Drone İncelemesi: DJI Spark ve Ryze Tello Drone Karşılaştırması

0
3519

Hobi amaçlı drone almak istiyorsanız karşınıza en çok çıkacak iki drone DJI Spark Drone ve Ryze Tello Drone‘dur. Drone incelemesi yapmak isteyenler için her ikisinde de DJI imzası bulunan bu drone’lardan Spark DJI’ın kendi ürünü olmasına rağmen Tello DJI ve Ryze ortaklığında ortaya çıkmıştır. Bambaşka alanlara hitap etmesine rağmen birbirlerine çok yakın özelliklere sahip bu iki drone’u, en çok aranan özelliklerine göre karşılaştırıp tercihinize yardımcı olmak için bu yazıyı yazdık. Bakalım bu iki drone’un özellikleri nelermiş.

Kamera Özellikleri

Tabii ki bir drone incelemesi yaparken kamera en önemli bir özelliklerin başında gelmekte. Ama Ryze Tello daha çok hobi amaçlı uçuş için üretildiğinden kamera özelliğinde Spark’a göre daha dezvantajlıdır. 5 megapiksellik fotoğraf çekebilen Tello, 720 p video çekimi yapabiliyor. Spark ise 12 megapiksellik fotoğraf çözünürlüğü sunan gelişmiş bir kameraya sahip ve 1080p video çekimi için imkan tanımaktadır. Ayrıca, Spark’ta iki eksenli gimbal bulunuyorken Tello’nun kamerasında gimbal bulunmuyor.

Batarya Özellikleri

Bir drone incelemesi yaptığımızda en önemli özelliklerinden bir diğeride de bataryasıdır. Her iki drone da oldukça küçük boyutlarda olduğundan daha düşük kapasiteli bataryalara sahiptir. Tello’da 1100 mAh’lık bir batarya bulunmaktadır ve bu batarya ile 13 dk’lık uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Spark’ta ise 1480 mAh’lık bir batarya bulunuyor ve bu batarya ile 16 dk’lık uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Kontrol

Tello ve Spark, ufak boyutlu ve hobi amaçlı drone’lar olduğundan mobil cihazlarla kolayca kontrol edilebilmektedir. Tello, özel uygulaması ile mobil cihazdan kontrol edilebilmektedir. 100 metre mesafeye kadar Tello’yu kontrol edebiliyorsunuz. Spark ise hem mobil uygulamadan hem de kontrol kumandasından kontrol edilebiliyor. Mobil uygulama kullanarak kontrol etmek istediğinizde Spark’ı 100 metre mesafeye kadar kullanabiliyorsunuz. Eğer kumanda kontrolü ile yönetmek isterseniz mesafe 2 km’ye kadar çıkabiliyor.

Ağırlık

Her iki drone da hafiflikleriyle dikkat çekiyor. Ama Tello bu konuda çok daha önde. Tello, sadece 80 gr ağırlığa sahip ve boyutlarıyla avuç içine sığacak kadardır. Spark ise 300 gr ağırlığında. Bu konuda Tello, Spark’a fark atmış durumda.

Her iki drone da, yeni uçuş yapmaya başlayanlar için idealdir. Spark, daha çok yetişkinler için uygunken, üretiliş amacı çocuklara yepyeni ufuklar açmak olan Tello ise tabii ki çocuklara hitap ediyor. Tello, aynı zamanda kodlanabilen bir drone. MIT tarafından geliştirilen Scratch programı sayesinde çocuklar hem kodlama öğrenebilir hem de öğrendikleri kodlamayı Tello sayesinde uygulayabilir. Bu da Tello’nun çok iyi bir başlangıç cihazı ve eğitim drone’u olduğunun bir kanıtı.

Tercihinizi en iyi şekilde yapın ve bu iki harika drone’dan birini seçin. Satın almak isterseniz sizi Herigo‘ya bekleriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.