Dji Mavic Air vs Mavic Air 2: Hangi Drone’u Satın Almalıyım?

0
1601
Dji mavic Air ve Dji Mavic Air 2 Drone Karşılaştırması
Dji mavic Air ve Dji Mavic Air 2 Drone Karşılaştırması

Herkes tarafından çok sevilen Dji Mavic Air Drone serisine geçtiğimiz aylarda yeni bir model katıldı. Henüz drone almamış veya almayı düşünenleri zorlu bir seçimle karşı karşıya bırakan bu droneları sizin için karşılaştırmak istedik. Her iki model dronenun fiyatları, çekim kalitesi, yeni eklenen özelliklerin neler olduğu gibi kriterlerle karşılaştırdık. Bu yazımızdan sonra, “Hangi Drone’u satın almalıyım?”, ” Mavic Air mı, Mavic Air 2 mi daha kullanışlı?” gibi sorularınızı netlik kazandırmaya çalışacağız. İşte uzman ekibimizin sizin için hazırladığı objektif bir drone karşılaştırması.

Kamera Özellikleri

Bir drone’un tercih sebeplerinin başında kamera geliyor, havadan binbir zahmetle çektiğimiz görüntülerin yüksek kaliteli olması hepimizin aradığı bir özellik. DJI Mavic Air Drone, Mavic Air 2’ye göre daha küçük bir sensöre sahip olsa da video ve fotoğraf konusunda çok da geri kalmamaktadır. 85 derece kamera açısı bulunan Mavic Air, 84 derecelik kamera açısı bulunan Mavic Air 2’den daha fazla alan görebilmektedir. Her iki drone’un kamerası da f/2.8’lik diyafram açıklığına sahiptir. Mavic Air 2, 12 ve 48 mp fotoğraf çekerken Mavic Air 12 mp’lik fotoğraf çekebiliyor. Burda dikkat etmemiz gereken özellik her iki Drone’un da 4K çekim yapabilme gücünün olması. Mavic Air 2 60 fps’lik görüntü hızına çıkabilirken, Mavic Air 30 fps’ye kadar görüntü hızı alabilmektedir. 1080p çözünürlükte Mavic Air 120 fps, Mavic Air 2 240fps görüntü kaydı alabiliyor. Kamera özelliklerine baktığımızda Mavic Air 2 daha avantajlı gözükse de, arada bulunan fiyat farkına değer bir farklılık mı bunun sizin tercihinize bırakıyoruz.

Dji Mavic Air Drone ve Dji Mavic Air 2’nin Uçuş Süresi ve Batarya Ömrü

Bir drone’un konforunu belirleyen unsurlardan birisi uçuş süresidir. Drone havada ne kadar süre çekim yaparak uçabilmektedir? Drone satın almak isteyen birçok insanın aklına gelen ilk soru genellikle bu oluyor. Dji Mavic Air 2, 34 dakikalık uçuş süresine ve 3500 mAh’lık bataryaya sahip. Dji Mavic Air ise 21 dakika uçuş süresine sahipken 2375 mAh’lık bataryaya sahiptir. Bu, dezavantaj gibi gözükse de daha küçük batarya drone ağırlığının düşük olmasına imkan tanımaktadır.

Dji Mavic Air ve Dji Mavic Air 2 Drone’un Ağırlığı

Drone’un ağırlığı taşınabilir olması açısından oldukça önemli bir detay, ama bundan daha önemli bir neden de, kayıt zorunluluğu taşıyıp taşımadığını belirlemesidir . Uçuşlarla ilgili düzenlemeler yapan devlet kurumları, belirlediği sınırlara göre şekillenen drone ağırlıkları, kayıt ettirme ve sisteme dahil etme gibi yükümlülüklere sebebiyet vermektedir. DJI Mavic Air’ın, SHGM tarafından belirlenen 500 g şartını taşımadığından sisteme kayıt ettirme zorunluluğu bulunmamaktadır. 430 gr’lık ağırlığı sayesinde SHGM sistemine kayıt zorunluluğu olmayan, yeşil alanlarda (SHGM tarafından belirlenen uçuşa uygun alanlarda) izin almadan uçuş yapabilme imkanına sahip olan Mavic Air sırf bu sebeple tercih edilebilir. Mavic Air 2, 570 g ağırlığa sahiptir ve SHGM sistemine kayıt ettirilme zorunluluğu bulunmaktadır.

Dji Mavic Air ve Dji Mavic Air 2 Drone’un Fiyat Karşılaştırması

Her iki Drone’u birbirinden ayıran özelliklerini ayrı başlıklar altında inceledik. Son olarak bu özellikler ve farklılıklar drone fiyatlarına nasıl yansıyor bundan bahsedelim. Dji Mavic Air ve Dji Mavic Air Combo modelleri Mavic Air 2 modeline göre %30- %35 daha düşük fiyatlara satılabiliyor. Tüm bunları ele aldığımızda, hem uçuş izni ve kayıt zorunluluğu gibi prosedürlerden kurtulma, hem de daha uygun bir bütçeyle satın alabilme imkanı bulunan DJI Mavic Air, daha avantajlı bir drone olarak karşımıza çıkıyor. İhtiyacınıza uygun Drone’u belirlemek ve satın alma konusunuda son kararı size bırakıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.