DJI’ın Katkılarıyla Yeni Mini Drone Tello

0
2545

Dünyada kişisel drone kullanımı sayısı gün geçtikçe artıyor. Birçok kişi hobi veya ticari amaçlı kişisel drone’lar ediniyorlar. Haliyle firmalar da yeni ve farklı özellikli drone’ları piyasaya sürüyor. Birçok farklı segmente hitap eden bu drone’lara bir yenisi daha eklendi. Dünyanın en büyük drone üreticilerinden DJI’ın destekleriyle Ryze Robotics‘in ürettiği yeni mini drone Tello CES 2018’de tanıtıldı. Ryze Tech Tello, hafifliği, programlanabilir özelliği, boyutu ve fiyatı ile dikkat çekiyor.

Mini Drone Özellikleriyle Dikkat Çekiyor!

Üst ve orta segmente hitap eden multikopter,  drone fiyatları sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilmiyor. Ama son zamanlarda daha çok hobi amaçlı kullanım için drone almak ve fazla bütçe ayırmak istemeyen kişilere özel drone‘lar da üretilmeye başlanmıştı. CES 2018’de tanıtılan bir mini drone ise diğerlerinden ayrılan özellikleriyle dikkat çekti. Ryze Robotics tarafından DJI ve Intel partnerliğinde üretilen mini drone Tello‘nun özellikleri heyecan uyandırdı.

Tello, 80 gr ağırlığında ve avuç içine sığacak büyüklükte. Hatta DJI Spark‘tan da oldukça küçük boyutta. Dört adet pervaneye ve bunları koruyan pervane koruyuculara sahip. Dahili bataryası sayesinde 13 dakika boyunca uçuş yapabilen Tello‘yu, akıllı telefonlara özel uygulaması sayesinde istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. 100 metre mesafeye kadar telefonla kontrol edilebiliyor ve görüntü aktarımı yapabiliyor. Düşük batarya koruması, kontrol kaybolduğunda güvenli iniş özelliği, otomatik inme ve havalanma özellikleriyle dikkat çekiyor. Alt kısmında bulunan sensörleri sayesinde güvenliği artırılmış olan bu mini drone‘un ayrıca pervane korumaları bulunuyor ve sizi tatsız durumlardan koruyor.

5 mp’lik kamerası ile fotoğraf çekimi ve 720p çözünürlükte video çekimi yapabilen Tello size harika görüntüler sunacak. Görüntü sabitleyici özelliğiyle net ve keskin görüntüler elde edip bunları uygulama üzerinden telefonunuza kaydedebilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Ayrıca, VR gözlük desteği de bulunuyor. Bu sayede size bambaşka bir deneyim de yaşatacak. VR gözlüğünüzle eşleştirebileceğiniz mini drone Tello, sanki uçuşu siz yapıyormuşsunuz gibi size hissettirecek ve bambaşka bir deneyim sunacak.

Akıllı telefonlara özel uygulamasıyla kontrol edilebilen bu mini drone ile drone uçurmayı öğrenebilir, küçük boyutuyla harika hareketler yapabilirsiniz. Özel modları sayesinde drone uçurmayı öğrenirken bambaşka görüntüler elde edebilirsiniz.

Programlanabilir Mini Drone

İçerisinde Intel işlemci bulunan ve uçuş sistemleri DJI tarafından geliştirilen bu mini drone, MIT’nin dünyaca ünlü kodlama uygulaması Scratch ile yeniden programlanabiliyor. Bu sayede çocuklar ve gençler, hatta öğrenmek isteyen herkes kodlamayı daha eğlenceli bir şekilde öğrenebilecek. Eğitimciler tarafından kodlama derslerinde kullanılabilecek olan Tello ile çocukların dünyası daha da renklenecek.

Yakın bir zamanda kullanıcılarla buluşacak Tello mini drone‘larda fark yaratacak. Üç farklı renk seçeneği ile sunulacak Tello şimdiden ilgi görmeye başladı bile.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.