Drone Teknolojisi: Rüzgar Santrallerinin Temizliği Drone’lara Emanet!

0
1485

Günümüzde artık yeni bir teknoloji zinciri var: Drone Teknolojisi. Birçok kişinin hayalini kurduğu drone’lar, ticari çalışmalar, endüstriyel alanlar, görüntüleme ve hobi amaçlı olarak halihazırda kullanılıyorlar. Henüz emekleme aşamasında olsa da birçok alanda bize yardımcı olan bu cihazlar, gün geçtikçe daha fazla sektörde kendisine yer buluyor. Litvanya merkezli Aerones adlı firmanın drone teknolojisi ile üretmiş olduğu drone’lar buna güzel bir örnek teşkil edeceğe benziyor. Aerones, üretmiş olduğu drone’lar ile yenilenebilir enerji sektörünün üzerinden büyük bir yükü alacak gibi duruyor.

Yenilenebilir Enerji Sektörüne Drone Teknolojisi Desteği

Avrupa Birliği içerisinde yenilenebilir enerjiden en çok faydalanan üç ülkeden birisi olan Litvanya’nın, birçok rüzgar enerjisi santrali bulunuyor. Bu santrallerin de tahmin edilebileceği gibi yüksek bakım maliyetleri olacaktır. Çünkü, kuzey ülkelerinden olan Litvanya’da meteorolojik şartlar sebebiyle rüzgar enerjisi santralleri sürekli buzla kaplanıyor. Bu da devamlı olarak bakım gerektiren bir şey. Aerones, bunu göz önüne alarak geliştirdiği drone’lar ile buz tutan rüzgar santrallerinin buzunu çözecek sıvıyı pervanelere püskürterek buzu çözmeyi hedefliyor. Haliyle, hem zamandan hem de maliyetten tasarruf ederek bakım maliyetleri düşürülecek. Bakım maliyeti düşen rüzgar enerjisi santralleri ise daha verimli çalışacak. Bu da, milli ekonomiye destek anlamına geliyor.

Aerones adlı firmanın geliştirdiği ve test aşamasında olan bu drone’lar, ilk aşamada pervanelerdeki buzların çözülmesi için kullanılacak. Bu aşamanın ardından güneş panellerinin temizliği için geliştirilmeye devam edilecek bu drone’lar ile yenilenebilir enerji daha verimli olarak üretilebilecek.

Aerones’un ürettiği ve test ettiği bu drone’lar, bir batarya ile değil yerden bir kablo vasıtasıyla elektriğini alıyor ve çalışıyor. Haliyle, istenilen süre boyunca havada asılı kalabiliyor. 300 metreye kadar yükselebilen ve 200 kg’ya kadar yük taşıyabilen bu drone’lar alanındaki en güçlü cihazlar olarak kayda geçmiş durumdalar.

Sadece Aerones değil, birçok firmanın geliştirmiş olduğu enerji sektöründe kullanılan drone’lar bulunuyor. Daha çok güneş enerjisi santrallerinde kullanılan temizlik drone’ları, ilk kez ve farklı bir amaçla rüzgar santrallerinde de kullanılabilecek. Maliyetleri düşürerek yenilenebilir enerjiyi çok ucuza üretilen fosil enerji ile rekabet eder hale getirecek bu gelişmeler insanlığın geleceğinde de büyük bir rol alacağa benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.