Yeni Nesil Vlog Kameraları DJI Osmo ve GoPro Karma Grip İncelemesi

0
2058
DJI Osmo GoProKarma Grip
DJI Osmo GoProKarma Grip

 

Günümüzde aksiyon kameraları ilerleyen teknolojiyle birlikte oldukça kullanışlı hale geldi. Özellikle çekim anında titremeyen görüntü elde etme imkanı sunmaları bizim için büyük bir artı. Profesyonel çekimlerle karşımıza çıkan videoları artık günümüzde kişisel imkanlarla oluşturabilmek mümkün. Tabi ki çekim kalitesindeki en önemli etkenlerden biri kullandığımız aksiyon kameraları.

Youtuberlar, vloggerlar, bloggerlar, aksiyon tutkunları, spor seveler için tam manasıyla ideal olan bu ürünlerin popüleritesi gün geçtikçe artıyor. Artık dünyamız da yerini alan bu yeni akımlar vlog kamerası arayışını da beraberin de getirdi.

DJI Osmo ve GoPro Karma Grip bu konuda vlog kameraları olarak gelişmiş ürünler yönünden zirvede yer alıyor. Dolayısıyla bu yazımızda iki ürün arasındaki olumlu ve olumsuz yönleri ele alıyoruz. İşte karşınız da DJI Osmo ve GoPro Karma Grip İncelemesi.

Görüntü Kalitesi

DJI Osmo GoProKarma Grip
DJI Osmo GoProKarma Grip

Aksiyon kameralarında bulunması gereken en güçlü özelliklerden birisi görüntü kalitesi. GoPro Karma Grip ve DJI Osmo 12 megapixel kamerası ile 4K kalitesinde sorunsuz çekim sağlıyor. Geçmişine baktığımızda DJI drone, GoPro ise kamera şirketi olarak piyasaya girdi. İnce detaylarda yolları ayrılsa da her iki ürün görüntü kalitesinde iddialı. Ancak önemli bir fark var ki DJI Osmo kullanıcıları bu özelliklere daha uygun bir fiyata sahip oluyor.

Teknik Özellikler

DJI Osmo 3 eksenli hidrolik yapısı ve 12 megapixel kamerası ile 4K video çekim kalitesine sahip. Üzerinde Zenmuse X3 kamera sistemi bulunuyor. Son geliştirmeler ile birlikte telefon üzerinden kullanılan uygulama ile timelapse, hyperlapse ve slow motion gibi özellikler kullanılabiliyor. GoPro Karma üzerinde durduğumuzda Hero 4, Hero 5 ve Hero 6 kameraları ile uyumlu çalışıyor. Aynı aksiyon özelliklerine sahip bu kameralar istediğimiz çekimleri hayata geçirmeye olanak sağlıyor.

DJI Osmo Kutu İçeriği
DJI Osmo Kutu İçeriği
GoPro Karma Grip Kutu İçeriği
GoPro Karma Grip Kutu İçeriği

Nerelerde Kullanılır

Son zamanlarda bireysel video çekimlerini ön plana çıkaran GoPro ve DJI Osmo, günümüzde bloggerlar, vloggerlar, aksiyon tutkunları, günlük paylaşım yapan kişiler, spor severler tarafından oldukça sık kullanılıyor.

Ergonomik yapıya sahip GoPro ve DJI Osmo, anı ölümsüzleştirmek isteyenler için en ideal çözümler sunuyor.

Batarya

DJI Osmo 1 satte dolan 980 MA bataryaya sahip olmasına rağmen maksimum 30 dakikalık bir çekime olanak sağlıyor. GoPro’da ise bu süre maxsimum 2 saat. Her iki ürün şarj edilebilir yapıya sahip.

Fiyat

GoPro piyasada kullanıcılarına epey harcama yaptırıyor. Her kullanıcıya hitap etmek istemesine rağmen uyguladığı fiyat politikaları DJI Osmo firmasına bu konuda yol açıyor. DJI Osmo, drone çekim sonrasında sesli video çekiminde de yol katetmiş durumda.

Olumlu ve Olumsuz Yönler

DJI Osmo üzerinde bulunan joystick 360 derece dönmesine rağmen çapraz hareketlere olanak sağlamamaktadır. Sağ ya da sola doğru çevirirken alt veya üst hareketi yapmak mümkün olmuyor. Ayrıca dijital yapısı nedeniyle sualtı çekimleri yapılamamaktadır. Ayrıca drone çekimlerinde mevcut olan full zoom özelliği 1 metre mesafede sınırlı kalmaktadır. Tüm bunların yanında ergonomik yapısı kullanıcılarını yormuyor. GoPro kullanıcıları 360 derece hareket kabiliyetini dikkate alırsak daha şanslı. Ancak mobil cihaz kullanmak yerine tripod kullanılmak istendiğinde ürün karşımıza engel çıkarıyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.