Dubai’li Öğrenciler Sis Dağıtıcı Drone Yaptılar

0
1700

Dubai üniversitesinde öğrenim gören bir grup öğrenci uzun zamandır üzerinde çalıştıkları proje olan sis dumanı dağıtabilen özellikteki drone modellerini tanıttılar. Drone’ların kullanım alanlarının her geçen gün arttığını görüyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri olan sis dağıtıcı drone, yep yeni bir proje olarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nde beğeni ile karşılandı. Ülkede özellikle kışın erken saatlerinde çok sık meydana gelen sis olayı, birçok trafik kazasına neden oluyor. Oluşan bu sis bulutunu dağıtmak üzere kullanılabilecek olan bu drone modeli, hükümet yetkilileri tarafından da oldukça yararlı ve kullanılabilir bulundu.
Sis dağıtan drone’un çalışma modeli ise oldukça basit gözüküyor. Üzerine monte edilen ve sisin çözülmesine yarayan kimyasallar ile dolu şişeler, görünüşe göre 15-20 dakikada havada bulunan sisi dağıtabiliyor. Drone aynı zamanda 1 kg. ağırlığındaki sis çözeltisini taşıyabilecek kapasiteye sahip.

Dubai Kampüsünden Gelen Grup, Sis Dağıtıcı Drone Modellerini Tanıttılar

Gulf News’in yaptığı röportaj da Dubai Kampüsündeki proje geliştiricilerinden biri olan 19 yaşındaki Rifah Mohammad konu ile ilgili şunları söyledi; “ biz bir sis dağıtım mekanizması geliştirdik. Geliştirdiğimiz drone üzerindeki kamera sis algılama özelliğine sahip bir model. Böylece sis olan bölgeleri drone otomatik olarak algılayarak, üzerinde bulunan sıvıyı püskürtmek suretiyle, sisin dağılmasını sağlıyor. Böylece insanlar, sis olmadan sorunsuzca arabalarını sürebiliyorlar.”

Bu drone’lar, sisin araç hareketlerini kısıtladığı her türlü otoyolda kullanabiliyor. Dubai kampüsünde okuyan projedeki diğer bir öğrenci olan Ashlin D’souza ise bu fikrin, ülkedeki sisten kaynaklı trafik kazalarının son yıllarda artması sonucu akıllarında geldiğini söyledi. Bu sis dağıtıcı drone modelinin kamerası programlanarak kimyasal dağıtabilen ilk prototipleri olduğunu da sözlerine ekledi. Öğrencilerden oluşan çalışma ekibi, farklı çalışma modelleri konusunda araştırmalarını tamamladıktan sonra drone’ları, Birleşik Arap Emirliklerine satmayı düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.