DJI Mavic Mini: En Hafif Drone

0
1837
Dji Mavic Mini Drone
Dji Mavic Mini Drone

Dji, drone denilince akla gelen ilk marka konumunu, sürekli olarak piyasaya sürdüğü yeni drone’larıyla güçlendiriyor. Geçtiğimiz günlerde duyurulan DJI Mavic Mini de birçok drone severde heyecan oluşturdu. Önceki senelerde piyasaya sürdüğü hafif ve başlangıç seviyesi drone’larıyla bu dünyaya adım atmak isteyenlere güzel bir başlangıç sunan DJI, yeni drone’u ile hem sektörün büyümesi hem de kuralları yıkmak adına bir girişimde bulunmuş. Bilindiği üzere ABD’de Federal Havacılık Dairesi (FAA) izinli drone uçuşları için minimum drone ağırlığını 250 gram olarak belirlemişti. Bu ağırlığı geçen her drone için uçuş izmi almak gerekiyor. İşte DJI, ABD başta olmak üzere birçok ülkede hedef kitlesini büyütmek için DJI Mavic Mini’yi duyurdu. Sadece 248 gram ağırlığında olan (Micro SD kart ile 249 gram) DJI Mavic Mini’ye gelin hep beraber göz atalım.

DJI Mavic Mini ile Hayallerinize Uçun

DJI Mavic Mini, DJI’ın başlangıç seviyesi drone modellerinden en yenisi konumunda. Profesyonel drone kullanıcılarını değil, amatörleri ve bu dünyaya yeni adım atmak isteyenleri hedefleyen Mavic Mini, izinli uçuş sorununu çözmek adına oldukça hafif bir şekilde tasarlanmış. Daha önce de belirttiğimiz gibi 249 gram toplam ağırlığı olan bu drone, birçok ülkede izinli uçuş sınırının altında bulunuyor. Böylelikle meskun mahal dışında izin almadan sportif ve amatör uçuşlara uygun konumda. Ülkemizde de drone kullanmak için izin almak gerekiyor ama izin için minimum ağırlık 500 gram olarak belirlenmiş durumda.

Dünyanın En Kolay Selfie Çekme Yolu

DJI Mavic Mini için hedeflenen amacı belirttiğimize göre teknik özelliklerine değinebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi başlangıç seviyesi hedeflendiğinden öyle üst düzey bir drone hayal etmemelisiniz. Ama, benzerlerine göre oldukça yetenekli durumda. DJI Spark ve DJI Mavic Air grubunda bulunan DJI Mavic Mini, Spark’tan daha iyi özelliklere sahipken Mavic Mini’yi geçememiş durumda. Yani ikisinin ortasında bir drone olmuş. Mavic Air’in özelliklerini buradan tekrar okuyabilirsiniz.

Kamera ve Sensör

DJI Mavic Mini, 1/2.3″ CMOS sensöre sahip. 12 megapiksellik fotoğrag çekmeye imkan tanıyan bu sensörle 2.7K çözünürlüklü videolar çekmek mümkün. 2.7K çözünürlükte 25 ve 30 fps’lik video çekim yapılabilmektedir. 83 derecelik kamera açısına sahip Mavic Mini 35mm lense sahip. Lensin diyafram açıklığı f 2.8 değerinde. Bu da gece çekimlerinde nispeten daha iyi sonuçlar almaya imkan tanıyor. 4 ve 1/8000 saniye aralığında enstantane hızı ve 100-3200 aralığında ISO değerine sahip. Video bitrate değeri 40 mbps olan Mavic Mini ile hayallerinize adım atabilirsiniz.

Gimbal

Kamera gimbal’ında ise Spark’a göre daha iyi bir gimbal karşımızda. Spark’ın iki eksenli gimbal’ı yerine 3 eksenli gimbal kullanılmış. -110 ve 35 derece arasında tilt, -35 ve 35 derece arası roll, -20 ve 20 derece arası pan hareketi yapılabilmektedir.

Mavic Mini Drone’un Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

249 gramlık ağırlığı ve kapalı halde 14x8x6 cm boyutlarındaki yapısı ile bir cep telefonu kadar yer kaplayan Mavic Mini Sport modunda 45 km/s hıza ulaşabilmektedir. Kontrol kumandası ile 3 km mesafeye kadar kontrol edilmektedir ve 2400 mah’lık bataryası ile 30 dakika havada kalabilmektedir. 720p çözünürlükte canlı video izlemeye imkan tanıyan kontrol kumandası, 170 ve 240 ms arası gecikme ile video iletimi yapabilmektedir.

Dji Fly Uygulaması Nasıl Çalışır?

Uygulama Desteği

DJI Fly uygulaması ile kullanılabilen DJI Mavic Mini, başlangıç seviyesine hitap ettiğinden dolayı oldukça kolay bir kullanım imkanı tanıyor. Uygulama üzerinden profesyonel bir drone pilotu gibi çekimler yapabileceğiniz modlara sahip olan Mavic Mini aşina olduğumuz DJI uçuş modlarının dışında modlar sunmaktadır. Örneğin, daha sinematik çekimler için yumuşak geçiş sunan, hızlı bir şekilde yükselerek enerjik bir video çekim şansı tanıyan DJI Fly ile sadece drone kontrolü değil aynı zamanda video edit işlemi de yapabiliyorsunuz. Böylelikle en hızlı şekilde videolarınızı sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşabilirsiniz.

Mavic Mini Drone Fiyatı

ABD’de 399 dolardan satışa sunulan Mavic Mini, fly more combo paketi ile 499 dolardan satışa sunulmuş durumda. Fly More Combo paketinde yer alan ekstra bataryalar, kılıf ve şarj ünitesi tek seferde daha uzun süre uçuşa olanak sağlamaktadır. DJI Mavic Mini‘yi sitemizden satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.