Dünden Bugüne GoPro Modelleri !

0
3507
gopro - herigo

20. Yüzyıl insanlarına bugün ki teknolojiden bahsetseniz belki de pek ciddiye almazlardı. Yeni yüzyılla beraber teknolojideki ilerleme takip edilemez boyutlara geldi. Fotoğraf çeken telefonların bize ilginç geldiği günlerden, şu anki durumu düşünürsek ilerleme hiçte küçümsenecek bir boyutta değil. Bir aksiyon kamerasının sınırları ne olabilir, en fazla ne yapabilir? Eğer GoPro’dan bahsediyorsanız bu sorunun cevabını hemen veremeyebilirsiniz. Şimdi tüm GoPro modellerini yeni özellikleriyle  kısa bir şekilde inceleyeceğiz.

İlk Üretilen GoPro’nun Tek Kullanımlık Kodak Sualtı Kameradan Tasarlandığını Biliyor Muydunuz? 

2002 yılında Kaliforniya’da başlayan kıvılcımın, 15 sene içinde 100 Milyon Dolarlık kar getireceğini belkide kurucusu Nick Woodman dışında kimse tahmin edemezdi. Tam bir spor tutkunu olan Woodman, sörfe olan ilgisini hayal dünyasıyla birleştirince, dünyadaki tüm extreme sporcularına pratik ve bir o kadar da kullanışlı aksiyon kamerası  hediye etme fikri ortaya çıktı. Fikrin çıktığı yer ise Kodak marka bir sualtı kamerasıydı ve piyasaya GO PROFESSIONAL olarak sürüldü.

Dar bir bütçeyle işe koyulan Amerikalı girişimci, ilk sisteminden yaklaşık 150 bin dolar gelir elde edince, ileri yıllarda da fikirlerini gösterebileceği imkanı bulmuş oldu.

Go Professional Olarak Başlayan GoPro’nun Hero 5’e Uzanan Evrimi!

İlk ürününü 35 mm Hero ile piyasaya sunan o zamanların genç ve başarıya aç iş adamı, Hero 5 Black modeline gelene kadar birçok aşama kaydetti.

640×640 çözünürlük ve 32 MB dahili hafızaya sahip Digital Hero Camera’yı tanıttıklarında teknoloji dünyasının büyük kesiminin ilgisini çekmeyi başardılar. Birkaç yıl sonra ise Hero 3, Hero 3 Plus, Hero4 ve Hero 5 modelleriyle çözünürlüğü ve hafızayı geliştirmeye devam ettiler hemde SD kart yeniliğinide eklemeyi ihmal etmeden.

2010 ocağına baktığımızda adını iyice duyurduğu  ürün gerçekten çok iddialıydı. Artık GoPro 1080p HD kalitesiyle rakiplerine korku salarak büyümeye devam ediyordu.

Ertesi sene ise sensor kamera çözünürlüğü 5MP den 11MP çıkaran GOPRO hiçbir detay kaçırmayacağını açıkça gösteriyordu.

2013 yılındaki Hero 3 isimli tasarım tüm hayranlarını oldukça sevindirdi. Bir önceki model, Hero 2’ye göre %30 oranında küçülen kamerası, beyaz, gümüş ve siyahtan oluşan renk seçenekleri satış oranlarını yükseltmeye devam etti.Düşük ışık gelişimini Hero 3’e aktararak Hero 3 + ürününü üreten,firma 2013 Teknoloji ve mühendislik Emmy ödülünü almaya hak kazandı.

Bundan sonrası artık GoPro için adeta yükselme dönemi olarak geçti. 4K kayıt özelliğinin eklendiği Hero 4 ve Hero 5 modelleri ise kaliteye alışmış müşterilerini artık şaşırtmıyordu.

Batarya gücü, sınırları aşan çözünürlük, sıradışı pratiklik derken Hero serileri 6 ya kadar dayandı.

Aksiyon Kamera denilince ismi en önde zikredilen GoPro, bu sene tanıtılması beklenen Hero 6 modeliyle başta adrenalin spor tutkunları olmak üzere tüm teknoloji meraklılarının aklını başından alacak gibi duruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.