Drone Teknolojisinin Geleceği ve Kullanım Alanları

0
5591
drone teknolojisi herigo

Son yıllarda tüm dünyada bir fenomene dönüşen drone teknolojisi , özellikle 2016’dan itibaren açıkça gördüğümüz dikkate değer teknolojik gelişmelerle gelecekte daha fazla değişikliğin olacağının habercisi.

Aslında başlangıçta askeri amaçlarla tasarlanan dronelar bugünlerde hobi olarak bir fenomene dönüştü evet ama bu teknolojinin kullanıldığı ya da kullanılması düşünülen farklı alanlar var.

Dronelar halihazırda film ve gazetecilik sektöründe havadan fotoğraflar çekmek, hızlı sevkiyat yapmak, afet yönetimi için bilgi toplama veya temel bilgiler sağlamak, arama ve kurtarma operasyonları için termal sensör olarak, erişilemeyen arazilerin coğrafi haritasını çıkarmak, bina güvenlik denetimleri yapmak, hassas bitkileri izlemek, insansız yük taşımacılığı yapmak, kolluk ve sınır denetimi gözetimi ve fırtına – kasırga takibiyle hava tahminleri için kullanılıyor.

Drone’lar Gelecekte Nasıl Kullanılacak?

Dronelar her geçen teknolojik olarak gelişiyor. Yeni nesil teknolojilerle git gide daha güvenli özellikler, kendini denetleme, akıllı ve doğru sensör, akıllı drone sistemi gibi uygulamalarla taşımacılık, askerlik, lojistik ve diğer ticari sektörlerde kendine yeni kullanım alanları buluyor. Ve bunun gelecekte de artarak devam edeceği düşünülüyor. Hava durumu tahminleri, uzun zaman ve emek harcanarak yapılan haritalandırma işlemleri konusunda dronelar pek çok farklı alanda kullanılıyor ve doğru ve hızlı veri toplayarak gelişim sağlıyor. Bu da endüstri alanında bolca yatırım yapılacağı anlamına geliyor.

Tarımda Drone Kullanımı

Son yıllarda iyice gelişen tarım alanında drone kullanımı alanını gittikçe genişletiyor. Bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde, tarım alanlarının haritalanması, ilaçlanması ve erişimi güç yerlerin ya da bitkilerin incelenmesi için kullanılıyor. Ayrıca ürün verimliliğinin kontrolü ve veri toplama işinde de önemli bir görev üstleniyor. Ve bu sektördeki yatırımlarla droneların teknolojik olarak gelişmesi için yapılan çalışmalarla da artacağı düşünülüyor.

Öyle ki BI Intelligence drone pazarının genelindeki harcamaların 2021’de 12 milyar doları aşacağını öngörüyor.  Global Market Insights ise tarımsal drone pazarının 2024 yılına kadar 1 milyar dolar olacağını söylüyor. GMI, 2024 yılına kadar çiftçilerin tarım alanındaki drone kullanımlarının artıracağı görüşünde.

Siparişinizi Bir Drone’dan Alır Mıydınız?

Amazon.com Inc., United Parcel Service Inc., Domino’s Pizza Inc. Farklı firmalar teslimat için drone kullanmak için çeşitli birimler oluşturdu ve bunu gerçekleştirmeye başladı.

Ancak bu konudaki en büyük engel hava koşulları. Bu engellerin aşılması için de yoğun çaba sarf ediliyor. Ve pek çok şirket drone teknolojisi olarak yatırım yapıyor.

Zorlu hava koşulları ve drone güveliğini sağlayan teknolojilerin gelişmesiyle lojistik alanda drone kullanımının gelecekte daha da artacağı anlaşılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.