Drone Nasıl Uçurulur? Yeni Başlayanlar İçin Drone Uçurma Rehberi

0
6996

Tebrikler, bir drone satın aldınız. Eğlenceli bir dünyaya böylece bir adım atmış oldunuz. Yerçekimine bağlı kalmayan bir özgürlükle yeni perspektifler sunan yepyeni bir dünyaya ulaştınız ve gökyüzünde istediğiniz yöne seyahat etmekte özgürsünüz. Drone uçurma hobi olarak uçmak için eğlenceli olabilir ya da gökyüzünden fotoğraflar çekmek için de. Bu başlangıçta biraz korkutucu olsa da birkaç basit adım atarak gökyüzüne çıkabilir ve havalanan cihazınızı en iyi şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu yazımızda, drone ile uçuş yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara bir bakış atmak istedik. Yeni başlayanlar için hazırladığımız drone nasıl uçurulur rehberimizdeki adımları yerine getirerek rahat bir uçuş için başlangıç yapabilirsiniz.

1- Drone’unuzu Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz?

Havalanmadan önce birkaç dakikanızı drone’unuzu tanımaya ayırmalısınız. Kontrolleri, ayarları öğrenmeli ve batarya performansı konusunda önemli bilgileri keşfetmelisiniz. Ayrıca, bulunduğunuz yerdeki hava trafiğini ve uçuş kurallarını da araştırmalısınız. Eğer, daha önce bir drone uçurmadıysanız bile pratik yaparak kısa bir sürede ustalaşabilirsiniz. Birçok drone acemi modu ve uçuş simülasyonu gibi, drone’unuza ve başkalarına zarar vermeden güvenli bir şekilde kontrollere alışmanız için size imkanlar tanır. Bu iki mod, drone uçurma aktivitesine yeni başlayanların kendilerine güvenlerinin gelmesi için büyük fırsattır.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Pazarlama alanında daha yenilikçi bir yaklaşımıyla hem Web Site Tasarımı ve Sosyal Medya Yönetimi ile firmanıza yeni değerler kazandıracak. Google Ads ile daha fazla müşteri çekebilir ve Satışlarınızı arttırabilirsiniz. Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO

2- Drone Kontrolü

Piyasadaki birçok drone standart bir dizilime sahip kontrol kumandaları ile satılır. Bu kontrol kumandalarının görünüşleri farklı olsa da temelde aynı işlevi gören butonlara sahiptir. Basit olması açısında, DJI marka drone’ların kontrol kumandaları üzerinden, drone kontrolünü anlatmaya çalışalım. Kontrol kumandalarında genellikle iki adet joystick bulunur. Soldaki joystick’i yukarı ittirmek drone’u yükseltir, aşağı çekmek ise drone’u indirir. Sağa ve sola döndürmek ise drone’u sağa ve sola döndürmek için kullanılır. Sağdaki joystick ise genelde hareketi sağlar ve ileri, geri, sağa ve sola hareketleri bu joystick ile sağlarsınız. Bu kumandalarda yer alan diğer butonların da ayrıca kendi işlevleri vardır. Bu işlevler fotoğraf veya video çekmek, kamerayı döndürmek, menüye ulaşmak olabilir. Drone’un kontrol kumandası düzeninin öğrenilmesi kolaydır. Pratik yaparak zamanla her şey yerine oturacaktır. Ayrıca, drone’unuzun ön tarafının hangisi olduğuna da özellikle dikkat edin ki, uçuş sırasında bir karışıklık yaşanmasın. Son olarak şunu da tavsiye ederiz ki, uçarken mutlaka GPS modunu devreye sokun zira kontrol kumandasının bağlantısı koptuğunda drone kendisini koruyabilsin ve güvenli bir şekilde ilk konuma geri dönebilsin.

Drone Toy Adult Helicopter Electronics Technology Innovation Aeromodelling Fun Leisure Concept

3- Nerede Pratik Yapacaksınız?

Kontrolleri öğrendiniz ve uçuşa hazırsınız. Bundan sonraki aşama çevrenizi incelemek. Yeni bir yere gittiğinizde ilk yapmanız gereken şey etrafınızı ve etrafınızdaki şekilleri incelemek olmalıdır. Bunu tamamlayarak uçuş sırasında bir sürprizle karşılaşmanızın olasılığı azaltırsınız. Etrafınızdaki binaları, ağaçları, elektrik tellerini gerekirse not ederek güvenli bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Her zaman, etrafınızda havaalanları ve helikopter pistleri bulunup bulunmadığını araştırmalısınız zira bu güvenli bir uçuş için en çok dikkat etmeniz gereken şey. Hem sizin hem de diğer hava araçları için. Bunun için uçuş mevzuatlarına uymanız ve izin mekanizmalarına da dahil olmanız gerekiyor. Her uçuştan önce coğrafi özelliklere ve hava durumuna önem vermelisiniz. Eğer ufukta bir yağmur ihtimali varsa uçuşu iptal etmek veya ertelemek güvenli bir uçuş için faydalı olacaktır. Çünkü yağmur hem elektronik sistemlere zarar verir hem de sinyalin kesilmesine sebep olur. Aynı şekilde rüzgarlı havalar ve hava sıcaklığı da uçuşunuzu etkileyecektir. Gözünüz her zaman drone’un bataryasında olsun ki geri dönüş ve iniş için yeterli enerjiyi kontrol edebilesiniz.

St. Petersburg Russia – July 18 2015: The instructor shows the students how to operate drones during the course of the use of aircraft for photo and video shooting

4- Uçuş Öncesi Kontrol Listesi

 • Drone’unuzun fiziksel olarak inceleyin. Üstünde veya pervanelerde deformasyon veya çatlak olup olmadığına bakın.
 • Uçuş yapacağınız yer için izin alın ve uçuş mevzuatını öğrenin.
 • Bataryalarınızın uçuşa yeterli bir şekilde dolu olduğunu kontrol edin.
 • Kontrol kumandasının ve drone’un bağlandığına emin olun.
 • Hava durumuna dikkat edin ve bunun için gerekiyorsa mobil uygulamalar kullanın.
 • Kalkış ve iniş yapmak için yakın alanlara karar verin.
 • Kamera ayarlarını kontrol edin. Drone’unuzun gördüğünü görebilmek güvenli bir uçuş için şarttır.
 • Fotoğraf ve video çekeceksiniz drone’unuza bağlı bir hafıza kartı olduğuna emin olun.
 • Kalkış sırasında drone’un yakınlarında birileri varsa onları kalkış yaptığınıza dair uyarın.
 • Uçuş sırasında drone ayarlarına mutlaka bakın.

Bir kere drone’u kullanmak için kendinizi rahat hissederseniz, unutmayın ki pratik yapmak bunu mükemmel hale getirecektir. Dışarı çıkın ve yepyeni bir dünya keşfedin.

5- Kalkış ve İniş

Uçuşun en önemli noktası kalkış ve iniştir. Drone’u rahat bir şekilde uçurabilmek için bulunduğunuz yerin açık bir arazi olduğuna emin olun. Burada bir yer seçin ve etrafında ağaç, üstünde elektrik telleri ve engelleyici herhangi bir şey olmamasına dikkat edin. Kalkış yaptığınızda, aşağıdaki güvenlik kontrol listesine uyun. Drone’unuza gücü verirken batarya ve drone ayarlarını kontrol edin. Ayarları onayladıktan sonra güce yüklenin ve drone’un yerden havalandığını görün. Kalkış yaptığınız yerin üstünde havalanırken ayarları ve drone performansını kontrol etmeye devam edin. Eğer bir problem varsa hızlı bir şekilde iniş yapmanız gerekecektir. Fakat bir problem yoksa drone’unuzu yükseltmeye devam edebilirsiniz. Her zaman batarya seviyelerini kontrol edin ve geri dönüş için yeterli zamanı ayırın. Uçuş sırasında istenmeyen bir durum gerçekleştiğinde, tükenen bir batarya ile havada kalmak kötü bir sonuç doğuracaktır. İniş yaparken, iniş yapılacak yerde birileri varsa onları uyarmayı unutmayın. Drone’u iniş yapacağınız yere hızını düşürerek getirin. Güvenli inişlerde oyunun adı yavaşlık ve yumuşaklıktır. Drone’u yere indirin ve pervanelerin durduğuna emin olun. Drone güvenli bir şekilde indiyse drone’u kapatın ve bataryayı söktükten sonra pervaneleri sökün.

6- Faydalı Uçuş İpuçları

 • Her zaman yedek bataryanız olsun. Böylelikle daha uzun bir uçuş deneyimi yaşarsınız.
 • İniş için bir iniş pisti aksesuarınız olsun. Bu o kadar gerekli olmasa da, iniş yaptığınız yer iniş için uygun olmazsa bununla uygun hale getirebilirsiniz.
 • Harita inceleyin. Uydu görüntülerini inceleyerek yeni uçuş alanları veya farklı açılar keşfedebilirsiniz.
 • Eğlenin ama saygılı olun. Drone’u insanlardan, binalardan ve araçlardan uzakta kullanın.
 • Drone’u taşırken sağlam bir taşıma çantası kullanın.
 • Bir maceraya veya keşfe çıktığınızda drone’unuzu yeni yerler keşfetmek, önünüzü daha iyi görmek gibi faydalı şeyler için kullanabilirsiniz.

7- Güvenlik İpuçları

 • Uçuş mevzuatını inceleyin ve mutlaka uyun. Drone’unuzu SHGM’ye kayıt ettirin ve bir drone pilotu sertifikası edinin.
 • Temiz bir görüş alanında uçuş gerçekleştirin.
 • Drone’unuzun uçuş menzilini (aktarım mesafesini) aşmamaya dikkat edin.
 • Hava durumunu kontrol edin.
 • Uçuşunuzu ışığın bol olduğu vakitlerde gerçekleştirin.
 • Zarar görmüş pervaneleri zaman kaybetmeden değiştirin.
 • Yanınızda gözcü olarak bir kişi daha bulundurun.
 • Saygılı olun. Uçuş sırasında etrafınıza dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.