DJI Spark Hakkında En Çok Sorulan Sorular

0
12645

DJI, her segmente uygun ürettiği drone modelleriyle dünyanın en çok bilinen ve tercih edilen drone üreticilerinden birisi. DJI’ın üretmiş olduğu bu drone’lar farklı kitlelere hitap ediyorlar. Daha çok hobi amaçlı drone uçuran veya çocuklarıyla keyifli vakitler geçirmek isteyenlerin tercih ettiği    drone’lardan birisi olan DJI Spark da DJI’ın bu gruba yönelik ürettiği ilk ürün. DJI Spark, boyutu, teknik özellikleri ve fiyatı ile dikkat çekiyor. Bunun sonucu olarak da DJI Spark hakkında birçok soru akla takılıyor. Bu yazımızda DJI Spark ile ilgili en çok sorulan sorulara cevap bulabilirsiniz.

DJI Spark ile DJI Mavic Pro Arb asındaki En Büyük Fark Nedir?

DJI’ın farklı segmentlere yönelik ürettiği iki ürünü olan DJI Spark ve DJI Mavic Pro birkaç özelliğiyle aynı segmentteymiş gibi gözükebilir ama aralarında çok büyük farklar var. En önemli fark tabii ki boyut ve ağırlık. DJI Spark avuç içine sığacak kadar bir boyuta sahip ve 300 gr ağırlığında. Mavic Pro ise 750 gr’a yakın ağırlıkta. Ayrıca DJI Spark, Mavic Pro’ya göre çok daha kolay bir şekilde havalanma ve inme özelliklerine sahip. Basit bir el hareketi ile Spark’ı harekete geçirebilirsiniz. Ayrıca, akıllı uçuş sistemleri ile hem görüntü alıp hem de uçuşunuzu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Fakat, boyutundan dolayı görüntü kalitesi olarak Mavic Pro daha önde. Ayrıca uçuş süresi olarak Mavic Pro, Spark’tan daha uzun süreli uçuşlara imkan sağlıyor.

DJI Spark’ı Kayıt Ettirme Zorunluluğu Bulunuyor mu?

SHGM, 500 gr ve üstü drone’ların sisteme kayıt ettirilmesini istemektedir. Spark 300 gr ağırlığında olduğundan sisteme kayıt ettirme zorunluluğu yoktur. Fakat yönetmelik değişmesi durumunda Spark’ın da kayıt edilmesi gerekebilir.

DJI Spark Nasıl Kontrol Ediliyor?

DJI Spark, ister akıllı telefonunuza indireceğiniz DJI GO 4 ile isterseniz de kontrol kumandası ile rahatlıkla kontrol edilebilmektedir.

DJI Spark’ı Nasıl Aktif Hale Getirebilirim?

İki yolla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Spark’ı doğrudan DJI GO 4 ile eşleştirmek ve yönergeleri takip etmek.
 • DJI GO 4 uygulamasında menüye girip “QR kod tara” seçeneğini seçmek ve Spark’ın bataryasında yer alan QR kodu telefonunuza taratmak. Ardından yönergeleri takip edip kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Micro SD Kartları Kullanmalıyım?

Kaliteli bir görüntü akışı için tavsiye edilen micro SD kartlar şöyle:

Sandisk 16-32-64 GB UHS-1 Micro SDHC, Kingston 16-32-64 GB UHS-1 Micro SDHC ve Samsung 16-32-64 GB UHS-I Micro SDHC. Bu kartları kullanarak kaliteli bir uçuş ve görüntü kaydı gerçekleştirebilirsiniz.

DJI Spark Su Geçirmez Özelliğe Sahip mi?

Hayır. Spark’ınızı karlı ve yağmurlu havalarda kullanmayın, su birikintilerine indirmeyin.

DJI Spark’ın Kamerasının Yeni Görüntü Fonksiyonları Var mı?

Evet, ilk kez Spark’ta yer alan ShallowFocus ve Pano modları ile çekim yapabilirsiniz.

ShallowFocus Nedir?

Spark 3D görüntü teknolojisini kullanarak sığ alan derinliğine sahip fotoğraflar çekebilmektedir. Bu moda da ShallowFocus adı verilmiştir.

Pano Mod Nedir? Kaç Türü Vardır?

Pano mod, Spark’ı kullanarak panoramik fotoğraf çekmenize imkan tanıyan moddur. Dikey ve yatay iki farklı türü vardır. Dikey modda üç adet fotoğraf çekmekte ve bunları birleştirerek dikey panorama elde edilmektedir. Yatay modda ise farklı açılardan 9 adet fotoğraf çekip bunları birleştiriyor ve yatay panorama fotoğraf elde edebiliyorsunuz.

DJI Spark ile Micro SD Kart Kullanmadan Kayıt Yapmak Mümkün mü?

Evet, DJI Spark micro SD kart kullanmadan uygulama üzerinden akıllı telefonunuza aktarım yapabilmektedir. Fakat bu durumda görüntü kalitesi düşük olmaktadır. Fotoğraf çözünürlüğü 1024×768, video çözünürlüğü 1280×720 olmaktadır.

Spark’ın Bir Engeli Algılama Mesafesi ve Hızı Kaçtır?

Spark, çarpma ile neticelenebilecek bir durumla karşılaşmaması için özel olarak üretilmiş bir drone’dur. 5 metre mesafede ve maksimum 3 m/sn hızdaki engelleri farkedebilir ve kendisini bu engellerden koruyabilir.

Spark’ta Yeni Olarak Hangi Akıllı Uçuş Modları Bulunuyor?

Spark, TapFly modunun alt modlarından olan Coordinate ve Direction modlarına sahiptir. QuickShot modunda ise Rocket, Dronie, Circle ve Helix modlarında çekim yapmaktadır. Ayrıca Gesture modunda yeni çekim modları da bulunmaktadır. Bunlar: PalmControl, Follow, Beckon ve PalmLand.

Spark’ın Kumandasına Hangi Ölçülerdeki Akıllı Telefonlar Yerleşebilmektedir?

Spark’ınızı kullanırken hem kontrol kumandasını hem de akıllı telefonunuzu kullanmak isterseniz, akıllı telefonunuz bir kılıf olmadan 6.5 ve 8.5 mm arasında bir kalınlığa ve maksimum 160 mm genişliğe sahip olmalıdır.

Kontrol Kumandasının Yazılımını Nasıl Güncelleyebilirim?

DJI GO 4 uygulaması üzerinden kumandanızın yazılımını güncelleyebilirsiniz.

Kontrol Kumandası Ne Kadar Sürede Şarj Olur ve Kaç Saat Kullanılabilir?

Kontrol kumandası tam olarak 2 saate şarj olmakta ve tam dolumda 2.5 saat kullanılabilmektedir.

Kontrol Kumandasını Spark’a Nasıl Bağlayabilirim?

Spark’ınızı kontrol kumandası ile kullanmak isterseniz şu adımları gerçekleştirmelisiniz: Kumandanızda aynı anda Pause, Fn ve C1 butonlarına basın, kumandadan bip sesinin gelmesini bekleyin. Bip sesini duyduğunuzda tuşlara basmayı bırakın. Spark’ınız çalışır pozisyondayken güç tuşuna basılı tutun ve bekleyin. Spark’ınızdan gelecek bip sesi ile tuşa basmayı sonlandırın. Bu iki adımı gerçekleştirdiğinizde Spark’ınız ile kontrol kumandası eşleşmiş olacaktır.

Kontrol Kumandası Hangi Wi-Fi Frekanslarını kullanmaktadır.

Kontrol kumandası 2.4 ve 5.8 GHz çift bant Wi-Fi frekanslarını kullanmaktadır. Fakat 5.8 GHz bazı bölgelerde kullanılamayabilir.

Kontrol Kumandasının Boyutları Nedir?

Spark’ın kontrol kumandası 15 cm uzunluğunda, 8 cm derinliğinde ve 6 cm yüksekliğindedir.

DJI Spark’ın Pervanelerini Taşıma Sırasında Çıkarmalı mıyım?

Hayır, pervaneler katlanabilmektedir. Sökmeye gerek bulunmamaktadır.

Uçuş Pozisyonunda Pervaneler Tam Olarak Açılmamışsa Ne Olur?

Spark çalıştığı anda pervaneleri tam olarak açılmamışsa, uygun pozisyona getirmek üzere pervaneleri kendisi düzeltmektedir.

Motorlar Tam Olarak Aynı Hizada Olmadığında Uçuş Performansı Düşer mi?

Hayır, motorlar 5 derecelik açılara yerleştirilmişlerdir. Bu da en iyi uçuş performansını vermektedir.

DJI Spark’ın Dayanabildiği Maksimum Rüzgar Hızı Kaçtır?

DJI Spark’ı en iyi şekilde uçurabilmek ve kontrolü kaybetmemek için rüzgar hızının saatte 20-28 km’yi geçmemesi gerekmektedir.

DJI Spark’ın Video Aktarım Kalitesi Nedir?

Uçuş sırasında akıllı telefonunuzdan 720p çözünürlük ve 30 fps hızda görüntü alabilirsiniz.

Video Gecikme Süresi Ne Kadardır?

Spark’ınızdan aldığınız görüntü 200 ms gecikme ile akıllı telefonunuza iletilmektedir. Bu süre sinyal gücüne ve çevre koşullarına göre değişebilmektedir.

Spark’ın Görüntü Aktarım Mesafesi Ne Kadardır?

Bozulma olmadan görüntü alabilmeniz için;

 • Kontrol kumandası kullanırken maksimum 2 km,
 • Akıllı telefon kullanırken maksimum 100 metre mesafeyi geçmemeniz gerekmektedir.

Uçuş Sırasında Frekans Değişikliği Yapılabilmekte midir?

Evet, uçuş sırasında DJI GO 4 uygulaması üzerinden frekansınızı 2.4 veya 5.8 olarak değiştirebilirsiniz.

Spark’ın Wi-Fi Kullanıcı Adı ve Şifresini Nereden Öğrenebilirim?

Bu bilgileri üç farklı şekilde öğrenebilirsiniz:

 • Bataryadan (herhangi bir değişiklik yapmamışsanız)
 • DJI Assistant 2 ve DJI GO 4 uygulaması üzerinde ayarlar menüsünden
 • Ürün kutusundan

Spark’ın Wi-Fi Şifresini Nasıl Resetleyebilir veya Değiştirebilirim?

Spark’ın Wi-Fi şifresini resetlemek için güç düğmesine 9 saniye basılı tutup 3 kere arka arkaya bip sesinin gelmesini bekleyebilirsiniz. Ayrıca DJI GO 4 üzerinden ayarlar menüsünde Wi-Fi şifresini ve kullanıcı adını değiştirebilirsiniz. (Not: Eğer Spark’ınız DJI Assistant 2 programına bağlı ise ve değişiklik yaptıysanız değişiklikten sonra drone’unuzu resetlemeniz gerekmektedir.)

Akıllı Telefon Spark’ın Wi-Fi Ağına Bağlanamıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Akıllı telefonunuz Spark’ın Wi-Fi ağına bağlanamıyorsa büyük ihtimalle daha önce kontrol kumandasına bağlanmıştır. Bunu düzeltmek için Spark’ın güç düğmesine 6 saniye basılı tutmanız ve iki kere arka arkaya bip sesinin gelmesini beklemeniz gerekmektedir. Bunun ardından akıllı telefonunuzu Spark’ın Wi-Fi ağına bağlayabilirsiniz.

Spark’ı Nasıl Şarj Edebilirim?

İsterseniz USB kablosunu Spark’a bağlayarak, isterseniz de bataryayı çıkarıp şarj cihazına takarak bataryanızı şarj edebilirsiniz. Spark’ı USB ile bağlayıp şarj ettiğiniz durumda şarj sırasında bataryayı çıkarmamaya dikkat ediniz.

Yeni Alınan Batarya Güç Düğmesine Basıldığı Halde Çalışmıyor? Ne Yapılmalıdır?

Yeni alınan bataryaların çalışır hale gelebilmesi için tam olarak şarj edilmesi gerekmektedir. Ardından kullanıma hazır olacaktır.

Spark’ın Bataryası Ne Kadar Sürede Şarj Olmaktadır?

Eğer USB kablosu ile şarj ediyorsanız batarya yaklaşık 80 dakikada şarj olmaktadır. Şarj cihazı kullanıyorsanız, tek batarya 52, aynı anda iki batarya 55, üç batarya ise 85.2 dakikada şarj olmaktadır.

Kullanılmadığı Durumlarda Hangi Aralıklarla Bataryayı Şarj Etmeliyim?

Eğer Spark’ınızı uzun bir süre kullanmayacaksanız, bataryaları, ömrünün kısalmaması için, maksimum 3 ayda bir şarj etmeniz gerekmektedir.

Bataryalar Hangi Durumda Uyku Moduna Girer?

Bataryalar %10 şarjın altına düştüğü durumlarda uyku moduna girerler ve 6 saat kullanım dışı kalırlar.

Güç Düğmesi Hangi Görevleri Görmektedir?

Spark’ın güç düğmesini kullanarak şu işlemleri yapabilirsiniz:

 • Batarya seviyesini görmek: Bunun için bir kere basmanız yeterli.
 • Spark’ı kumandaya bağlamak: 3 saniye basılı tutup bip sesini duyduğunuzda ve Spark’ın ön göstergeleri kırmızı renkte yandığında Spark’ınız kontrol kumandasına bağlanmış demektir.
 • Spark’ın kumanda ile bağlantısını kesmek: 6 saniye basılı tutup iki kere bip sesini duymanız yeterli.
 • Spark’ın Wi-Fi bilgilerini sıfırlamak: 9 saniye basılı tutup 3 kere bip sesinin gelmesini bekleyin. Bunun ardından wi-fi bilgileri resetlenecektir.

Şarj Cihazındaki USB Portları ile Ne Yapabilirim?

İsterseniz akıllı cihazlarınızı, isterseniz de Spark’ınızı şarj edebilirsiniz.

DJI GO 4 Güncellenirken Başka Uygulamaları Kullanabilir miyim?

Hayır, güncelleme sırasında uygulamanın açık olması gerekir. Yoksa, güncellemeyi baştan indirip yüklemeniz gerekecektir.

DJI GO 4 Güncelleme Gerçekleştikten Sonra Neden Spark’ın Wi-Fi Bağlantısının Tekrar Gerçekleştirilmesini İstemektedir?

Güncelleme gerçekleştikten sonra Spark’ın tekrar başlatılması gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra akıllı cihazınıza Spark’ınızı tekrar bağlamanız gerekir.

Yazılım Güncellemesi İndikten Sonra İnternet Bağlantısını Kapatabilir miyim?

Evet.

Spark’ın veya Kontrol Kumandasının Şarjı Güncelleme Sırasında %50’nin Altına Düşerse Güncelleme Başarısız Olur mu?

Hayır, ama her ihtimale karşı bataryaların şarjının yüksek olması faydanıza olacaktır.

Güncelleme Çok Yavaş İlerliyorsa, Ne Yapmalıyım?

Güncelleme sırasında sabırlı olmanız gerekir. Normal bir güncelleştirme kumanda için yaklaşık 2, Spark için 5 dakika sürmektedir. Bu süre uzuyorsa ortam değişikliği yapmanız veya daha iyi bir internet bağlantısına geçmeniz gerekmektedir. Eğer sorun devam ederse kumanda ve Spark’ı tekrar başlatıp, güncellemeyi tekrar deneyin.

Güncellemenin Başarılı Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Aşağıdaki durumları göz önünde bulundurursanız güncellemeniz başarılı olacaktır.

 • Şarj seviyelerinin %50’den fazla olması,
 • Güncelleme sırasında kapatma/açma gerçekleştirilmemesi,
 • İnternet bağlantısının sürekli olması,
 • Drone ve kontrol kumandasının yazılım versiyonlarının uyumlu olması.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.