taşıyor. Ama biz ikisini de ayrı ayrı inceledik. Hericam H4 Pro, uzun kullanımlar için özel tasarlanmış bir bataryaya sahip. YI Lite ise ekran ve wi-fi bağlantı kapalı haldeyken 4K video çekim için 3 saatlik bir pil ömrüne sahip. Ekran olarak her iki kamera da 2 inçlik bir ekran kullanmış. Hericam H4 Pro’nun ekranı dokunmatik değilken YI Lite dokunmatik bir ekrana sahip.

Bağlantı Özellikleri

Her iki kamera da mobil uygulama üzerinden kontrol edilebiliyor. Bu da bu iki kameranın kablosuz bağlantı özelliğine sahip olması demek. Ekstra olarak Hericam H4 Pro uzaktan kumanda desteğine de sahip ve bu uzaktan kumanda kutu içeriğinde mevcut. Ayrıca, Hericam H4 Pro’da HDMI bağlantı girişi bulunuyorken YI Lite’te sadece micro USB girişi bulunmaktadır.

Genel olarak bakıldığında, aynı segmente hitap eden bu iki aksiyon kamera birbirlerine çok yakın özelliklere sahipler. Birbirlerinden ayrıldıkları birkaç nokta bulunuyor ama birisi diğerine bariz bir üstünlük sağlayamamış. Sizin ihtiyacınız neyse, onu göz önünde bulundurarak tercihinizi yapabilirsiniz. Bisiklet sürerken bir aksiyon kamera kullanayım, su altı aksiyon kamera olarak çekim yapayım vb. gibi ihtiyaçlarınız varsa, bu özelliklere bakarak seçiminizi yapmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.