DJI Mavic Air Drone Hakkında Merak Edilenler

1
8462

DJI geçtiğimiz günlerde yeni drone modeli DJI Mavic Air’ı duyurmuştu. Drone merakı bulunan ve bu sektörü yakından takip edenlerde büyük heyecan uyandıran bu yeni model, daha piyasaya sürülmeden büyük beğeni topladı. Diğer DJI marka drone’lardan kendisini ayıran birkaç önemli özelliği ve yenilikleri ile dikkatleri üzerine çeken DJI Mavic Air hakkında sorular ardı ardına gelmeye başladı. Teknik özellikleri, farklılıkları, paket içeriği vb. gibi konularda birçok kişi sorular sormaya başladı. Biz de, DJI Mavic Air hakkında en çok sorulan soruları sizler için cevapladık. Bakalım DJI Mavic Air hakkında merak edilenler nelermiş?

DJI Mavic Air ve DJI Mavic Air Fly More Combo Pack Nelerden Oluşmaktadır

DJI, Mavic Air modelini iki farklı paket halinde satışa sunuyor. Bunlardan birisi klasik drone paketi. Bu paket sadece Mavic Air, kablolar, batarya, pervaneler, pervane koruyucular, gimbal koruyucu, şarj cihazı, koruyucu çanta, USB adaptörü ve kontrol cihazı gibi parçalardan oluşuyor. Fly More Combo paketinde ekstra olarak 2 adet yedek pervane, 2 adet yedek batarya, çoklu şarj cihazı, batarya powerbank adaptörü ve seyahat çantası bulunmaktadır.

DJI Mavic Air için Herhangi Bir Yasal İzin veya Kayıt Gerekli midir?

FAA (Amerikan Federal Havacılık Kurulu), ABD çapında drone uçuşlarında 500 gr sınırı getirmiştir. Bu sınırın üstündeki tüm drone’lar sisteme kayıt edilmelidir. Ülkemizde SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) de benzer bir kural koymuştur. 500 gr ve üstündeki tüm drone’lar SHGM sistemine kayıt edilmelidir ve uçuştan önce izin alınmalıdır. DJI Mavic Air, yasal sınır olan 500 gr’ın altında bir ağırlığa sahiptir. 430 gr. ağırlığındaki DJI Mavic Air için sisteme kayıt ettirmek zorunluluğu bulunmuyor. Ama, ileride bu kural değişirse sisteme kayıt ettirmek mecburiyeti ortaya çıkabilir.

DJI Mavic Air Kamera ve Gimbal Özellikleri

DJI Mavic Air’da geliştirilmiş bir kamera ve gimbal mevcut. DJI Spark’ta yer alan iki eksenli gimbal yerine Mavic Pro’daki gibi üç eksenli gimbal kullanılmış. Oldukça geniş açılarda kullanılabilen gimbal ile çektiğiniz görüntüler çok daha iyi olacak. Kamera ise diğer drone’larda olmayan birkaç özelliğe sahip. Boyutuna göre oldukça büyük iş yapan kamera, 12 mp’lik fotoğraf çözünürlüğüne sahip. 4K çözünürlük ve 30fps hızda video çekim yapabilen kamera, 100 mbps’lik sıkıştırma gücü ile çok daha iyi görüntüler sunuyor. Aynı zamanda 1080p çözünürlükte 120fps görüntü kaydı yapması da DJI Mavic Air ile harika slow-motion videolar çekmemize imkan tanıyacak.

DJI Mavic Air Batarya Ömrü ve Şarj Süresi Ne Kadar?

Drone modellerinde en önemli şey tabii ki bataryadır. Birçok drone modeli üzerindeki bataryaları ile maksimum 40 dk. havada kalabiliyor. DJI Mavic Air’ın bataryası 2375 mAh kapasiteli. Mavic Air bu batarya kapasitesi ile yaklaşık olarak 21 dakika havada kalabiliyor. Kablo ya da şarj adaptörü ile yaklaşık 55 dakikada şarj olan bataryalar ise pozitif bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, DJI Mavic Air’ın kontrol kumandasının da 2970 mAh batarya kapasitesi bulunmaktadır.

DJI Mavic Air Kontrolü Nasıl Sağlanıyor?

DJI Mavic Air, kutusundan çıkan kontrol kumandası ile yönetilebiliyor. İsterseniz sadece kontrol kumandasını kullanabilir, isterseniz DJI GO 4 uygulamasını indirerek akıllı telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz.

DJI Mavic Air Nasıl Aktif Edilir?

DJI Mavic Air’ı aktifleştirmek için yapmanız gereken çok basit. Mavic Air’ı akıllı telefonunuza bağlayıp DJO GO 4 üzerinden talimatları takip ederek aktifleştirme işlemini yapabilirsiniz.

DJI Mavic Air Su Geçirmez midir?

Mavic Air maalesef suya karşı dayanıklı değil. Yağışlı havalarda Mavic Air kullanmak drone’unuza zarar verebilir.

DJI Mavic Air için Tavsiye Edilen Hafıza Kartları Hangileridir?

DJI Mavic Air için uyumlu hafıza kartları Kingston SDHC-I SDCAC/16GB ve Sandisk Extreme V30 A1 versiyonu hafıza kartlarıdır.

Mavic Air’ın Kumandasını Kablo ile Akıllı Telefona Bağlayabilir miyiz?

DJI Mavic Air kumandasını, akıllı telefonunuzu USB kablo üzerinden bağlayarak kullanabilirsiniz. Ama konforlu bir kullanım için akıllı telefonunuzu kontrol kumandasına wi-fi ile bağlamak daha iyi bir tercih olabilir.

DJI Mavic Air’ın Wi-Fi Adı ve Şifresini Nasıl Bulabiliriz?

DJI Mavic Air’ı sadece akıllı telefonunuzdan kullanmak isterseniz drone’u wi-fi üzerinden bağlamanız gerekecektir. Bunu, DJI GO 4 uygulaması üzerinden drone’un QR kodunu taratarak veya bataryasında yer alan drone’a özel wi-fi kullanıcı adı ve şifresini manuel girerek gerçekleştirebilirsiniz.

DJI Mavic Air’ın Wi-Fi Adı ve Şifresini Nasıl Değiştirebiliriz?

İsterseniz, drone’un wi-fi kullanıcı adı ve şifresini DJI GO 4 uygulaması üzerinden akıllı telefonunuzdan veya DJI Assistant 2 kullanarak bilgisayarınızdan değiştirebilirsiniz.

DJI Mavic Air QR Kodunu Üçüncü Parti Yazılımlarda Kullanabilir miyiz?

Hayır, QR kodu okutarak drone’a bağlanmak için sadece DJI GO 4 uygulamasını kullanabilirsiniz.

Taşıma Sırasında DJI Mavic Air’ın Pervanelerini Çıkarmalı mıyız?

DJI Mavic Air, pervaneleri içe doğru katlanabilir oldukları için taşıma sırasında sökülme işlemine gerek duymamaktadır.

Mavic Air’ın Pervaneleri Neden Tek Parça Halindedir?

DJI Mavic Air’ın pervaneleri, ayakları ile beraber katlanabilir haldedir. Ama pervaneler, Mavic Pro’daki gibi katlanabilir değil, tek parça halindedir. Tek parçadan oluşan pervaneler, daha iyi uçuş deneyimi sunmak için özel olarak üretilmiş durumdadır.

Mavic Air’ın Dayanabileceği Maksimum Rüzgar Hızı Kaçtır?

DJI Mavic Air, maksimum 29-38 km/s rüzgar hızına karşı dirençlidir.

Mavic Air Deniz Seviyesinden Ne Kadar Yükselebilir?

Mavic Air, kullandığı frekans gücü, iletim kapasitesi gibi teknik özelliklerini ele aldığımızda deniz seviyesinden maksimum 5.000 metrelik mesafeye kadar çıkabilmektedir.

Mavic Air SmartCapture Özelliği Ne Kadar Mesafede Çalışmaktadır?

SmartCapture özelliği ile siz başka herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan sadece basit el hareketleri ile fotoğraf çekebiliyorsunuz. 2.5 metre ile 6 metre arasında bir mesafeden SmartCapture özelliğini kullanarak çekim yapabilirsiniz.

Mavic Air SmartCapture Modunda Uçarken Neden Göz Hizasında Bulunuyor?

DJI Mavic Air, SmartCapture modunda, güvenlik sebebiyle 3 metre mesafeye kadar göz hizasında çekim yapmaktadır.

Mavic Air Panorama Modu Kaç Farklı Özelliği Destekliyor?

DJI Mavic Air kullanarak panorama fotoğraf çekmek isterseniz, önceki DJI GO sürümlerinde olmayan panorama özelliğini kullanabilirsiniz. Panorama özelliğinde dikey (3 adet dikey fotoğrafın birleşimi ile oluşturulur) ve yatay (9 adet farklı açılardan fotoğrafın birleşiminden oluşur) panorama çekimi, 180 derece panorama (21 adet aynı hizadan çekilerek birleştirilen panorama) ve 360° küresel panorama çekimleri mevcuttur.

Mavic Air Batarya Şarj Cihazı Hem Drone Hem de Kontrol Kumandasının Bataryasını Aynı Anda Şarj Edebiliyor mu?

DJI Mavic Air ile birlikte gelen şarj cihazı hem drone’un hem de kontrol kumandasının bataryasını aynı anda şarj edebilmektedir.

Mavic Air Fly More Combo Paketinde Gelen Powerbank Adaptörü Ne İşe Yarıyor?

Bildiğiniz gibi drone’ların bataryalarını doldurduğunuzda onları kullanmak zorundasınız. Yarı dolum ve uzun müddet kullanmama gibi durumlarda bataryaların kapasitesi düşebilmektedir. İşte böyle bir durumda, şarj ettiğiniz bataryadaki şarjı tüketebilmek için Fly More Combo paketiyle birlikte gelen powerbank adaptörünü kullanabilirsiniz. Bunu kullanarak bataryaları bir powerbanka dönüştürürsünüz ve tablet, telefon gibi cihazlarınızı şarj edebilirsiniz.

Mavic Air Güç Düğmesi Ne İşe Yarıyor?

Mavic Air’ın altında yer alan power düğmesi ile bataryayı çalışır pozisyona alıp drone’u kullanabilirsiniz. Bunun için güç düğmesine bir kere basıyor, ardından bir daha basarak çalışır konuma geçebiliyorsunuz. Drone’u kapatmak için güç düğmesine 2-3 saniye basılı tutmanız gerekiyor. Ayrıca, batarya güç durumunu da bu düğme aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak için de güç düğmesine bir kere dokunmanız yeterli.

Bataryaları Hangi Sıklıkla Şarj Etmeliyim?

Bataryaların verimli çalışabilmesi için en az üç ayda bir tamamen şarj etmeniz gerekmektedir. Daha uzun sürelerde şarj etmek bataryanızın verimini düşürebilir.

DJI GO 4’ü Güncellerken Başka Uygulamaları Kullanabilir miyim?

DJI Mavic Air, DJI GO 4 ile çalışmaktadır. DJI GO 4 güncellemesi yapılırken akıllı telefonunuzda başka uygulamaları kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Aksi durumda güncelleme yarıda kalabiliyor ve baştan başlamak gerekebiliyor.

Güncellemenin Ardından DJI GO 4 Mavic Air’a Neden Tekrar Bağlanma İsteğinde Bulunuyor?

DJI GO 4’ü güncelledikten sonra Mavic Air’ın baştan başlatılması gerekmektedir. Mavic Air’ı tekrar başlattıktan sonra uygulamaya bağlayabilirsiniz. Bu, güncellemenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için gereklidir.

Hangi Durumlarda Güncelleme Hatası Alınır?

Cihaz güncellemesinde sorunlar yaşamamak için şu önlemleri almanız gerekmektedir.

  • Bataryanın şarjının %50’den fazla olması,
  • Mavic Air ve kontrol kumandasının güncelleme sırasında açık olması,
  • İnternet bağlantısının kesintisiz olması,
  • Kontrol kumandası ve Mavic Air’ın aynı yazılım uyuşmazlığının olmaması.

DJI Mavic Air’ın Video İletim Mesafesi Ne Kadardır?

Mavic Air, kumanda kullanılarak 4 km mesafeye kadar veri aktarımı yapabilmektedir. Sadece akıllı telefonunuzdan kontrol etmek isterseniz 80 metre mesafeye kadar kontrol edebiliyorsunuz.

DJI Mavic Air’ın Video İletim Kalitesi Nasıldır?

Mavic Air’ı kontrol kumandası ile kullandığınızda, 4 km mesafeye kadar 720p çözünürlükte 30 fps hızda görüntü iletimi alabilirsiniz.

DJI Mavic Air’ın Video İletim Gecikmesi Ne Kadardır?

Hem kumanda hem de akıllı telefon kullanarak Mavic Air’ı kontrol ettiğinizde, sinyal gücüne veya çevre koşullarına bağlı olarak en az 170 milisaniyelik görüntü gecikmesi yaşanabilmektedir.

DJI Mavic Air Uçuşu Sırasında Frekans Değişikliği Yapılabilmekte midir?

DJI Mavic Air, 2.4 ve 5.8 GHz frekanslarını kullanmaktadır. DJI GO 4 bunu otomatik olarak seçiyor. Ama gerekli durumlarda uçuş sırasında değişiklik yapabilirsiniz.

DJI Mavic Air, tüm bu özellikleriyle bambaşka bir drone olarak tasarlanmış. Büyük ilgi gören ve boyutuna rağmen üst segmentteki drone’lar ile kalite olarak yarışabilen Mavic Air şimdiden heyecanla bekleniyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.