Dünyanın En Güzel 10 Yürüyüş Rotası

0
1478

Dağcılık, trekking ve benzeri sporları yapanlar veya doğa yürüyüşü meraklıları dünyanın dört bir yanında birçok yürüyüş rotası takip ediyorlar. Kimisi zorlu kimisi basit olsa da her biri birbirinden güzel manzaralara ve açılara sahip ve yeni keşiflere de imkan tanıyor. Bu sporlarla ilgilenenler, özellikle son dönemlerde yanlarında aksiyon kameralar veya drone’lar da alıyor ve bu güzel vakitleri saklamak istiyorlar. Biz de, dünyanın dört bir yanında harika manzaralara sahip ve yürüyüş yaptığınızda size harika bir deneyim sunacak 10 yürüyüş rotasını derledik. Hem güzel vakit geçirmek hem de harika görüntüler elde etmek için bu güzergahları takip edebilirsiniz.

1- Büyük Kanyon (Arizona ABD)

canyon national park , arizona usa

ABD’de yer alan doğal güzellik Büyük Kanyon uzun yürüyüş rotasına sahiptir ve harika manzaralar sunar. Milyonlarca yılda oluşmuş bu kanyon dünyanın en büyük kanyonudur ve sporculara harika manzaralar ve zorlu yollar sunar. Yaklaşık 37 km’lik parkurun birçok noktası tehlikeli olmasına rağmen yürüyüş yapanlara çok farklı bir deneyim sunmaktadır.

2- Kalalau (Havai ABD)

ABD’nin Havai eyaletinde yer alan bu parkur harika okyanus, dağ ve vadi manzalarına sahiptir. Zorlu olmasına rağmen yürüyüş yapanlara çok güzel deneyimler yaşatan bu parkur 18 km’ye yakın mesafeye sahip. Bu da 3 günlük bir yürüyüş anlamına geliyor.

3- Laugavegur (Reykjavik İzlanda)

İzlanda’nın harika doğasını keşfedebileceğiniz bu rotada yine eşsiz manzaralara şahit olabilirsiniz. 55 km’ye yakın mesafesi zorlu dağ ve ovalardan geçmektedir. Haziran ve Eylül ayları içerisinde tamamlanması gereken bu rota diğer zamanlarda mevsimsel olarak zorluk çıkarmaktadır.

4- Mont Blanc Parkuru (İtalya-İsviçre-Fransa)

Alpler’in harika manzarlarına şahit olacağınız bu parkur Alp Dağları’nın en yüksek tepesi olan Mont Blanc’in etrafından dolaşmaktadır ve 170 km’dir. Yaklaşık 11 günde tamamlanmaktadır.

5- Rinjani Dağı (Lombok Endonezya)

Sönmüş bir volkan olan Rinjani Dağı parkuru harika bir dağ manzarası sunmaktadır. Büyük bir krater gölüne de ev sahipliği yapan bu dağ parkuru size harika bir deneyim sunacak.

6- İnka Yolu (Peru)

Sonunda Machu Picchu bulunan bu parkur İnka medeniyetinden izler sunuyor. Yaklaşık 88 km’lik parkur harika manzaralara sahip. 4200 metre rakıma çıkabileceğiniz bu parkurda yer alan Machu Picchu antik kenti tarihten izler sunuyor.

7- El Siq Vadisi – Petra (Ürdün)

9 km’lik bir vadi boyunca ilerleyip sonunda Petra antik şehrine ulaşabileceğiniz bu güzergah dünyanın en çok yürünen parkurlarından birisi. Sonu ise enfes bir manzaraya sahip.

8- Three Capes (Tazmanya Avustralya)

Hiker on Arthurs Peak along the Three Capes Track

Tazmanya adasında yer alan bu güzergah harika manzaralara sahip. 46 km’lik güzergah 4 gün sürüyor ve göl, dağ ve ova manzaraları ile büyülüyor.

9- Yosemite Half Dome (California ABD)

Yosemite Milli Parkı’nda yer alan bu güzergahta Yosemite’nin harika manzaralarına şahit olabilirsiniz. 22 km’lik bu güzergah size unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

10- Angels Landing (Utah ABD)

Zion Milli Parkı’nda yer alan bu güzergah harika bir vadi manzarasına sahiptir. 8 km’lik güzergah zorlu yollara sahip ve sonunda unutulmaz bir manzara sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.