DJI Mavic 2 Pro Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Merak Edilenler

0
4657

Drone pazarının lideri konumunda bulunan DJI, geçtiğimiz günlerde Mavic serisinin iki yeni üyesini tanıttı. DJI Mavic 2 Pro ve DJI Mavic 2 Zoom adı verilen bu drone’lar drone meraklıları kadar teknolojiseverleri de heyecanlandırdı. Mavic 2 Pro’nun gelişmiş kamera sistemi ve Mavic 2 Zoom’un optik yakınlaştırma kabiliyeti ile beraber her ikisinin de ortak olarak kullandığı drone yapısının geliştirilmiş olması bunda büyük pay sahibi. Biz de, bu iki drone hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtlamak istedik.

Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom’un Farkı Nedir?

Mavic 2 serisinin iki drone’u Mavic 2 Zoom ve Mavic 2 Pro’yu birbirinden ayıran temel özelliği kamera sistemidir. Mavic 2 Pro, 1 inçlik sensör, 77 derecelik kamera açısı ve 20 mp fotoğraf çözünürlüğüne sahip Hasselblad marka kamera kullanmaktadır. Mavic 2 Zoom ise daha önceki drone’larda kullanılan 1/2.3 inçlik sensör kullanmakta ama 24 mm ve 48 mm arasında optik zum yapabilmektedir. Bir de Mavic 2 Pro, Mavic 2 Zoom’dan 2 gram daha hafif bir drone.

Mavic Pro’ya Göre Mavic 2’deki Geliştirmeler Nelerdir?

Mavic 2 drone’larında Mavic Pro’ya göre birçok geliştirme yapılmıştır. Hatta çoğu sistem yenilenmiştir. Ama en çok dikkat çekenler, kamera performansları, uçuş süresi ve hızı, daha az gürültü yapan pervaneleri, çokyönlü engel algılayıcı sistemi, akıllı fonksiyonları ve diğer drone’larda bulunmayan Hyperlapse özelliğidir.

Mavic 2 DJI Goggles ile Uyumlu mudur?

Evet. DJI Goggles ve DJI Goggles RE Mavic 2 ile uyumludur. Ama bu iki VR gözlüğü kullanabilmek için yazılım güncellemesi yapılması gerekmektedir. Elinizdeki VR gözlüğünüzü son sürüme güncelleyip, bağlantı için Mavic 2 serisini seçip, drone üzerinde yer alan butona basarak iki cihazı bağlayabilirsiniz.

Mavic 2 Su Geçirmez Özellikte midir?

Hayır. Her iki drone da su geçirmez özelliğe sahip değiller.

Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom’un Temel Kamera Avantajı Nedir?

Mavic 2 Pro’da 1 inçlik CMOS sensörlü Hasselblad L1D-20c kamera kullanılmıştır. 1 inçlik sensör, Mavic Pro’nun kamera sensörüne göre dört kat daha büyük bir görüntü alanı sunar. Bu da düşük ışıkta ISO değerinin daha yükseltilebilmesi ve daha iyi görüntüler elde edilebilmesini sağlar.

Mavic 2 Zoom’da ise 1/2.3 inçlik CMOS sensör kullanılmıştır ama kamerada 2x yakınlaştırma (24mm-48mm) imkanı bulunmaktadır. Bu da daha yaratıcı görüntüler elde etmenize olanak tanır.

Mavic 2 Pro’daki Hasselblad L1D-20c Kamera Kullanılmasının Sebebi Nedir?

DJI ile Hasselblad iki seneye yakın ortak çalışma yapmaktadır. Bunun sonucu olarak da Mavic 2 Pro için geliştirilen bu kamera ortaya çıkmıştır. Mavic 2 Pro için uygun bir şekilde geliştirilmiş bu kamera gelişmiş özellikleri ile daha iyi görüntüler sunmaktadır.

Mavic 2 Pro’nun Kamerası Video Çekerken Ne Gibi Avantajlara Sahiptir?

Mavic 2 Pro, video çekimini 4K 10-bit, HDR ve DLOG-m özelliklerde, 100 mb/s hızda yapmaktadır.

Mavic 2 Zoom’un Lensinin Odak Uzaklığı Nedir?

Mavic 2 Zoom’un kamerası 24mm ve 48 mm arasında değişen odak uzaklığına sahiptir. Bu da 2x optik yakınlaştırmaya, 1080p video çekiminde kayıpsız 4x yakınlaştırmaya imkan tanır.

Kontrol Kumandasını Kullanarak Mavic 2’nin gimbalını soldan sağa 75 Derece Döndürebilir miyim?

Hayır. Bunu gerçekleştirmek için DJI Goggles kullanırken Head Tracking özelliğini aktif hale getirmek gerekmektedir.

Mavic 2’de, Mavic Pro’da Bulunan Portre Modu Neden Bulunmuyor?

Mavic 2 gimbal sistemi daha çok, sabitlenmenin arttırılması için geliştirilmiştir. Bu da gimbal’ın yuvarlanma hareketinin (roll) olmaması anlamına geliyor.

Dlog-M Özelliği Neden Sadece Mavic 2 Pro’da Bulunuyor?

Video çekiminde görüntünün daha canlı olmasını sağlayan Dlog-M özelliği, fotoğrafçılar ve profesyonellerin tercih etmesi için Mavic 2 Pro’da kullanılmıştır. Fakat, Mavic 2 Zoom’da da D-Cinelike renk düzeltme özelliği kullanılmıştır ve bu özellik de en az Dlog-M kadar görüntüye canlılık katmaktadır.

Mavic 2 Video Çekerken Fotoğraf Çekimi Yapabiliyor Mu?

Maalesef iki drone da bu özelliğe sahip değil.

Mavic 2 Pro’daki Full Fov ve HQ Modu Arasındaki Fark Nedir?

Full Fov modu, 75 derecelik görüntü açısını korumak için 5.5K’lık çözünürlüğü 4K’ya düşürür. HQ Modu ise görüntüyü merkeze alıp daha iyi bir görüntü elde eder ama görüntü açısı 55 dereceye düşmektedir.

Mavic 2 Zoom’da Dolly Zoom Efekti İçin Odak Uzaklığı Düzenlemesi Yapabilir miyim?

Hayır. Bu modda odak uzaklığı ayarlaması yapılamıyor.

Hyperlapse Video Çekiminde Oluşturulan Fotoğrafları Nasıl Kaydedebilirim?

Hyperlapse modu kullanılırken Mavic 2 drone’ları görüntüyü fotoğraf olarak kaydeder. Çekilen bu görüntüleri ayrıca fotoğraf olarak da kaydedebilirsiniz. Bunun için ayarlara girip “Orijinali Kaydet” seçeneğini seçip fotoğrafu jpeg veya raw olarak kaydedebilirsiniz.

Mavic 2’nin Maksimum Uçuş Mesafesi Nedir?

Yapılan zorlu testlerde Mavic 2’nin 15 km’ye kadar, saatte 50,4 km/s hızla gittiği görülmüştür. Bu testlerde batarya tamamen sıfırlanmıştır. Daha iyi bir uçuş deneyimi için mesafeyi bataryaya göre ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Mavic 2’nin Maksimum Rüzgar Direnme Seviyesi Nedir?

Beaufort ölçeğine göre Mavic 2 5. seviye rüzgarlara direnebilmektedir.

Mavic 2’nin Düşük Gürültülü Pervaneleri Mavic Pro’da da Kullanılabilir mi?

Hayır, Mavic 2’nin pervaneleri Mavic Pro ve Mavic Pro Platinum için uygun değildir.

Mavic 2’nin Havada Kalma ve Uçuş Süresi Neden Birbirinden Farklıdır?

Mavic 2’nin rotor sistemi uçuşa göre ayarlanmıştır. Yani pervaneler ileriye doğru bakmaktadır. Bu sebeple havada kalma süresi 29 dakika iken uçuş süresi 31 dakikadır.

Çokyönlü Engel Algılayıcı Nedir?

Mavic 2’lerde kullanılan Çokyönlü Engel Algılayıcı (omnidirectional obstacle sensing) sistemi, ön-arka, sağ-sol ve yukarı-aşağı olmak üzere her yönden engelleri algılayabilmek üzere tasarlanmıştır. Sağ-sol yönündeki algılayıcılar sadece Active Track ve Tripod modunda devreye girmektedir. Yine de, drone’unuzun güvenliğini dikkate alın zira bu engel algılayıcı sistem 360 derece tam koruma sağlayamayabilir.

Alt Aydınlatma Işığını Manuel Olarak Açıp Kapatabilir miyim?

Mavic 2’lerde, düşük ışıkta otomatik olarak devreye giren ve drone’un altında yer alan LED aydınlatma bulunmaktadır. Bu ışığı, uygulama üzerinden devredışı bırakabilir ya da manuel olarak açıp kapatabilirsiniz.

OcuSync 2.0 ile İletilen Full HD Video İletiminin OcuSync’ın İlk Versiyonuna Göre Farkı Nedir?

OcuSync 2.0, 2.4 ve 5.8 GHz frekansını kullanarmaktadır ve bununla 8 km’ye kadar Full HD (1080p) video iletimi mümkündür.

OcuSync 2.0’da Gecikme Süresi Kaçtır?

120-130 ms arasında görüntü gecikme süresi vardır ve bu ilk versiyona göre 40-50 ms daha azdır.

Kontrol Kumandası HDMI Çıkışı Destekliyor mu?

Hayır.

Mavic Pro’nun Kontrol Kumandasını Mavic 2 İçin de Kullanabilir miyim?

Şimdilik hayır. Ama DJI yakında bunu mümkün hale getirebilir.

Akıllı Telefonu Herhangi Bir USB Kablo ile Kontrol Kumandasına Bağlayabilir miyim?

Evet. Akıllı telefonunuzu kontrol kumandasına USB kablo ile bağlayabiliyorsunuz ama daha iyi bir uçuş için farklı bağlantı yöntemleri tavsiye ediliyor.

Mavic 2 Wi-Fi Üzerinden Kontrol Edilebiliyor mu?

Telefonunuzu direkt olarak Mavic 2’ye bağlayıp, drone’u telefondan kontrol edemiyorsunuz. Mavic 2’ler sadece kontrol kumandası ile kontrol edilebilmektedir.

Kontrol Kumandası Hangi Akıllı Telefonlar ile Uyumludur?

Kalınlığı 6.5 ve 8.5 mm arasında, uzunluğu 160 mm’ye kadar olan akıllı telefonlar kontrol kumandasına yerleştirilebilmektedir. Eğer kılıf kullanılıyorsa kılıfın çıkarılması daha iyi olabilir. Eğer tablet kullanıyorsanız tablet tutucu aparat satın almalısınız.

Batarya Şarj Cihazı Dört Bataryayı Eşzamanlı Olarak Şarj Edebiliyor mu?

Hayır. Batarya şarj cihazı, bataryaları doluluk seviyelerine göre doldurmaktadır. Bu sayede en hızlı şekilde dolu batarya elde etmenizi sağlamaktadır.

Bir Bataryanın Tam Olarak Şarj Olması Ne Kadar Sürüyor?

Yaklaşık olarak 1.5 saat.

Kullanmıyorken Bataryaları Nasıl Saklamalıyım?

Eğer bataryaları uzun süre kullanmayacaksınız en az 3 ayda bir tam olarak doldurmanız tavsiye edilmektedir.

DJI GO 4 Güncellenirken Başka Uygulamalar Kullanabilir miyim?

DJI Go 4 uygulaması güncellemesi sürerken başka uygulamalara geçiş yaparsanız güncelleme başarısız olur ve baştan başlamanız gerekir. Bu sebeple güncelleme sırasında başka uygulamaları kullanmayınız.

Yazılım Güncellemesi İndirildikten Sonra İnternet Bağlantısını Kesebilir miyim?

Evet.

Drone ve Batarya Yazılım Versiyonları Uyumsuzsa Ne Yapmalıyım?

Mavic 2’yi DJI GO 4 uygulamasına bağlayıp denetleme yapmalısınız. Uygulama otomatik olarak çözüm sunacaktır. Ardından yönergeleri izleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Güncelleme Başarısız Olur?

Drone’unuzun yazılım güncellemesi şu durumlarda başarısız olur:

1- %50’den az batarya seviyesi.

2- Mavic 2 veya kontrol kumandasının güncelleme sırasında kapanması. Bu durumda Mavic 2 veya kontrol kumandasını tekrar açıp güncellemenin yapılması gerekmektedir.

3- Güncelleme indirilmesi sırasında internetin kesilmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.