Dronelar için Sivil Havacılık Kaydı Nasıl Yapılır?

0
2568

Dronelar artık her yerde. Pek çok marka kişisel kullanım için pratik, kullanımı kolay Drone modelleri üretiyor, artık gökyüzünde Drone’ları daha sık görür olduk. Peki saatler süren araştırmalar ve karşılaştırmalardan sonra satın aldığınız Drone’u nasıl kullanacağız? Bunun için öncelikle aldığınız Drone’u Sivil Havacılık sistemine kaydettirmeniz gerekiyor. Bu işlem zorunlu. Özellikle de ticari amaçlı kullanılan Drone’lar için. Hobi amaçlı kullanıyorsunuz, 500 gr üstündekileri kaydettirmelisiniz. Eğer cihazınız 500 gr’ın altındaysa herhangi bir kayıt yaptırmanız gerekmiyor. Bazı Drone modellerinin 500 gr’ın altında olduğunu da hatırlatalım. Bu drone kaydı işlemini nasıl yapacağız derseniz adım adım anlatalım:

1. Adım

Kayıt işlemine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir husus var. Öncelikle siz drone’u aldıktan sonra satıcının satış işleminin gerçekleştiğini aynı gün İHA Kayıt Sistemi’ne girmesi gerekiyor. Bu yüzden drone satın aldıktan sonra, drone kaydı işleminize başlamadan önce satın alırken verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan ve bu işlemin yapıldığından emin olmalısınız.

2. Adım

Daha sonra https://iha.shgm.gov.tr adresine girip üyelik kaydı yapmalısınız. Kayıt oluştur sekmesine tıklayıp üyelik formunu doldurun, bu işlemi yaptıktan sonra ikinci adımı geçmiş oluyorsunuz. Üyelik kaydınızı yaptıktan sonra Sivil Havacılık tarafından gönderilen bir onay maili alacaksınız. Bu onay mailini aldıktan sonra siteye girip TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmalısınız.

3. Adım

Giriş yaptıktan sonra giriş ekranından İHA Pilot Kayıt Başvurusu yapmalısınız. Kişisel kullanıcıysanız yani drone’ununuzu hobi amaçlı kullanacaksanız ve drone’unuzun ağırlığı 4kg – 500 gr arasındaysa Sportif / Amatör sekmesini seçmelisiniz. Buradan İHA Pilot Kayıt Başvurusu yapmalısınız, insansız hava aracınızı, yani drone’nunuzu kaydedip kullanmaya başlamadan önce kullanıcı olarak sizin başvuru yapmanız ve onay almanız gerekiyor. Pilot Kayıt sayfasına fotoğrafınızı TC Kimlik No, telefon numarası, ikametgâh bilgileri, adli sicil kaydı ile muvafakat belgesi bilgilerinizi eklemelisiniz, bunu yaptıktan sonra aşamaları takip ederek onaylanması ve doldurulması gereken yerleri doldurup başvurunuzu göndermelisiniz. Bu başvurunuzun onaylanması gerekiyor. Onay bilgisi mail ya da telefonla bildiriliyor. Onay aldıktan sonra Anasayfadaki Bilgilerim bölümünden kontrol edebilirsiniz. Pilot onayımızı aldıktan sonra artık dördüncü adıma geçebiliriz.

4. Adım

Pilot onayınızı aldıktan sonra Anasayfadan Satın Alınan IHA Kaydı bölümüne girmelisiniz. Burada ilk başta belirttiğimiz gibi satıcı girişi başarıyla gerçekleştiyse burada cihazınızın IHA Seri Numarası görünecektir. Seri numaranızı bulduktan sonra kayıt işlemini tamamlamalısınız.

5. Adım

Sonra da IHA’mı Kullanmak İstiyorum seçeneğine tıklayarak IHA’nızın, yani drone’un dört bir yanından çektiğiniz fotoğraflarını yüklemeli ve sertifika bilgilerini girmelisiniz. Pilot onayınızı da aldıysanız Tanımlı Pilot kısmına TC kimlik numaranızı yazmalısınız. İstenen diğer bilgileri ve onayları da verdikten sonra tekrar Sivil Havacılık’tan onay gelmesi için beklemelisiniz.

6. Adım

Onayınız yine mail ya da telefon yoluyla size iletilecektir. Bilgilerim – IHA’larım kısmından bunu kontrol edebilirsiniz. Onayın ardından sistemden barkod oluşturup çıktısını alarak cihazınıza yapıştırmalısınız. Böylelikle son adımı da başarıyla bitirmiş oldunuz.

Artık drone’nunuzu istediğiniz gibi uçurabilirsiniz. İyi uçuşlar. ☺

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.