DJI Mavic Pro Drone Hakkında Merak Edilenler

0
5724

DJI’ın en çok tercih edilen ve drone dünyasında yeniliklere imza atan Mavic Pro Drone ürünü hakkında birçok teknik detay bulunuyor. Haliyle DJI Mavic Pro hakkında birçok şey merak ediliyor. Teknik özellikler, batarya, kamera, pervane özellikleri gibi birçok konuda sorular soruluyor. Biz de tüm sorularınıza cevap verecek bir rehber hazırlayalım istedik. İşte DJI Mavic Pro drone hakkında merak ettiğiniz sorular ve cevapları:

Mavic Pro ve Mavic Pro Platinum Arasındaki Fark Nedir?

Üç fark bulunuyor. Mavic Pro Platinum daha uzun uçuş ve havada kalma sürelerine sahiptir. Ayrıca 4dB’lik gürültü azaltma özelliğine sahip. Son olarak Mavic Pro Platinum şık bir platin kaplamaya sahiptir.

Mavic Pro’nun Bataryası Mavic Pro Platinum’da Kullanılabilir mi?

Evet.

Mavic Pro Platinum’un Gürültü Azaltma Özelliği Tüm Uçuş Modlarında Geçerli midir?

Evet geçerlidir.

Mavic Pro ve Phantom 4 Arasındaki Fark Nedir?

En önemli fark Mavic Pro’nun katlanabilir pervaneleridir. Ayrıca Mavic Pro drone daha hafif, boyut olarak daha küçük ve taşıması daha kolaydır. Mavic Pro OcuSync teknolojisi sayesinde 1080p çözünürlükte görüntü aktarımı da yapabilmektedir.

Katlanabilir Mekanizma Yıpranır mı veya Değiştirilmesi Gerekir mi?

Yapılan testlerde Mavic Pro’nun pervaneleri 5000 kez katlanmış ve açılmış durumda. Yani bu kadar seferde herhangi bir sorun çıkmamış. Ama bu bozulmayacağı veya yıpranmayacağı anlamına gelmiyor.

Mavic Pro ve Phantom 4’ün Kameralarının Farkı Nedir?

Temelde pek fark bulunmuyor. Ama Mavic Pro’nun kamerasının görüş alanı Phantom 4’e göre daha büyük. Mavic Pro 0.5 metrede 90 derecelik görüntü alabilmektedir. Phantom 4’ün odak mesafesi ve görüş açısı manzara fotoğraflarına daha uygun olarak tasarlandı.

Mavic Pro Su Geçirmez midir?

Hayır. Mavic Pro suya dayanıklı değil. Bu sebeple uygun alanlara indirmeniz daha iyi olacaktır.

Mavic Pro’nun Kamerasında Otofokus Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Bunun için üç farklı yol deneyebilirsiniz.

  1. DJI GO kullanırken ekrana dokunarak otomatik odaklama yapabilirsiniz.
  2. ActiveTrack, TapFly ve Gesture modlarında ekrana uzun süre basarak yapabilirsiniz.
  3. Kontrol kumandasında belirlediğiniz tuşa basarak (varsayılan olarak C1 gelmektedir) merkezi odaklayabilirsiniz.

Manuel Odaklama Yaparken Bulanık Görüntüler Elde Ediyorum

Manuel odaklamada Mavic Pro 0.5 metre ile sonsuz uzaklık arasında odaklama yapabilmektedir. Bunun için odak barını uygun mesafeye sürüklemeniz gerekir. Sonsuz mesafede keskin görüntü elde etmeniz ise garanti değildir.

Çekim Sırasında Zoom Yapabilir miyim?

Mavic Pro’nun 2x dijital zoomu bulunuyor. Optik zoom ise bulunmuyor. Çekim sırasında zoom yapabilirsiniz. Bunun için DJI GO’da görüntüyü parmaklarınızla büyütmek veya kontrol kumandasında ayarladığınız bir tuşla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Portre Moduna Nasıl Girebilirim?

Uygulama üzerinde sola kaydırma yaparak portre modunu seçebilir ya da kumandada belirlediğiniz tuşla geçiş yapabilirsiniz.

Mavic Pro’yu Kontrol Kumandası veya Wi-Fi Kullanarak Akıllı Telefonla Kontrol Etmek Arasındaki Fark Nedir?

Mavic Pro’yu isterseniz kumanda ile isterseniz akıllı telefonla kontrol edebilirsiniz. Kontrol kumandası OcuSync teknolojisi kullanmaktadır ve açık alanlarda Mavic Pro’yu 7 km mesafeye kadar kontrol etmenize imkan tanımaktadır. Wi-Fi kullanarak akıllı telefonunuzdan kontrol ettiğinizde ise bu mesafe 80 metre uzaklığa ve 50 metre yüksekliğe düşmektedir. Selfie çekmek veya ActiveTrack özelliğini kullanmak isterseniz Mavic Pro’yu bu modda kullanabilirsiniz.

İki Kontrol Modu Arasında Nasıl Geçiş Yapabilirim?

İlk olarak Mavic Pro’nun kapalı olduğuna emin olun. Ardından cihazın sağ tarafında yer alan ve micro sd kart yuvasının da bulunduğu kısmı açıp üzerinde wi-fi ve RC yazan butonun yerini değiştirin. Hangisine getirirseniz cihazınız o modda çalışacaktır.

Kontrol Kumandasına Takabilmek için Akıllı Telefonun Boyutu Kaç Olmalıdır?

Kontrol kumandasına takacağınız akıllı telefonunuz, 6.5-8.5 mm arası kalınlığı ve maksimum 160 mm genişliğe sahip olmalıdır. Daha büyük telefon ve tabletler kumandaya takılamamaktadır.

Kontrol Kumandası ve Akıllı Telefonu Herhangi Bir Kablo ile Bağlayabilir miyim?

Evet bağlayabilirsiniz. Ama en iyi verimi özel kontrol kumandası kablosu ile alabilirsiniz.

Mavic Pro’nun Kutusundan Kontrol Kumandası için Hangi Tür Kablolar Çıkmaktadır?

Mavic Pro 3 çeşit kablo ile birlikte gelmektedir: Lightning uçlu, mikro USB uçlu ve USB Type-C uçlu kablolar.

Varsayılan Wi-Fi Kullanıcı Adı ve Şifresi Nedir?

Güvenlik sebebiyle her Mavic Pro’nun wi-fi adı ve şifresi farklıdır. Bunu bataryada yer alan etiketten öğrenebilirsiniz. İsterseniz ilk çalıştırmada DJI GO’da QR kod okutarak isterseniz de elle girerek bu bilgileri akıllı telefonunuza kaydedebilirsiniz.

QR Kodu Okutmak için Başka Programlar Kullanabilir miyim?

Hayır, wi-fi bilgileri için DJI GO’yu kullanmak zorundasınız.

Wi-Fi Kullanıcı Adı ve Şifresini Nasıl Değiştirebilirim?

Mavic Pro’yu wi-fi modunda akıllı telefonunuza bağlayın. Ardından DJI GO uygulaması üzerinden ayarlara gelerek wi-fi kullanıcı adı ve şifresini manuel olarak değiştirin.

Mavic Pro’nun Wi-Fi Bilgilerini Nasıl Sıfırlayabilirim?

Mavic Pro’yu wi-fi modunda açın ve bağlantı butonuna 5 saniye basılı tutun.

Çift Bant Wi-Fi Kullanımının Yararları Nelerdir?

Mavic Pro 2.4G ve 5G olmak üzere iki farklı wi-fi bantı kullanmaktadır. 2.4G eski ama birçok cihazın kullandığı bir bant. 5G ise daha az cihazın kullandığı ama yeni bir bant. Her iki bantı kullanan cihazlara destek verebilmek için bu bantlar kullanılıyor. Cihazınızın desteklediği hangisi ise ona değiştirerek drone’a bağlanabilirsiniz.

Kontrol Kumandası Değiştirilebilir Tuşlara Sahip midir?

Mavic Pro’nun 3 adet değiştirilebilir tuşu bulunmaktadır. C1, C2 ve 5D. Varsayılan olarak C1 merkezi zum, C2, tekrar oynatma, 5D yukarı gimbalı ortalama, 5D aşağı gimbalı aşağı doğru hareket ettirme, 5D sağ zum azaltma, 5D sol zum arttırma görevi görmektedir. Bunları değiştirebilir ve istediğiniz fonksiyonu atayabilirsiniz.

Kontrol Kumandasındaki Durdur (Pause) Butonu Ne İşe Yarıyor?

Bu tuşa basarak uçuş yapan Mavic Pro’yu havada asılı hale getirebilirsiniz.

Kontrol Kumandasının Standart ve Ters Mikro USB Kabloları Ne İşe Yarıyor?

Kablo ile bağlanmada problem olmaması adına, mikro usb girişini farklı şekillerde kullanan akıllı telefonlar için iki farklı mikro usb kablosu kullanılmaktadır. Standart kablo Samsung, Huawei ve Motorola, ters kablo HTC, Mi ve Oppo modelleri için kullanılmaktadır.

Taşıma Sırasında Pervaneleri Çıkarmak Gerekiyor mu?

Hayır. Mavic Pro’nun pervaneleri katlanabilir özelliktedir.

Mavic Pro Çalışmaya Başlarken Pervaneler Katlı Pozisyondaysa Ne Olur?

Mavic Pro çalıştığı sırada pervane(ler) kapalı konumdaysa rotor gücü öncelikle pervane kollarını normal pozisyona getirecek, ardından da pervaneler dönmeye başlayacaktır.

Mavic Pro’nun Motorları Aynı Düzlemde Değil. Bu Uçuş için Sorun Oluşturur Mu?

Hayır.

Mavic Pro’nun Rüzgar Direnci Kaçtır?

Mavic Pro’yu düzgün bir şekilde uçurabilmeniz için rüzgar hızının 24-38 km/s hızı geçmemesi gerekmektedir.

Mavic Pro Tek Batarya ile Hangi Mesafeye Kadar Gidebilir?

Mavic Pro’yu tam dolu bir batarya ve uygun koşullarda, ilk noktaya dönüşü kapatarak 13 km’ye kadar uçurabilirsiniz. Bu mesafeyi maksimum 50km/s hızla alacaktır.

Mavic Pro’nun Uçuş Süresi ile Havada Asılı Kalma Süresi Arasında Neden Fark Bulunuyor?

Mavic Pro, aerodinamik olarak uçuş için tasarlanmıştır. Bu sebeple uçuş süresi (27 dk) havada asılı kalma süresinden (24 dk) daha uzundur.

OcuSync Video İletim Sisteminin En Büyük Faydası Nedir?

Mavic Pro’da kullanılan OcuSync video iletim sistemi 7 km mesafeye kadar yüksek çözünürlüklü video iletimi sağlamaktadır. Kısa mesafelerde 1080p çözünürlükte video iletimi ve aynı zamanda 40 mb/s hızda fotoğraf ve video gönderimi de sağlamaktadır.

OcuSync’ın Canlı Video İletim Çözünürlükleri Nelerdir?

OcuSync ile 1080p ve 720p çözünürlükte canlı video izleme yapabilirsiniz. Ama Mavic Pro’nuzu elektromanyetik yüzeylere veya uzun mesafelere göndereceksiniz 1080p’yi tavsiye etmiyoruz.

Video İletim Gecikmesi Ne Kadardır?

OcuSync kullanılarak iletilen videolarda 160-170 milisaniyelik video gecikmesi yaşanabilmektedir.

Hızlı Kalibrasyon ve İleri Düzey Kalibrasyon Arasındaki Fark Nedir?

Eğer Mavic Pro’nuzun görüntü sistemi sorun çıkarmaya başlarsa DJI GO üzerinden hızlı kalibrasyon ile düzeltme yapabilir ya da bilgisayarınıza bağlayarak daha yüksek hassasiyetli kalibrasyon yapabilirsiniz.

Mavic Pro’nun Akıllı Görüntülü Konumlandırma Sistemi ile Optik Akış Konumlandırma Sistemi Arasındaki Fark Nedir?

Mavic Pro, altta ve arkada birer çift olmak üzere görüntülü konumlandırma sistemiyle havada hassas bir şekilde durmaktadır. Böylelikle, zeminden 13 metre yukarısına kadar hassas bir şekilde uçuş yapmak için desenli bir yüzey ve yeteri kadar ışık miktarı yeterlidir. Eğer zeminde bir referans noktası belirleyemezse önceki belirlediği yüzeye güvenir ve ona göre uçuş yapar. Ama, optik akış konumlandırma sistemi ultrasonik sensörlerden aldığı bilgiye ihtiyaç duyar. Daha iyi şöyle anlatabiliriz. Mavic Pro’daki konumlandırma sistemi görüntü alarak elde ettiği bilgiye göre hareket ederken optik akış konumlandırma sistemi ses dalgası ile elde ettiği bilgiyi kullanır. Ve iki sistem arasında, görüntülü sistem daha avantajlıdır. Çünkü optik akış konumlandırma sisteminin kullandığı ses dalgaları her yüzeyden dönmeyebilir ve bu da cihazın yeterli bilgi edinmesine engel olur.

Mavic Pro’nun Bir Engel Çevresindeki Maksimum Mesafe ve Hızı Kaç Olmalıdır?

Mavic Pro ile rahat uçuş yapabilmek için bir engele maksimum 15 metre mesafede olmalı ve hızı 30 km/s olmalıdır.

Hassas İniş için Gerekli Koşullar Nelerdir?

Hassas İniş Mavic Pro’nun kullandığı bir sistemdir. Bunun için güçlü bir GPS sinyaline ihtiyaç duyar. GPS sinyallerini kullanarak başladığı noktaya geri dönebilir. Hassas İniş gerçekleştirmek için yüzeyin Mavic Pro’nun tanımayacağı şekilde olmaması lazım. Başladığı noktaya geri dönüp Hassas İniş gerçekleştirebilmesi için en önemli kural da Mavic Pro’ya, kalkış yaptığı zemini tanımlayabilmesi için yeterli süreyi vermek gerekir. Bu da kalkışın dikey bir şekilde yapılması ve yeterli süre beklenmesi anlamına geliyor.

Mavic Pro’nun Sensörlerini DJI Asisstant 2 Kullanarak Neden Kalibre Edemiyorum?

Bunun çeşitli sebepleri vardır.

  1. Bütün sensörler fabrikadan bir koruyucu ile çıkmaktadır. Eğer kalibrasyon yapamıyorsanız bunlardan biris çıkmış demektir.
  2. Sensörlerin temiz olmasına dikkat edin.
  3. Bazı bilgisayarların ekranları kalibrasyona uygun olmayabilir. Başka bir ekran ile deneyebilirsiniz.

Batarya Şarj Cihazı Mavic Pro’nun ve Kontrol Kumandasının Bataryasını Aynı Anda Şarj Edebilir mi?

Evet, batarya şarj cihazını kullanarak iki bataryayı da aynı anda şarj edebilirsiniz.

Mavic Pro’nun Bataryası Hızlı Şarjı Desteklemekte midir?

Evet, Mavic Pro’nun akıllı bataryasını 100w’lık elektrik veren şarj cihazları ile hızlı şarj edebilirsiniz.

Powerbank Adaptörü Ne İşe Yarıyor?

Kullanmadığınız durumlarda Mavic Pro’nun bataryasını powerbank olarak kullanmanıza imkan tanıyan powerbank adaptörü ile başka cihazlarını şarj edebilirsiniz. Mesela, Mavic Pro’nun bataryasının %25 ile kontrol kumandasını şarj edebiliyorsunuz.

Powerbank Adaptörü ile Kullanılan Bataryanın Çıkış Gücü Nedir?

Bataryayı powerbank adaptörü ile kullandığınızda iki cihazı aynı anda şarj edebilirsiniz. Çıkış gücü 5 volttur ve akım 2A civarıdır.

Mavic Pro’nun Taşıma Çantası ile Kaç Adet Batarya Taşıyabiliriz?

4 adet batarya taşıma çantasında taşınabilir. Biri Mavic Pro’da, biri çantanın alt kısmında, diğer ikisi de çantanın yan kenarlarında.

Güncelleme Sırasında DJI GO’yu Arkaplanda Çalıştırabilir miyim?

Hayır. Güncelleme yapılırken DJI GO uygulamasında olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde işlemi tekrar başlatmanız gerekir.

Güncelleme Dosyasının İndirilmesinin Ardından İnternet Bağlantısını Kesebilir miyim?

Evet.

Kontrol Kumandası veya Mavic Pro’nun Şarjı %50’nin Altındaysa Güncelleme Başarısız Olur mu?

%50’dan az şarjda güncelleme yapamazsınız. Güncellemeyi yapabilmek için kumanda ve drone’un şarjının %50’den fazla olmasına dikkat etmelisiniz.

Mavic Pro’yu USB ile Güncellerken Kumandası da Güncellenmekte midir?

Hayır, kontrol kumandası DJI Assistant 2 ile güncellenmelidir.

Kontrol Kumandası USB ile Bağlandığında Bilgisayarım ve DJI Assistant 2 Uyumsuzluk Yaşıyor. Neden?

Kontrol kumandasının USB ile bağlandığında tanınabilmesi için kapalı konumda bağlantı yapılması gerekmektedir. Kapalı şekilde bağlandıktan sonra kontrol kumandasını açabilirsiniz.

Güncellemeden Sonra Bataryanın Firmware Sürümü ile Mavic Pro’nunki Farklılık Gösteriyor. Ne Yapmalıyım?

Bunun için DJI GO’yu kullanabilirsiniz. Uygulama, firmware versiyonlarını inceleyip düzenleyecektir. Yönergeleri takip edebilirsiniz.

Güncelleme Sırasında İlerleme Çubuğu Donuyor. Bu Ne Anlama Geliyor?

Güncelleme için belirli bir müddet beklemeniz gerekir. Kumanda için 5, Mavic Pro için 10 dk’lık bekleme süreleri, ikisi birlikte 15 dk’lık güncelleme süresi olacaktır. Eğer daha uzun sürerse kabloları kontrol edin veya işlemi baştan başlatın.

Güncellemeden Sonra Kontrol Kumandası Mavic Pro ile Bağlantısını Kaybederse Ne Olur?

Kılavuzu kullanarak kumandayı Mavic Pro’ya tekrar bağlamayı deneyin. Ayrıca son güncelleme sürümlerinin yüklendiğinden emin olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.