DJI Drone Dünyasının Yeni Üyesi: DJI Mavic Air

0
2465

Bugün drone dendiğinde akla gelen ilk firma tabii ki DJI oluyor. DJI son yıllarda art arda duyurduğu drone’larıyla kullanıcıların beğenisi toplamıştı. Hobi amaçlı veya profesyonel çalışmalarda kullanmak üzere drone arayışında olan birçok kişinin tercihi olan DJI, yeni drone’unu tanıttı. DJI Mavic Pro ile kaliteyi daha düşük boyutlarda kullanıcılarına sunan DJI, yeni üyesi DJI Mavic Air ile bunu daha da geliştirmişe benziyor. Boyutu, teknik özellikleri, malzeme kalitesi ile dikkat çeken Mavic Air‘ın özelliklerine gelin hep birlikte bakalım.

Tamamen Kontrolünüzde!

DJI Mavic Air ilk olarak boyutu ile dikkat çekiyor. Mavic Pro gibi katlanabilir özellikte olmasıyla daha da küçük hale gelen ve avuçiçine sığacak boyutta olan DJI Mavic Air, mini drone Spark’tan bile daha küçük boyutlara ulaşabiliyor. Çalışır konumdayken üzerindeki sensörleri sayesinde elinize aldığınız anda çalışmayı sonlandıran özelliğiyle tamamen kontrolünüzde oluyor. 430 gr‘lık ağırlıyla da dikkat çeken DJI Mavic Air, Mavic Pro’dan yaklaşık 300 gr daha hafif. Katlandığında 17*8*5 cm boyutlarında olan DJI Mavic Air, uçuş pozisyonunda ise 17*18*6 cm boyutlarına ulaşıyor. Yaklaşık 4 km mesafeye kadar 720p veri aktarımı yapabilen bu drone, 2.4 ve 5.8 GHz radyo frekansları üzerinden iletişim kuruyor. Spark’taki gibi akıllı telefon üzerinden değil, yine kendisi gibi katlanabilen kontrol cihazı ile kontrol edebileceğiniz DJI Mavic Air, yaklaşık 21 dk. uçuş yapabiliyor.

Üzerinde yer alan 6 adet sensörü ile çevresini tarayan ve olası kötü sürprizlere karşı kendisini koruyabilen bu drone ile kaza ihtimaliniz oldukça düşecek. Alt kısmında yer alan iki adet sensörü ile görüntü üzerinden pusula ayarı yapabilen DJI Mavic Air, uçuş boyunca geçtiği yerlerde akıllı özellikleriyle çarpma, düşme gibi kötü durumlardan sizi koruyor.

Kamerası ile Harika Görüntüler Elde Edin

Hobi amaçlı veya profesyonel kullanımlarda bir drone’un en önemli parçası tabii ki kamerası oluyor. DJI Mavic Air‘da yer alan kamera ile üst düzey görüntüler elde edebilirsiniz. 4K çözünürlükte 30 fps hızda görüntü kaydı yapabilen Mavic Air, 100 mbps hızda görüntüleri hafızaya kaydedebiliyor. 1080p çözünürlükte 120 fps hızda görüntü elde etmenize de imkan tanıyor ve harika timelapse videolar oluşturma imkanı sunuyor. 1/2.3″ CMOS sensörlü, 85 derece açıya sahip kamerası f2.8 diyafram açıklığına sahip. Bu sayede düşük ışık koşullarında da iyi görüntüler elde edebilirsiniz. Dahili 8 GB hafızaya sahip olan DJI Mavic Air’da micro SD kart desteği de bulunuyor. Bu sayede daha fazla görüntüyü kayıp yaşamadan kaydedebiliyorsunuz.

Spark‘taki gibi iki eksenli gimbal kullanılan bir kamera sisteminden ziyade 3 eksenli gimbal kullanılarak üretilen DJI Mavic Air ile çektiğiniz görüntülerde sarsılma, titreme gibi olumsuzluklar oluşmayacak.

DJI Mavic Air çekim modları ile de dikkatleri çekiyor. Diğer DJI marka drone’larda yer alan Active Track, TapFly gibi uçuş modlarına ek olarak HDR fotoğraf çekme, Asteroid ve Boomerang modlarıyla hızlı çekimler yapmanıza imkan tanıyan Mavic Air, sizlere harika görüntüler sunuyor. 12 mp’lik fotoğraf çözünürlüğü ile de sizlere harika fotoğraflar çekme imkanı tanıyan DJI Mavic Air ile 32 mp’lik panorama fotoğraf çekmenize imkan tanıyan panorama özelliği sayesinde 360 derecelik harika görüntüler de elde edeceksiniz.

Koruma Kalkanları Devrede!

DJI Mavic Air, kendisini her türlü tehlikeden koruyacak özellikleriyle de dikkat çekiyor. Uçuş sırasında başınıza gelebilecek kazalara karşı önlemler alınan bu drone‘da Visual Inertial Odometry (VIO) adı verilen ve arka planda çalışan bir koruma sistemi bulunuyor. Yükseklik ve hızına göre konumunu belirleyen Mavic Air 0.5 ile 30 metre mesafeye kadar çevresini algılayabiliyor. Bu sayede iç mekanda rahatça uçuş yapmanıza olanak sağlıyor. Yine, 3D harita oluşturma özelliğiyle çevresinin üç boyutlu haritasını çıkarıyor ve oluşabilecek kazalara karşı kendisini korumaya alabiliyor.

Yine, bütün DJI marka drone‘larda bulunan return to home özelliği Mavic Air’da daha güvenilir hale getirilmiş. Sinyal kaybolduğunda, kontrol cihazının sinyalini yakalamak için daha akıllı davranan DJI Mavic Air, dönüş yolu üzerinde yer alan engelleri aşabiliyor. Bu sayede, sinyali bulana kadar gittiği yerlerde herhangi bir kazaya mahal vermiyor.

Aerodinamik yapısı sayesinde kendi kendini soğutabilen Mavic Air, içerisinde yer alan hava kanalları ile aşırı ısınma gibi olumsuzluklara karşı kendisini koruyacak şekilde tasarlanmış.

Batarya ve Motorun Gücü

2970 mAh’lık bataryası ile 21 dakikalık kesintisiz uçuş sağlayan  Mavic Air, güçlü motoru ile 68 km’lik hıza kadar çıkabiliyor. Güçlü sinyalleriyle 4 km mesafeye kadar yüksek çözünürlükte veri aktarımı yapabiliyor. Yine aynı sinyal gücü sayesinde DJI Goggles ile iletişimi kesintisiz sağlayabiliyor.

Her şeyi toparlarsak, Mavic Air yepyeni özellikleriyle, boyutuna göre güçlü yapısıyla ve üst düzey görüntü kalitesiyle harika bir drone olmuş. Drone meraklılarının heyecanla beklediği DJI Mavic Air çok yakında DJI Mavic Air Combo ve DJI Mavic Air olmak üzere iki farklı seçenekle satışa sunulacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.