Drone’ların Geleceği: 10 Farklı Proje ile Drone’ların Dünyayı Değiştirmesi

0
4853

Günden güne hayatımızı şekillendiren teknolojilere bir yenisi daha eklenirken, diğerleri de daha farklı şekillere bürünerek hayatımıza farklılık katıyor. Bunlardan birisi de drone’lar. Drone teknolojileri geliştikçe ve yaygınlaştıkça kullanım alanları da farklılaşıyor ve çeşitleniyor. Biz de, dünyayı değiştiren veya değiştirecek güçte olan drone içeren projeleri size listeleyelim istedik. İşte karşınızda dünyayı değiştiren 10 farklı drone teknolojisi projesi ile en popüler günümüz drone teknolojileri:

1- Walmart’tan Alışveriş Yardımcısı Drone’lar

ABD’nin en büyük perakende zinciri Walmart, alışverişlerde müşteriye yardımcı olması amacıyla gelecekte drone’ları kullanmayı düşünüyor. Asistan olarak görev yapacak minik drone’lar ile mağaza içerisinde almak istenilen şeye hemen ulaşılabilecek.

2- PriestmanGoode’den Dragonfly Projesi-

PriestmanGoode adlı endüstriyel tasarım stüdyosu tarafından tasarlanan Dragonfly projesi ile, tek merkezde toplanacak drone’lar (dragonfly yani yusufçuk olarak adlandırılıyor) posta servisi gibi birçok alanda kullanılabilecek.

3- Airbus’tan Uçan Taksi: Vahana

Airbus’ın denemelerini yaptığı ve geliştirdiği drone taksi (Vahana) projesi geçtiğimiz günlerde ilk testlerini başarıyla geçmişti. Uber gibi birçok firmanın da denediği ve planladığı drone taksileri gelecekte çokça kullanacakmışız gibi duruyor. Bu örnek drone teknolojisi ile nasıl bir yol katedildiğinin en büyük kanıtı.

4- Walmart’tan Robot Arılar

Her ne kadar bir Black Mirror bölümünü hatırlatsa da küresel ısınma ve çevre kirliliği ile toplu ölüm yaşayan arılara bir alternatif olmak amacıyla geliştirilmiş bir proje olan robot arılar, Walmart tarafında tasarlanmış durumda. Polenleme işlemlerinin sürdürülebilmesi için, gelecekteki kötü senaryolar düşünülerek tasarlanan proje dünyayı değiştirebilecek gibi duruyor.

5- Westpac’in cankurtaran Drone’u: Little Ripper

Avustralya hükümetinin desteklediği, Westpac adlı bankanın fon sağladığı Little Ripper adlı cankurtaran drone, boğulma tehlikesi yaşayan insanlara yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış ve geçtiğimiz günlerde iki gencin kurtarılmasına yardımcı olmuş. Cankurtaran yeleği taşıyan ve 70 saniye gibi bir sürede kişilere ulaşabilen Little Ripper, dahili hoparlörleriyle uyarılarda da bulunabiliyor ve köpek balıklarını algılayan kamerasıyla tehlikeleri önceden bildirebiliyor.

6- Duvarları Boyayın: Paint by Drone

İtalyan mimar Carlo Ratti’nin geliştirdiği Paint by Drone, binaların duvarlarını istenilen bir şekilde renklendirmek veya üzerinde resimler yapmak için kullanılıyor.Üzerinde boya tankları bulunan özel drone’lar, bir mobil uygulama ile yönlendiriliyor ve büyük duvarlara boyama işlemleri yapılıyor. Ratti, bu işleme “phygital” grafiti adını vermiş. Yani fiziksel ve dijital yani fizital grafiti.

7- Singapur Ulusal Üniversitesi’nin MantaDroid’i

Singapur Ulusal Üniversitesi’nin araştırmacıları tarafından geliştirilen ve hayalet vatoz olarak bilinen bir balıktan esinlenerek üretilen MantaDroid, su altında giden bir drone. Sualtı izleme ve araştırmaları için kullanılmak üzere tasarlanan MantaDroid sualtı araştırmalarında yeni bir çağ başlatabilir.

8- Zipline: Tıbbi Destek Drone’u

Bir grup Harvard mezunu ve Ruanda hükümetinin ortak çalışması olan Zipline, dünyanın ilk ticari tıbbi destek drone’u olma konumunda. Bir merkezden bir başka yere tıbbi malzeme taşınımı için kullanılan Zipline, 1.5 kg’ya kadar tıbbi malzeme taşıyabiliyor (kan, ilaç vb. gibi).

9- Studio Drift’in Franchise Freedom’ı.

Studio Drift tarafından tasarlanan Franchise Freedom, 300 drone’un bir arada uçtuğu bir ışık gösterisi. Sığırcık kuşları gibi havada dans eden bu drone’lar geçtiğimiz yıl Miami sahillerinde bir sanat etkinliği kapsamında gösteri sunmuştu.

10- İnşaatçı Drone’lar

İsviçreli bir araştırma şirketi tarafından tasarlanan inşaatçı drone’lar şu an iki halat arasında bağlantı yapmakta kullanılıyor. Tasarımcısı Ammar Mirjan’ın hayali ise gelecekte inşaatları drone’ların yapması. Bakalım hayali gerçeğe dönüşecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.