Drone Taksi Dubai Semalarında

0
3470
Drone Taksi Dubai
Drone Taksi Dubai

Uçan araba hayallerimiz belki de gerçek olmadı ama çok yakında insanlar kısa mesafeleri uçarak gitmeyi daha basit yollarla deneyimleyebilecekler. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir test uçuşu da bunu kanıtlar nitelikte. Dubai’de, Volocopter adlı firmanın ürettiği drone’lar kullanılarak Drone Taksi sistemi test edilmeye başlandı. Yapılan 5 dakikalık test uçuşu başarı ile tamamlandı. Dubai’deki birbirinden ilginç girişmlerden birisi olan drone taksi sistemi şimdiden büyük yankı uyandırdı bile. Alman firması Volocopter’in drone’ları kullanılarak geliştirilecek sistemde iki kişiyi taşıyabilen ve 30 dakika havada kalabilen drone’lar kullanılacak. İlk testinde 5 dakika havada kalan ve yerden 200 metre yüksekliğe çıkan drone’lar şimdiden heyecan uyandırdılar.

Drone Taksi ile Hızlı Ulaşım

Dubai’de testleri gerçekleştirilmeye başlanan, Volocopter firmasına ait drone’un kullanıldığı drone taksi hizmeti ilk uçuşunu başarı ile tamamladı. Daimler tarafından desteklenen Volocopter firmasının ürettiği drone’lar 18 adet rotora sahip. 30 dakika gibi bir süre havada kalabilen drone taksi, 2 kişiyi taşıyabilme kapasitesine sahip. İlk uçuşunda Şeyh Hamdan bin Muhammed’in hazır bulunduğu drone taksi sistemi Dubai’nin zenginlere sunduğu bir hizmet olarak çok yakında hayata geçecek.

 

 

Volocopter firmasını CEO’su Floriar Reuter konuyla ilgili “Akıllı telefonunuzdan en yakın Voloport’tan çağırdığınız Volocopter sizi istediğiniz yere ulaştıracaktır. Tamamen otomatik sistemler üzerinde çalışan bu drone’lar ile istediğiniz yere kısa sürede ulaşabilirsiniz” dedi.

30 dakika havada kalabilme özelliğine sahip içerisinde iki adet yolcu koltuğu bulunan drone taksilerle ulaşımı kolaylaştırmak planlanıyor. GPS verileri ile çalışacak olan bu drone’lar ileride daha farklı sistemleri de deneyimleyecek. Taksi hizmeti olarak şimdilik test aşamasında olan drone’lar, geçtiğimiz Nisan ayında Almanya’da testlere başlamıştı. Toplu taşımayı rahatlatmak ve insanlara daha hızlı hizmet vermek için çalışmalara başlanan drone taksiler ileride hayatımızın bir parçası olacakmış gibi duruyor.

Rakiplerine göre avantajlı bir şekilde yola çıkan Volocopter, Dubai’nin maddi gücünü arkasına alarak drone’la taşıma işlemlerini çok daha iyi yerlere getirecekmiş gibi duruyor. Bakalım önümüzdeki günlerde bu sektörde daha ne gibi yenilikler duyacağız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.