DJI Mavic Air ve DJI Mavic Pro Karşılaştırması

0
4376

Dünyaca ünlü drone markası DJI’ın giriş seviyesinin üstüne hitap eden ve bu işin meraklıları tarafından çokça tercih edilen iki drone’u Mavic serisi Mavic Pro ve Mavic Air’dır. Bizlerde sizler için bir drone karşılaştırması yapalım dedik. Mavic Pro ilk çıktığında katlanabilir olması ve teknik özellikleriyle dikkat çekmiş ve oldukça ilgi görmüştü. Bir sene geçmeden duyurusu yapılan Mavic Air ise Mavic Pro kadar rağbet gördü diyebiliriz. Birbirlerine çok yakın özellikleri bulunmasına rağmen oldukça farklı olabilen bu iki drone’u yakından inceledik. Bakalım Mavic serisi drone’ların özellikleri nelermiş.

Kamera Özellikleri

Bir drone’un en önemli noktası kameralarıdır. Mavic serisinin kameraları ise oldukça dikkat çekicidir.

Mavic Pro’da yer alan kamera 1/2.3″ CMOS sensöre sahiptir ve 12.35 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebilmektedir. Ayrıca 4K video çekimi yapabilmektedir. 78.8 derecelik kamera açısına sahiptir ve f/2.2 diyaframı bulunmaktadır. Bu da gece çekimlerinde avantajlı konumda bulunmasına imkan tanımaktadır.

Mavic Air’ın kamerası da 1/2.3″ CMOS sensöre sahiptir ve 12 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebilmektedir. Video çözünürlüğü ise 4K’dır. 85 derecelik kamera açısı ise Mavic Pro’ya göre daha geniş bir görüntü alınmasını sağlamaktadır. Diyafram değeri se f/2.8’dir. Bu diyafram açıklığı her ne kadar gece çekimleri için avantajlı olsa da Mavic Pro bu konuda bir adım daha önde bulunuyor.

Gimbal

Drone’larda yer alan kameraların bir gimbal’a sahip olması ise artık vazgeçilmez bir özellik durumunda. Mavic serisinin bu iki drone’unda da bir gimbal sistemi bulunmaktadır. Mavic Pro’nun gimbal’ı ile Mavic Air’ın gimbal’ı 3 eksenli görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Ama açılarda Mavic Air Mavic Pro’ya göre daha avantajlıdır.

Batarya

Uçuş süresi bir drone’un en önemli özelliğidir. Mavic serisinin drone’ları ise hafif olduklarından üst segmentteki drone’lara göre daha kısa süreler havada kalabilmektedir. Ama kendi içlerinde bariz farklılıkları bulunmaktadır.

Mavic Pro 3830 mAh’lık bir bataryaya sahiptir. Bu da Mavic Pro’nun 27 dakika uçuş yapabilmesine imkan tanır.

Mavic Air’da ise 2375 mAh’lık bir batarya bulunmaktadır. Bu batarya ile Mavic Air 21 dakika uçuş gerçekleştirebiliyor.

Eğer uçuş süresi önem verdiğiniz bir özellik ise Mavic Pro bu konuda sizin işinizi daha çok görecektir.

Kontrol

Drone’ların kontrolü de en az diğer özellikleri kadar önemlidir. Her iki drone da hem mobil uygulama üzerinden hem de kontrol kumandası ile yönetilebiliyor. Wi-Fi üzerinden kontrol edildiğinde her iki drone da 80 metre mesafeye kadar ulaşabilmektedir. Fakat kontrol kumandası kullanıldığında fark ortaya çıkmaktadır. Mavic Pro, bir kontrol kumandası ile 7 km mesafeye kadar ulaşabiliyorken Mavic Air 4 km mesafeye ulaşabilmektedir.

Ağırlık

Drone’lar için artık ağırlık önemli bir konumda. Hobi amaçlı drone sahibi olanların bir de uçuş yaparken izin alma dertlerini, drone üreticileri daha hafif drone’lar üreterek aşabiliyor. Bunun için DJI, ABD’de yürürlüğe giren ilk drone mevzuatını 743 gr’lık Mavic Pro ile aşmıştı. Fakat, hem ABD’de hem de ülkemizde bu sınır 500 gr’a indirildi. Bu karardan sonra üretilen Mavic Air ise sadece 430 gr ağırlıkta. Yani, şehir dışında uçuş yapsanız bile Mavic Pro’ya sahip olduğunuzda hem sisteme kayıt ettirmek hem de drone pilotu sertifikasına sahip olmak gerekiyor. Bu konu mutlaka aklınızda bulunmalı.

Hangisini Almalıyım?

Genellikle hobi amaçlı drone almak isteyenlerin en çok baktıkları drone’lardan olan Mavic Pro ve Mavic Air, birçok özelliğiyle birbirlerine benzese de Mavic Pro hem hobi amaçlı kullanıma hem de basit de olsa ticari amaçlı (profesyonel) kullanıma daha uygundur. Mavic Pro’yu satın aldığınızda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün sistemine kaydettirmek ve bir pilot sertifikası edinmek zorundasınız. Ama bunları yaptıktan sonra şehir içinde izin alarak Mavic Pro’yu çok daha rahat uçurabilirsiniz. Bir iş kurmayı planlıyorsanız bunun için Mavic Pro daha iyi bir tercih olur. Mavic Air ise amatör kullanıma ve hobi amaçlı uçuşa uygun bir drone’dur. Sisteme kaydettirme zorunluluğu bulunmamaktadır ve uçuş için pilot sertifikası edinmenize gerek yoktur. Şehir dışında ve izin verilen alanlarda serbestçe uçurabilirsiniz.

Detaylı özelliklerine bakmak ve satın almak için DJI Mavic Pro ve DJI Mavic Air’ı sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.