DJI Osmo ile DJI Osmo Plus Arasındaki Farklar Neler?

0
4832

DJI markasının, daha önce piyasaya sürdüğü DJI Osmo kamerasını geliştirererek yenilediği son modeli  DJI Osmo Plus adıyla karşımıza çıkıyor. Üzerinde bir gimbal aparatı ile birlikte Zenmuse X3 kamera bulunan DJI Osmo Plus’ın, ilk dikkat çeken özeliği yeni bir 22-77 mm (35 mm ile eşdeğer) yakınlaştırıcı lense sahip olması. Bu lensin,  DJI Osmo’dan farkı 3.5X optik yakınlaştırıcı ve 2X dijital kayıpsız yakınlaştırıcıdan (sadece 1080p kalitede çekim yaparken kullanılabilir) oluşan toplamda 7X yakınlaştırma özelliğine sahip olmasıdır. Bu özellik ile 4K kalitesinde çekim yaparken, 2X’in yanı sıra 3.5X optik zoom özelliğinden de yararlanmış oluyoruz. Bu özelliğe baktığımız da Osmo Plus’ın  zoom özellikleri geliştirilmiş bir model olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

DJI Osmo Plus ile Geliştirilmiş Batarya

Yeni model olan, DJI Osmo Plus’da  sensör değişikliğine gidilmeyerek, DJI Osmo’da  bulunan, 1/2.3 inç Sony Exmor R CMOS (12.40 mega piksel özellikli) sensör kullanılmış. İki ürün arasındaki bir diğer fark ise, DJI Osmo’da bulunan 980 mAh pil yerine, DJI Osmo + da 1225 mAh batarya kullanılmasıdır. Batarya gücünün arttırılması ile yeni DJI Osmo Plus ile ortalama yarım saat daha kesintisiz çekim yapılabiliyor.
DJI Osmo Plus ile gelen yeni bir özellik ise, “motion timelapse” özelliğidir. Bu mod ile kullanıcılar çekmek istedikleri alanın başlangıç ve bitiş noktalarını DJI Osmo Plus’a kaydederek, kameranın belirlenen bir süre zarfında hızlandırılmış kayıt yapmasını sağlayabiliyorlar.

Titreşimsiz, Akıcı Mükemmel  Videolar Oluşturun

Akıllı telefonlar ile çekilen görüntülerin,  titremesine engel olamıyoruz. Fakat DJI Osmo Plus’ın profesyonel kamerası ve net videolar çekmemizi sağlayan gimbal denilen sabitleyici sayesinde hareket halinde bile çekilen görüntüleri profesyonel ellerden çıkmış gibi paylaşabiliyoruz. Hem android hem IOS işletim sistemiyle uyumlu cep telefonların da görüntüyü anında aktarabilir sosyal medya hesaplarınızdan veya youtube kanalınızdan kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

DJI Osmo Plus İle Kolay Kullanım

Kameranın kullanımından bahsedersek, ön tarafta hareketini sağlayan bir joystick, onun altında kayda girmek için bir tuş ve fotoğraf çekmeye yarayan bir tuş bulunuyor. Cihazın açma kapama tuşu ise en altta bulunuyor. Arka tarafta bulunan tetiğe basılı tutulduğunda ise kamera sabitlenerek, ne yöne dönülürse dönülsün, kameranın o açıda kalması sağlanabiliyor. Aynı tetiğe iki kere basıldığında ise otomatik olarak mevcut konuma geri dönüyor. Tetiğe üç kere ard arda basıldığında ise kamera selfie moduna girerek, kullanıcıya doğru dönmesi, hızlı şekilde görüntü alması sağlanıyor. Bu özellik selfie çekmek isteyenler, vloggerlar için oldukça kullanışlı bir özellik olarak karşımıza geliyor.
DJI Osmo Plus kameranın 4K görüntü alma kalitesi, detay sabitleme gibi özelliklerinden dolayı, doğa yürüyüşlerinde, takip çekimlerinde, klip çekimlerinde ve hareketli performansları video kaydına almak için oldukça elverişli olduğu söylenebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.