En iyi Araç İçi Kamera Hangisi? YI Smart Dash Camera mı, YI Ultra Dash Camera mı?

0
4086

En iyi araç içi kamera dediğimizde aklımıza gelen ilk marka YI, kamera modelleri ile farklı alanlara ve farklı ihtiyaçlara cevap veren bir marka. Evde, spor yaparken, araç içinde kullanabileceğiniz YI kamera modelleri mevcut. Bunlardan birisi de son dönemlerde otomobil kullanıcıları arasında yaygınlaşan araç içi kamera modelleridir. YI’nin ürettiği araç içi kamera modelleri, benzerlerinden bir adım öne çıkan özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu yazımızda, YI’nin üretmiş olduğu ve birçok kişi tarafından tercih edilen iki araç kamerası modelini karşılaştıracağız. YI Smart Dash araç içi kamera ve YI Ultra Dash araç içi kamera.

YI Smart Dash Kamera ve YI Ultra Dash Kamera Karşılaştırması

Smart mı Ultra mı?

İki kameranın da kendisine has özellikleri bulunuyor. Sizin için bu yazımızda en iyi araç içi kamera karşılaştırmasını gerçekleştirdik. YI Smart Dash Camera her ne kadar bir adım önde gözükse de YI Ultra Dash Camera da farklı konularda önde bulunuyor. Sırasıyla, en çok merak edilen özelliklerine bakarak en iyi araç içi kamerayı bulmanıza yardımcı olalım.

 Araç içi Kamera Özellikleri

YI Smart araç içi kamerası 1080p çözünürlüklü 60 fps görüntü kaydı yapıyor ve 30 fps hızda 1296p çözünürlüklü bir video kaydı gerçekleştirebiliyor. 1/2.7 inçlik sensörü ile görüntüleri algılıyor. Lensinin diyafram açıklığı F 1.8’dir. Bu da gece vakti daha iyi görüntüler elde etmenize imkan tanıyor. 165 derecelik kamera açısı ile geniş bir alanda kayıt yapabilirsiniz.

YI Ultra araç içi kamera ise 1080p 60fps video kaydı yapabiliyor ama 30fps hızda 1520p yani 2.7K video kaydı elde edebiliyor. 1/3 inçlik 4 mp sensörü sayesinde çok daha iyi görüntüler elde edebiliyorsunuz. Diyafram açıklığı F 1.9’dur. Gece görüntülerini daha iyi kaydetmenize olanak tanıyan YI Ultra Dash araç içi kamera 140.6 derecelik kamera açısına sahip.

Bu iki özelliği ele aldığımızda, çözünürlük ve sensör özelliğinde YI Ultra Dash araç içi kamera daha iyi ama diyafram ve kamera açısında YI Smart Dash araç içi kamera daha avantajlı gözüküyor.

Akıllı Özellikler

YI Smart Dash Camera, 3 eksenli G sensörüne sahip. Bu sayede ani fren ve kaza anında otomatik olarak kayda geçebiliyor. ADAS adı verilen akıllı sürücü asistanı özelliği ile şerit takibi ve öndeki araca yakınlık gibi durumlarda bilgilendirme yapıyor.

YI Ultra Dash araç içi kamera da 3 eksenli G sensörüne sahip. Ani fren ve kaza anında otomatik kayıt başlatabiliyor. Ayrıca, sesli komut sistemi de bulunuyor ve herhangi bir tuşa basmadan, verdiğiniz komut ile kayıt yapmaya başlayabiliyorsunuz.

YI Smart Dash araç içi kamera, akıllı özellik olarak ADAS’a sahip. Bu da daha avantajlı demek oluyor. Ama YI Ultra Dash araç içi kameranın sesli komut özelliği de oldukça avantajlı.

Diğer Özellikler

YI Smart Dash araç içi kamera, 2.7 inçlik ekrana sahip. Bu sayede görüntüyü canlı olarak veya tekrar izleyebiliyorsunuz. Bataryası bulunmuyor. Bu dezavantaj gibi gözükse de sürekli olarak araçtan güç aldığı için pil bitmesi gibi aksilikler yaşamıyorsunuz. Hafıza kartına kayıt ettiği görüntüleri sürekli olarak yeniliyor. Böylelikle hafıza dolunca kayıt sona ermiyor. Dahili wi-fi özelliği sayesinde uygulamaya bağlanarak görüntüleri akıllı telefonunuza indirebiliyorsunuz.

YI Ultra Dash araç içi kamera da 2.7 inçlik ekrana sahip. Dahili bataryası bulunan bu araç içi kamera ayrıca araca bağlanarak da şarj olabiliyor veya çalışabiliyor. 128 gb’a kadar hafıza kartlarını destekliyor. Ayrıca wi-fi özelliği ile akıllı telefonlarınızdan görüntüleri izleyebiliyorsunuz.

Batarya açısından YI Ultra Dash araç kamerası avantajlı gibi gözükse de sadece araç içi kamera olarak kullanıldıklarından aracın elektriği ile çalışan YI Smart Dash araç kamerası daha avantajlı durumda. Diğer özellikler ise birbirine oldukça yakın.

Her iki araç içi kamera da oldukça iyi özelliklere sahip. Size en uygun olanı tercih ederek Herigo üzerinden satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.