Drone Araştırmalarına Ford’da El Attı!

0
1238

Drone teknolojileri, gün geçtikçe hayatımıza daha fazla giren ve birçok kişinin ilgisini çeken son dönem teknolojik gelişmelerinden en önemlisidir. Birçok yeni firma drone üreterek pazarı genişletiyor ve birbiri ardına yeni firmalar bu kategoriye dahil oluyor. Fakat, dünyanın en büyük firmaları nedense bu teknolojilere biraz mesafeli duruyorlardı. Ama geçtiğimiz günlerde piyasaya düşen bir haber bunun da son bulduğunu bize gösterdi. Seri üretim sistemini hayata geçirerek üretimde yeni bir çağ başlatan ve dünyanın en eski otomobil üreticilerinden birisi olan Ford, geçtiğimiz günlerde drone üretimi için çalışmalara başladığını duyurdu. Böylelikle, bu alanda belki de rekabeti kızıştıracak en büyük adımlardan birisi atılmış oldu.

“Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz”

Ford’da görev alan John Luo ve Adi Singh geçtiğimiz günlerde bir blog yazısı kaleme alarak Ford’un bu alandaki gelişmelere kayıtsız kalmadığını ve araştırmalar yaptığını duyurdu. Luo ve Singh, yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı “Araştırmacılar olarak araçlarımız ve drone’lar arasındaki ilişki ilgimizi çekti. Ve gelecekte müşterilerimize nasıl hizmet edebileceğimize dair daha fazla bilgi edinme misyonuna girdik”. Bu açıklamanın devamında, ABD’deki drone sayısının ne kadar fazla olduğunu ve gelecekte şu anki sayıyı ikiye hatta üçe katlayacağını ekleyerek, bu sektörün ne kadar gelişmeye müsait bir sektör olduğunundan bahsedildi. Ayrıca, bir sempozyuma katılarak aktif görev alıp, bu sektörün gelişmesinde proaktif bir şekilde çalışmalara başladıklarını anlattılar.

Aynı zamanda, kendi bünyelerinde oluşturdukları İHA birimi ile araçların ve drone’ların ortak çalışmalarına yönelik araştırmalara başladıklarını duyuran Ford mühendisleri, bu alanda çalışmalar yaparak drone teknolojilerini daha ileriye götürmeye çalıştıklarını ifade ettiler.

Uzaktan bakıldığında, bir otomobil firmasının neden drone’larla ilgilendiği akıllara soru işaretleri getirebilir. Fakat Ford gibi, yüzyıllık firmalar, bilgi birikimleri ve kalifiye çalışanları ile bu sektörü bambaşka boyutlara taşıyabilirler. Tabii ki işin sonunda maddi çıkar önplana çıkacaktır ama sektörün ileri gitmesi açısından Ford gibi büyük firmaların elini taşın altına sokması takdire şayan bir hareket gibi duruyor.

Bakalım önümüzdeki günler ne gibi gelişmelere gebe. Her ne olursa olsun drone teknolojileri gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer alacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.