DJI Osmo Pocket Hakkında Sık Sorulan Sorular

6
5735
DJI tarafından geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen ve özellikle vlogger’lar tarafından heyecanla karşılanan Osmo Pocket alanında yepyeni bir soluk olarak karşımıza çıkmıştı. Birçok kişi satın almak için hazırda bekliyor haliyle. Dolayısıyla bu küçük ama oldukça başarılı kamera hakkında merak edilenler ortaya çıkıyor. Biz de sizler için DJI Osmo Pocket hakkında merak edilenleri derledik.

Kamera ve Gimbal

DJI Osmo Pocket’ın Gimbal’ını Nasıl Ayarlayabilirim?

Bu cihazda gimbal’ı kalibre etmek oldukça basit. Bunun için ya Osmo Pocket’ın üzerinde yer alan dokunmatik ekranda ayarlar kısmına girip buradan “calibration” seçeneğini seçiyor veya mobil uygulaması DJI Mimo’nun sol alt köşesinde yer alan ayarlar kısmına gelip “otomatik gimbal kalibrasyonu” seçeneğini seçiyoruz.

Gimbal Modları Arasında Nasıl Geçiş Yapabilirim?

Bunun için de iki yol bulunuyor. Ya Osmo Pocket’ın ekranını yukarı kaydırıp çeşitli gimbal modlarını, Tilt Locked, Follow, ve FPV gibi, seçiyor ya da DJI Mimo kullanarak, sol tarafta yer alan gimbal ayar ikonuna dokunup modlar arasında geçiş yapabiliyoruz.

Gimbal Ayarlamasını Nasıl Yapabilirim?

Yine, dokunmatik ekranı yukarı kaydırıp “Fast Follow” veya “Slow Follow” seçebilir yahut uygulama üzerinden gimbal ayarları ikonuna tıklayarak bu seçimi gerçekleştirebilirsiniz.

Osmo Pocket’ın Video Çözünürlüğü En Yüksek Kaçtır?

Osmo Pocket ile 4K (3840×2160) çözünürlüklü videolar çekebilirsiniz.

Osmo Pocket’ın Desteklediği Video Formatları Hangileridir?

Osmo Pocket MOV/MP4 formatında video formatını desteklemektedir.

Osmo Pocket’ın “Superfine” Videolarını Özel Kılan Nedir?

Osmo Pocket’ın “Superfine” olarak adlandırdığı video türü daha yüksek bir bit akışına sahiptir ve böylece daha düzgün ve daha iyi video kalitesi sunar.

Çekim Sırasında MikroSD Kartta Kalan Kullanılabilir Alanı Kontrol Edebilir miyim?

Evet, çekim yaparken veya fotoğraf çekerken ekranın alt kısmında kalan fotoğraf sayısı ve video için kalan süreyi görebilirsiniz veya ayarlardan da bu veriye ulaşabilirsiniz.

Video Çözünürlüğünü Nasıl Ayarlayabilirim?

Osmo Pocket ekranını sola kaydırarak video ayarlarına giriş yapabilir ve buradan video modlarını, dolayısıyla çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz. Veya DJI Mimo üzerinden kamera görünümüne gelerek sol kısımdan çözünürlük ayarlayabilirsiniz.

Recenter ve Selfie Modları Arasında Nasıl Geçiş Yapabilirim?

Dokunmatik ekranı yukarı kaydırıp Recenter veya Selfie Modunu seçebilir ya da güç düğmesine iki kere basıp Recenter, üç kere basıp Selfie moduna geçiş yapabilirsiniz. Uygulamadan da bu değişimi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Osmo Pocket’ın Ekranında Panorama Fotoğrafları İnceleyebilir miyim?

Hayır. Panorama fotoğrafları incelemek için DJI Mimo uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Fotoğraf ve Videoları Nasıl Kontrol Edebilirim?

Osmo Pocket’ın ekranında sağa kaydırma yaparak playback seçeneğini seçip veya DJI Mimo kullanarak fotoğraf ve videolarınızı görüntüleyebilirsiniz.

MikroSD Karttaki Fotoğraf ve Videoları Nasıl Alabilirim?

Bunun için, mikroSD kartı çıkartıp bilgisayarınıza bağlayabilir, Osmo Pocket’ı Type-C kablo ile bilgisayarınıza bağlayabilir veya Osmo Pocket’ı akıllı telefonunuza uygulaması ile bağlayıp fotoğraf ve videoları başka bir cihaza aktarabilirsiniz.

Akıllı Özellikler

ActiveTrack ve FaceTrack Özelliklerini Nasıl Aktif Edebilirim?

Dokunmatik ekranda, takip edilmesini istediğiniz objeye çift tıklayarak ActiveTrack, selfie modunda yüzü seçerek FaceTrack’i; DJI Mimo ile ekran üzerinden kareyi objeye yerleştirerek ActiveTrack’i kullanabilirsiniz.

Osmo Pocket’taki Panorama Modları Hangileridir?

2 mod bulunmaktadır. 180 derece panorama ve 3×3 panorama.

Motionlapse Video Çekim Sırasında Kaç Adet Nokta Belirleyebilirim?

Osmo Pocket’ın ekranında en fazla 2, DJI Mimo ile en fazla 4 nokta belirleyebilirsiniz.

Motinlapse Çekim Sırasında Orijinal Görüntüyü Kaydedebilir miyim?

Motionlapse çekiminde kaydedilen görüntüler jpeg uzantılıdır. Fakat bunları sadece bilgisayarda görüntüleyebilirsiniz.

Aksesuar

Osmo Pocket’ın Aksesuarları Nelerdir?

Osmo Pocket’ı daha aktif bir şekilde kullanabilmek için üretilmiş aksesuarlar çok çeşitlidir. Bunlar, su geçirmez kılıf, kontrol tekerleği, şarj kılıfı, ND filtre seti, uzatma çubuğu, Wireless modülü ve fazlası.

Uygulama

Akıllı Telefonumdan Osmo Pocket’ı Kullanabilmek için Hangi Uygulamayı İndirmeliyim?

Sadece DJI Mimo.

Osmo Pocket ile Çektiğim Videoları Nasıl Paylaşabilirim?

Bunun için DJI Mimo kullanmanız gerekiyor. Ya videoları telefonunuza indirip paylaşabilirsiniz ya da direkt olarak DJI Mimo’dan yükleme yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

DJI Mimo’da Panorama Fotoğrafları Nasıl Bir Araya Getirebilirim.

DJI Mimo ile panorama modunda fotoğraf çekerken Osmo Pocket tüm fotoğrafları tek tek kaydedip uygulama üzerinden bir araya getirir. Son hali sadece telefonunuzda yer alacaktır. Eğer panoramayı uygulamadan değil de Osmo Pocket ile çektiyseniz playback kısmından bunu görüntüleyebilir ve telefonunuza kaydedebilirsiniz.

Enstantane, ISO ve Diğer Parametreleri Manuel Olarak Nasıl Ayarlayabilirim?

DJI Mimo ile bunu yapmanız mümkün. Ayarlar kısmına girerek Pro Mode’u seçiyorsunuz ve ardından M moduna getirerek enstantane, ISO gibi ayarları yapabiliyorsunuz.

Osmo Pocket’ı Nasıl Aktifleştirebilirim?

DJI Mimo’yu telefonunuza indirip kuruyor ve DJI hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Ardından uygulama size yönergeleri sunuyor ve ilk kullanımda Osmo Pocket’ınızı aktifleştiriyorsunuz. Fakat bu süreç usb kablosu veya wireless modu ile gerçekleştirilemiyor. Sadece DJI Mimo üzerinden yapabilirsiniz.

DJI Mimo’ya Giriş Yapabilmek için DJI Hesabımı Kullanabilir miyim?

Daha önce açılmış SkyPixel, DJI GO veya başka DJI hesaplarınız varsa bunları DJI Mimo’ya girişte kullanabilirsiniz.

Hikaye Modu (Story Mode) Nedir? Nasıl Kullanabilirim?

Hikaye modu DJI Mimo ile gelen yeni bir özellik. Bu modu kullanarak özel efektler, kamera açıları vb. kullanarak hazır şablonlarla kısa videolar çekebilirsiniz.

Diğer Özellikler

Osmo Pocket’ın Batarya Ömrü Ne Kadardır?

Osmo Pocket’ın bataryası, 1080p 30fps video çekimlerinde 140 dakikalık performans göstermektedir.

Bataryanın Tam Olarak Şarj Olması Ne Kadar Sürmektedir?

Osmo Pocket’ın Bataryası tam olarak 73 dakikada şarj olmaktadır.

Osmo Pocket’ın Yazılımını Nasıl Güncelleyebilirim?

DJI Mimo, Osmo Pocket’ı otomatik olarak güncellemektedir.

Osmo Pocket’ı Bluetooth veya Wireless Kullanarak Telefonuma Bağlayabilir miyim?

Evet, ama bunun için ekstra wireless modülünü almak gerekiyor.

Osmo Pocket’ın Bataryası Değiştirilebilmekte midir?

Hayır, batarya cihazdan çıkmamaktadır.

Osmo Pocket’ı Tripoda Nasıl Takabilirim?

Bunun için şu üç yolu deneyebilirsiniz. 1- Wireless modülü Osmo Pocket için düz bir zemin oluşturabilir. Bunu satın alıp kullanarak sabitleme yapabilirsiniz. 2- Uzatma çubuğu bir tripod görevi görebilecek uzunluktadır ve bunu da ayrıca bir tripoda bağlayabilirsiniz. 3- Aksesuar aparatını kullanarak tripoda takabilirsiniz.

Osmo Pocket Su Geçirmez midir?

Hayır. Ama alacağınız su geçirmez kılıf ile Osmo Pocket’ı su altında kullanabilirsiniz.

Dahili Mikrofon Bulunuyor mu?

Evet, DJI Osmo Pocket’ta 2 adet dahili mikrofon bulunmakta ve gürültü azaltıcı algoritma ile desteklenmektedir.

Osmo Pocket için Harici Mikrofon Kullanabilir miyim?

Evet. Kullanacağınız 3.5mm jack içeren adaptör ile harici mikrofon takabilirsiniz.

Hangi MikroSD Kartlar Osmo Pocket için Tavsiye Edilmektedir.

Her tür mikroSD kart kullanabilirsiniz ama etkili bir kullanım için kartın yazma hızının en az 15mb/sn olmasına dikkat edin.

Moondiggy, tam servis bir dijital pazarlama ajansıdır. İstanbul SEO Ajansı olarak da hizmet veren Moondiggy Dijital Ajans tüm Türkiye’de SEO hizmeti sağlamaktadır. Global çalışmalara da imza atan Moondiggy Dijital Ajans ile işletmenizin ve sitenizin SEO çalışmalarını başarıya ulaştırabilirsiniz. İstanbul SEO Ajansı olarak hizmet veren Moondiggy Dijital Ajans, Lokal SEO, sosyal medya yönetimi, app store optimizasyonu, web tasarım ve internet sitesi kurulum hizmeti, kurumsal kimlik tasarımı ve dijital baskı hizmeti sunar. Bunlara ek olarak sosyal medya reklamlarları ve Google Ads (Adwords) reklam yönetimi ve PPC yönetimi hizmeti verir. Facebook & Instagram reklam yönetimi ve danışmanlığı da sağlar.

6 YORUMLAR

  • Merhaba, bilindiği üzere DJI Osmo Pocket’ta optik zoom özelliği bulunmamaktadır. DJI Mimo uygulaması içerisinden şimdilik dijital zoom yapılamamaktadır. Ancak video çekiminden sonra video kurgu programları ile dijital zoom yapabilirsiniz.

 1. Selamlar,
  Ben focus problemi yaşıyorum ama bilmediğimden. Yoksa gerçketn öndeki şeylere fokus problemi var mı?
  Bir kaç video çektim işim gereki, net deildi, beklentim net olması, ne yapmalıyım.

  • Merhaba,
   Kameranızın odak problemi yapma sebebi düşük ışıkta kullanmış olmanız olabilir. Ayrıca kameranızın otomatik odak ayarlarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Son olarak kamera cep telefonuna bağlı durumda iken ekranda odak yapmak istediğiniz yere dokunmanız o noktaya odak yapmanızda size yardımcı olacaktır.

 2. Merhaba,
  Kameramı uygulamaya bağlayamıyorum. Güncelleme geldi geldikten sonra cihaz telefonumu şarj ediyor herhangi ekran görüntüsü gelmiyor telefona. Başka telefonda denedim çalışıyor. Başka kamerayı kendi telefonumda denedim gene çalışıyor. Sebebi senkronizyonla ilgili sanırım nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Merhaba,
   Cep telefonunuzda bulunan uygulamayı kaldırıp tekrar kurmanızı ve kamera ayarlarınızı sıfırlamayı tavsiye ederiz. Eğer sorununuz devam eder ise 544 512 19 18 numaralı Whatsapp destek hattımızdan destek alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.