DJI İngiltere Kullanıcıları için Kalkıştan Önce Drone Testi!

0
1778
Drone Testi
Drone Testi

        Önümüzde ki yıl  DJI Drone sahibi olma planlarınız varsa DJI Go 4 uygulamasında geçmeniz gereken bir bilgi yarışması sizi bekliyor. Şirket İngilterede ki tüm kullanıcıları için 9 sorudan oluşan drone testini zorunlu hale getirdi. DJI Go 4 uygulamasını telefonuna indiren kullanıcılar zorunlu soruları maksimum 4 defa atlayarak DJI Drone’u kullanabiliyor.
Kısacası bu soruları cevaplayamayan DJI kullanıcıları,  drone uçuramayacak. İngiltere’de mevcut drone yönetmeliklerine uyumu hedefleyen  drone testi kullanıcılar tarafından olumlu karşılandı. Bu testi geçebilmek için soruların tamamına doğru yanıt vermek gerekiyor. Örneğin ilk sorusu olan “Drone’u ne kadar uzaklıkta uçurabilirsin?” sorusuna cevap olarak seçeneklerde “1 km’den fazla”, “limit yok”, “Drone’u görülebilir alanda tutmalısın”, “3 km yükseklikte yatay” gibi seçenekler yer alıyor. Bu soruda doğru olarak kabul edilen yanıt “Drone’u görülebilir alanda tutmalısın”.

Test Soruları

Testte yer alan diğer sorular ise şu şekilde ;

  •  FAA kurallarına göre bir drone’u maksimum ne kadar irtifada uçurmalısınız?
  •  Bir havalimanına 5 km uzaklıktaki alan içinde drone’u eğlence amaçlı  kullanmayı     planlıyorsanız önce ne yapmalısınız?
  •  Büyük lig sporlarının yakınında drone uçurabilir misiniz?
  •  Drone kullanımının yasak olduğu yerler nereler?
  •  Ticari amaçlar için drone uçurma iznini nasıl alabilirsiniz?
  •  Bir drone çalışması için hangi gizlilik yasaları uygulanır?
  •  Drone kullanırken yolcu uçağı görürseniz, ne yapmalısınız?
  •  Drone kayıt şartları hakkında daha fazla bilgiyi nereden öğrenebilirsiniz?

      Tüm sorulara doğru cevap veren DJI Go 4 kullanıcıları engelsiz olarak DJI Drone’u profesyonel olarak kullanmaya başlayabiliyor. İlk bakışta DJI kullanıcıları için istenmeyen bir uygulama olsa da, yeterlilik testi müşterilerinin daha başarılı şekilde drone kullanımını hedefliyor. DJI aynı uygulamayı bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan DJI pilotları için de başlattı. İngiltere drone yasalarını denetleyen Sivil Havacılık Otoritesi ve uzaktan kumandalı uçaklar için ticaret birliği olan ARPAS-UK, uygulamanın mimarları. DJI yeterlilik sınavı hükümetin bu konuda yapmış olduğu sınavla eşdeğer olmasa da, tamamlayıcı niteliğe sahip olduğundan drone kazalarını minumum seviyeye indirmeyi sağlıyor. Bir çok DJI kullanıcılarını rahatsız eden bir durum olsa da kaza ihtimallerini azalttığından dolayı iyi bir girişim olarak görünüyor.

     Teknoloji ilerledikçe uygulamalar karşımıza bazı zorluklar çıkarsa da,  bu teknolojilerden sağlıklı bir şekilde faydalanmak ve kaza risklerini azaltmak için kurallara uymaya özen göstermeliyiz. Drone kullanımının yaygınlaştığı ülkemizde de olması gereken bir uygulama olan bu drone testi yerine gelecekte  belki de drone ehliyetleri olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.