DJI Osmo Mobile 2 ile Hikayelerinizi Filme Almaya Başlayabilirsiniz

2
2185

Akıllı telefon kameralarının  kaliteli hale gelmesiyle birlikte mobil video ve fotoğraflar hayatımızda daha fazla yer almaya başladılar. Üstelik sadece amatör olarak değil profesyonel olarak mobil cihazlarını kullanan birçok kişi bulunuyor. Haliyle bu akıllı telefonlar için birbiri ardına yardımcı ürünler üretiliyor. Bunlardan birisi de el gimbal’ları. Mobil cihazlar için gimbal deyince de aklımıza gelen ilk marka DJI oluyor. DJI daha önce DJI Osmo Mobile ile sektöre hızlı bir giriş yapmıştı. CES 2018’de duyurduğu yeni akıllı telefon gimbal’ı ile dikkatleri üzerin çeken DJI’ın yeni gimbal modeli DJI Osmo Mobile 2 olarak adlandırılmış.
DJI Osmo Mobile 2, hafifliği, akıllı fonksiyonları ve 15 saate kadar kullanılabilen bataryası ile kullanıcılarını hayran bırakmaya hazırlanıyor. Cihaz sahip olduğu üst düzey özellikler ve kolay kullanımı ile akıllı telefonların kameralarına yeni bir bakış açısı getiriyor. DJI Go uygulamasıyla bluetooth üzerinden bağlanılarak çalışan gimbal, bir çok Android ve iOS akıllı telefon boyutuna uyum sağlayarak, benzersiz görüntüler alınmasını sağlayan harika bir alet.

Teknik Özellikleri İle Göz Kamaştıran Bir Model

Tek el ile rahatça kontrol edilebilen Osmo Mobile 2’nin teknik özelliklerinden bahsedersek, batarya dahil ağırlığı 485 gr. ve gimbal, 295×113×72 mm boyutlarına sahip. Genişletilmiş kontrol alanı ile sağ ve sola hareketleri (pan), ±160° ve yukarı aşağı hareket alanı (tilt), ±155° olarak oldukça geniş bir kamera hareket alanı bulunuyor. Saniyede ise 120 ° hareket etmesiyle oldukça hızlı bir gimbal olarak karşımıza çıkıyor. 58.6 – 85 mm arası boyutlardaki telefonlar, Osmo mobile 2’de rahatlıkla kullanılabiliyor. Gelelim en çarpıcı özelliğine, DJI Osmo Mobile 2, geliştirilmiş bataryası ile tam 15 saat çekim süresi sunuyor. Ve batarya sadece 2 saatte şarj oluyor.

Farklı Çekim Modları ile Geniş Kullanım Alanı Sunar

Dji Osmo Mobile 2 ile titreşimsiz görüntü alma sağlanabilirken, active track özelliği ile istediğiniz objeyi kamera üzerinden işaretleyerek, Osmo Mobile 2’nin takip etmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde hareketli objeleri hafızada tutarak, arama yapar ve bulduğunda ise otomatik olarak takibe devam eder. Ayrıca çeşitli çekim modları olan timelapse, hyperlapse, motionlapse ve slow motion ile görüntüler çekebilirsiniz. Kolay kullanıma sahip zoom kontrolü ile de çekim esnasında kaliteli detay görüntüler alma imkanınız da bulunuyor.
Osmo Mobile 2, ayrı kareler halinde aldığı görüntüleri otomatik olarak kaliteli bir şekilde birleştirerek panoramik fotoğraf oluşturma özelliğine de sahiptir. Ayrıca, popüler sosyal medya platformlarında canlı yayın özelliği ile uyumlu olan Osmo Mobile 2 ile çekeceğiniz görüntüleri sosyal medyada paylaşabilirsiniz. DJI Osmo Mobile 2 ile anılarınızı profesyonel bir şekilde kayda alabilir, kaliteli vloglar çekebilirsiniz. Ayrıca Osmo Mobile 2, başlangıç seviyesindeki hevesli film yapımcılarının tecrübe edinmek adına kullanabileceği ideal bir modeldir.

DJI Osmo Mobile 2’nin Osmo Mobile’den Farkları Nelerdir?

Bilindiği gibi DJI  Osmo mobile 2, DJI Osmo Mobile modelinin yeni versiyonudur. Dilerseniz teknik özelliklerinin detaylarını eski model olan DJI Osmo Mobile ile karşılaştırarak devam edelim.
İki model arasındaki Gimbal ve kullanım farklılıkları olarak; Osmo Mobile gimbal’ı magnezyum alaşımdan imal edilmişken, Osmo Mobile 2  plastik malzemeden üretilmiştir. Ayrıca yeni modelde telefon kilitleme sisteminde de değişikliklere gidilmiş. Osmo Mobile 2 bir yay ve tutucu kilit mekanizmasına sahip ve bu sayede gimbal 90° döndürülebiliyor. Ve telefon dikey olarak yerleştirilebiliyor. Osmo Mobile modelinde ise yay sistemi olmadığından telefonu dikey kullanım söz konusu değil.
Gimbal üzerindeki diğer bir farklılık ise, fonksiyon tuşlarının konumlarındaki değişiklik. Kullanıcı geri bildirimleri göz önüne alınarak, Osmo Mobile 2’de daha kullanışlı bir tuş takımı kullanılmış.
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi DJI firması bu modelinde özellikle bataryada çığır açmış. Çünkü Osmo Mobile modelinde yaklaşık 4,5 saat olan çekim süresi, Osmo Mobile 2’de 15 saate çıkarılmış olduğunu görüyoruz.
Uyumlu telefon modelleri konusunda bir farklılık olarak – çok önemli bir dezavantaj olarak gözükmese de- Osmo Mobile 2 modeli iPhone SE ve 5S üstü modelleri desteklemekte olduğunu belirtmekte fayda var.
Bütün bunları bir araya getirdiğimizde, fonksiyon ve kullanışlılık açısından harika bir ürün olarak karşımıza çıkan Osmo Mobile 2, birçok kişi tarafından heyecanla beklenen bir cihaz olmuş. Özellikle bataryası ve kullanım kolaylığı ile ön plana çıkan Osmo Mobile 2 çok yakında raflardaki yerini alacak.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba,

    Osmo mobile 2’yi bir süredir kullanmıyordum. Tekrar şarj etmeye çalıştığımda şarj etmemekte. Bu neden olabilir acaba? Ya da buna uygun şarj aleti hangisidir fikriniz var mı acaba?

    • Merhaba, orjinal bir cep telefonu şarjı ile şarj ettiğinizde kolaylıkla şarj olacaktır. Eğer şarj olmamaya devam ediyor ise ürünün bataryasında veya kendisinde donanımsal bir arıza olabilir. Bataryası dahili olduğundan satın aldığınız yer ile görüşüp destek alabilirsiniz. Garantisini tamamlamış bir ürün ise ücretli onarım için özel servislere yönelmeniz gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.